Obec Hrušky zničená tornádem: svědectví z místa pomoci

29. června 2021

Přinášíme aktuální informace z jihomoravské obce Hrušky, kterou minulý týden zasáhlo tornádo. 

Obec Hrušky zničená tornádem: svědectví z místa pomoci
29. června 2021 - Obec Hrušky zničená tornádem: svědectví z místa pomoci

Právě zde působí tým Diakonie Českobratrské církve evangelické. Sbírka prozatím vynesla 22.541.000,- Kč (k 7.7.2021).

Ve čtvrtek 24. června 2021 večer zasáhla ničivou silou region Hodonínska a Břeclavska nečekaná přírodní katastrofa. Jižní Moravou se po sérii silných bouřek prohnalo tornádo. Pracovníci Diakonie dorazili na místo události hned v pátek. V sobotu dopoledne je pak následoval první tým dobrovolníků.

Po dohodě s dalšími nevládními organizacemi, které v lokalitě pomáhají, působí Diakonie v obci Hrušky, kde bylo tornádem zasaženo na 180 domů.

O víkendu diakoničtí dobrovolníci především odklízeli škody. Od pondělí začali v obci působit také monitorovací týmy, které budou detailně mapovat aktuální situaci zasažených domácností.

Rychlá pomoc a monitoring situace

Monitorovací tým tvoří vždy dva dobrovolníci, kteří obchází přidělené zasažené domácnosti ve vesnici. Dobrovolníci mají školení pro jednání s člověkem v krizi. Vedou s lidmi rozhovory, ve kterých mapují sociální situaci rodiny, rozsah škod, požadavky domácností na pomoc a další informace. Získané údaje zaznamenávají přímo na místě do aplikace, která je určena pro monitoring potřeb při humanitárních katastrofách. Aplikace dokáže fungovat offline i v případě, že na místě není signál. Při návratu na humanitární základnu dobrovolníci aktualizují on-line databázi informací. Výsledky z monitoringu poslouží jak pro organizaci další pomoci při odklízení následků tornáda, tak při distribuci materiální i finanční pomoci.

"Část našich dobrovolníků se připojila k týmům psychologů Hasičského záchranného sboru ČR a Policie ČR. Spolu s nimi navštěvují domácnosti a zjišťují, jak jsou na tom lidé po psychické stránce, jaké další potřeby rodiny mají – zda potřebují pomoc s péčí o seniory, zda potřebují pomoc s dětmi, zda vědí, kam si mohou přijít nebo zavolat o pomoc," popisuje situaci z místa události koordinátorka Diakonie ČCE Veronika Nožinová.

Finanční pomoc lze posílat na účet 2100691426/2010.
Pro dary ze zahraničí:
BIC (SWIFT kód): FIOBCZPP
IBAN: CZ50 2010 0000 0021 0069 1426

"Psychologové dokáží zjistit duševní stav člověka. Naši dobrovolníci zase dokáží zjistit další potřeby, jako je materiální pomoc, kontakty na nejrůznější služby (úřad práce, sociální zabezpečení, pracovníky pěstounské péče a mnoho jiného), dokáží zajistit materiální pomoc, odklízecí a úklidové práce, někteří dobrovolníci jsou školení zdravotníci a poskytují zdravotnickou pomoc při zraněních či kolapsových stavech apod.," přibližuje V. Nožinová.

Diakonie má předchozí zkušenosti s pomocí lidem zasaženým nenadálou přírodní katastrofou. V posledních 15 letech zasáhlo Česko 6 velkých povodní, při kterých zasahovala. Lokální bleskové povodně přicházejí skoro každý rok. Naposledy Diakonie pomáhala loni v létě při přívalových povodních v Šumvaldu na Olomoucku.

Humanitární základna i stany jako místo setkávání

Právě během povodní se osvědčil systém tzv. humanitárních základen. Tedy jakéhosi zázemí, kde Diakonie shromažďuje materiál, a odkud koordinuje dobrovolníky i zápůjčky technického vybavení. Pro tyto účely dobře slouží evangelické kostely a fary. Zpravidla velké objekty s dostatkem místa pro uskladnění materiálu i dobré zázemí pro odpočinek a přespávání dobrovolníků. Navíc strategicky rozmístěné po celém Česku.

Nejinak tomu je i aktuálně na jihu Moravy. Základna sídlí v areálu břeclavského evangelického sboru, odkud je to k místu pomoci pouhých deset minut jízdy.

Dobrovolníci i díky tomu spolu s Hasičským záchranným sborem ČR efektivně distribuují materiální pomoc. V obci Hrušky vyrostlo několik provizorních humanitárních stanů, kam si lidé chodí pro materiál jako krycí plachty na střechy, benzín do motorových pil nebo do generátorů (protože postižená část vesnice je bez elektřiny, bez vody, bez plynu), pro hygienické a úklidové prostředky a další...

Pošlete textovou zprávu na číslo 87 777 ve tvaru:
DMS DIAKONIEPOMOC 30
DMS DIAKONIEPOMOC 60
DMS DIAKONIEPOMOC 90
...cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč.
Službu zajišťuje Fórum dárců.

Stany slouží i jako místo, kam si chodí jak místní, tak pomáhající (dobrovolníci, hasiči, policisté, vojáci) odpočinout, najíst se, nechat se ošetřit, pokud je potřeba, dát si kávu a popovídat si.  

"Mnoho lidí sem chodí pro radu, informaci, pomoc. Humanitární stany se stávají místem setkávání, byť krátkých, protože lidé musí rychle pokračovat v práci. Dobrovolníci a hasiči se jim věnují, snaží se vyřídit rychle jejich požadavky. Zároveň s lidmi mluví a snaží se je aspoň na chvilku zastavit aby si odpočinuli. Všichni pracují na slunci celý den – na přímém slunci přitom může být tak kolem 40 °C, což se pak podepisuje na množství kolapsových stavů i zranění," líčí zkušenosti z terénu Veronika Nožinová.

"Je skvělé, že jsme se mohli připojit k psychologickým týmům hasičů a policie. Je to dobrá možnost se vzájemně doplnit – oni psychologická podpora a my materiální, zdravotní a další... V tom chaosu se Diakonie rychle zorientovala a zapojili jsme se přesně tam, kde je potřeba a kde to umíme," uzavírá Nožinová.

Unikátní dohoda devíti organizací

Součástí pomoci při likvidaci škod po tornádu na jižní Moravě je i poměrně výjimečná dohoda devíti nevládních organizací, nadací a nadačních fondů. Dárci jim v součtu svěřili přes půl miliardy korun, které chtějí organizace spravedlivě rozdělit mezi postižené.

Během maximálně krátké doby mají za cíl postiženým dopravit na účet základní pomoc ve výši 150 tisíc korun na jednu domácnost a k tomu navíc poměrovou pomoc obcím. Peníze doručí do 14 dnů.

V další fázi se pak zohlední konkrétní situace domácnosti a částka může být až několikanásobně navýšena. Tento hlubší průzkum zohlední například celkovou nákladnost oprav, pojištění, úspory, pomoc rodiny, sociální situaci a další faktory.

Organizace se dohodly, že sběr v terénu budou mít na starosti ADRA, Diakonie ČCE a Člověk v tísni, kteří mají zkušenosti v poskytování humanitární i psychosociální pomoci. Pro sběr dat a jejich vyhodnocování využijí aplikaci Inspecto, která se používá při monitoringu škod v domácnostech zasažených povodněmi.

Parametry společné pomoci:

  • Koordinovaná a spravedlivá pomoc: stejné principy sběru a vyhodnocování informací.
  • Cílíme na 150 tisíc pro každou domácnost a poměrovou pomoc obcím do začátku podle principu, kdo rychle dává, dvakrát dává.
  • Individuální navýšení finanční pomoci podle kritérií potřebnosti a spravedlnosti.

Sbírka překonala hranici 20 milionů

Nadále také pokračuje sbírka na obnovu vesnic. Během prvních hodin se podařilo vybrat miliony korun. O víkendu se pak spontánně přidaly farní sbory Českobratrské církve evangelické po celé republice. Do sbírky přispívají i zahraniční církve a jednotlivci žijící v mnoha koutech světa.

Ke 01.07.2021 je na kontě více než 20.000.000 Kč. 

Děkujeme za vaši finanční podporu, modlitby i nabídky materiální a dobrovolnické pomoci! Už teď je jasné, že obnova vesnic a celkové zmírnění následků přírodní katastrofy bude "během na dlouhou trať". Vše nyní koordinuje Diakonie a klíčové bude i to, aby ochota (dobrovolnicky) pomáhat v následujících týdnech a měsících neopadala.

Více aktuálních informací i možnosti, jak se zapojit do přímé či nepřímé pomoci, najdete na www.diakoniespolu.cz.

Zdroj: Diakonie ČCE, Středisko humanitární a rozvojové spolupráce

Zajímá vás dění v církvi?

Máte rádi celocírkevní akce? Chcete vědět o akcích v Bělči, Chotěboři či jinde? Jezdíte na akce pro laiky nebo pro rodiny s dětmi?
Nechte si na svůj e-mail zasílat informace, které vás zajímají.