Školy Evangelické akademie oslaví 30 let fungování

28. května 2021

Na podzim letošního roku oslaví školy Českobratrské církve evangelické 30 let provozu.

Školy Evangelické akademie oslaví 30 let fungování
28. května 2021 - Školy Evangelické akademie oslaví 30 let fungování

Na podzim letošního roku, konkrétně v sobotu 16. října 2021 se sejdeme v Olomouci, abychom společně oslavili na půdě naší Konzervatoře Evangelické akademie (EA) tři desetiletí trvání škol EVANGELICKÉ AKADEMIE.

Před více jak třiceti lety se v Praze, v Brně, v Kroměříži a v Náchodě sešly skupinky nadšených pedagogů, kteří měli vizi – obohatit českou a moravskou komunitu o školy evangelického ducha, aby budoucí pracovníci v sociálních službách, v rozvíjející se Diakonii ČCE a také v Charitě a v mnoha vznikajících neziskovkách věděli, že motivace pomáhat vyvěrá nejen ze soucitu, tvoří ji zájem o důstojnost a práva všelijak trpících bližních. Mladí lidé by měli vědět, že o zápasu s ponížením, vyloučením, se slabostí a bezmocí se mnoho mluví v Bibli a že to čtení je stále aktuální. V Kroměříži manželé Horkých promysleli obnovení kontinuity výuky duchovní hudby, která byla ze známých důvodů na mnoho let přerušena a provozována jednotlivci spíše na okraji hudebního vzdělávání, později se konzervatoř přestěhovala do Olomouce a sídlí v krásném barokním paláci, v nájmu Arcibiskupství olomouckého.

Prvními studenty a studentkami středních škol EA byli mladí křesťané ze sborů a farností rozličných konfesí a na 4 školách vzniklo (spolu s pedagogy) velmi živé ekumenické společenství. Později byli nabídkou jednotlivých studijních oborů pražské, brněnské a náchodské EA osloveni i mnozí hledající a také bloudící mladí lidé. Našli rodinnou atmosféru, nejednou vřelejší, než jakou znali ze svých rodin. Samostatným příběhem je vytvoření tzv. romského dálkového studia pro dospělé v Praze, oceněného v roce 2016 cenou Roma spirit.

Školy EA dodnes pomáhají mladým lidem nejen získat velmi kvalitní profesní vzdělání, ale najít i svou osobitou cestu ke zralosti, mnozí absolventi se rádi vracejí a rádi se s nimi potkáme i na naší oslavě.

V polovině devadesátých let se pražská a brněnská škola rozšířily o pomaturitní obory VOŠ a na Mapě absolventů sociální práce si můžete prohlížet místa v celé ČR, kam se za 25 let dobrá pověst obou škol zřizovaných ČCE rozšířila.

Do společenství škol Evangelické akademie se poté připojila i pražská Bratrská škola a v r. 2018 rozhodla synodní rada o zřízení 7. školy EA – Filipky v Brně. Obě naše základní školy nabízejí rodičům nejmenších dětí přístup respektující individuální potřeby dítěte, včetně speciálních a moderní vzdělávací trendy např. i tandemové výuky.

Všechny naše školy rostly, měnily místo působiště a také podle potřeb společnosti otevíraly nové studijní obory – zdravotnické, sociální i pedagogické.

Máme za sebou stovky společných příběhů a před sebou naději, že všechny dobré dary – blízkost i náročnost, laskavost i vědomí vlastních hranic, respekt ke spirituálním potřebám pomáhajících a klientů i pacientů, vědomí měnící se podoby rodiny a komunit a zároveň naslouchání „duchu doby“ neztratíme a budeme moci nadále rozvíjet.

Přijeďte s námi 16. října 2021 oslavit naše výročí, bohatý program dne budeme postupně zveřejňovat a měl by oslovit všechny věkové skupiny.

Text: Helena Wernischová (koordinátorka škol Evangelické akademie)