Týden modliteb za jednotu křesťanů zahájila společná bohoslužba

18. ledna 2021

Společná bohoslužba představitelů církví zahájila v pondělí 18. ledna 2021 od 18.00 hodin tradiční Týden modliteb za jednotu křesťanů. Bohoslužba proběhla on-line a bylo možné se k ní připojit prostřednictvím Facebooku nebo YouTube.

Týden modliteb za jednotu křesťanů zahájila společná bohoslužba
18. ledna 2021 - Týden modliteb za jednotu křesťanů zahájila společná bohoslužba

V týdnu na ni pak navážou desítky dalších virtuálních i živých setkání, modliteb a společných programů ve sborech a farnostech po celém Česku. Týden modliteb probíhá od 18. do 25. ledna.

Motto letošního ročníku je inspirováno verši z Janova evangelia „Zůstaňte v mé lásce a ponesete hojné ovoce.“ (J 15, 5-9)

"Rád bych vás u příležitosti letošního Týdne modliteb vyzval k tomu, abyste si lásku prokazovali i tím, že budete důsledně dodržovat protiepidemická opatření a neohrozíte jeden druhého na zdraví. V mnoha případech to bude znamenat, že budeme muset rezignovat na tradiční shromáždění a společné ekumenické modlitby v rámci Týdne modliteb za jednotu křesťanů. Můžeme to ale zároveň chápat jako výzvu k hledání nových forem – online přenosů, ekumenických setkání prostřednictvím videokonferencí nebo třeba formou modlitebního řetězu, kdy se v rámci místní ekumeny budete střídat v modlitbách za jednotu," zve k účasti generální sekretář Ekumenické rady církví v ČR Petr Jan Vinš a odkazuje přitom na fakt, že letošní ročník bude v mnohém netradiční.

Osobní setkání mohou probíhat pouze při dodržení protiepidemických opatření, což mimo jiné znamená snížení počtu účastníků. Na mnoha místech se bohoslužby a modlitební setkání přesunou do on-line prostoru.

Úvodní bohoslužbu s představiteli církví připravily Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference na pondělní podvečer. K přenosu ze sboru Církve bratrské v Praze na Žižkově bylo možné připojit se živě přes sociální sítě. Záznam naleznete na YouTube nebo na facebookovém profilu Ekumenické rady církví.

Letošní podklady pro společná rozjímání připravily sestry z ekumenické komunity Grandchamp ve Švýcarsku, která je duchovně spojena s hnutím Taizé.