Nemocniční kaplan: služba v křehkém světě

15. dubna 2024

V Praze se ve dnech 10. – 14. dubna 2024 konala 18. Evropská konference nemocničních kaplanů.

Nemocniční kaplan: služba v křehkém světě
15. dubna 2024 - Nemocniční kaplan: služba v křehkém světě

Na 80 zástupců jednotlivých kaplanských služeb a organizací naslouchalo odbornému programu a sdílelo své zkušenosti ve „zdravotnickém hotelu“ ILF v Praze. K delegátům z celé Evropy promluvili za české přednášející například kněz a teolog Tomáš Halík nebo teolog a religionista Pavel Hošek.

IMG_1536

IMG_1531

Další přednášky a diskuse se týkaly rozličných témat, se kterými se nemocniční kaplanky a kaplani setkávají při své službě. Mimo jiné: Jak pacienti prožívají návštěvu kaplana? Dotýkat se, nebo ne? Spiritualita na začátku života, užití liturgie a rituálu apod. Součástí pestrého programu byla také návštěva pěti pražských nemocnic, prohlídka města a nezbytný byrokratický proces, který patří k této velké evropské organizaci (Evropská síť nemocničního kaplanství – ENHCC).

01

Program skončil sobotními bohoslužbami v katedrále sv. Víta, při kterých kázáním posloužil synodní senior Českobratrské církve evangelické Pavel Pokorný. Právě on stál v počátcích kaplanské služby v České republice i v počátcích kontaktu s mezinárodním kaplanským prostředím. ČR hostila tuto každoroční konferenci poprvé a na její přípravě se z české strany podílely obě profesní asociace (Asociace nemocničních kaplanů i Katolická asociace nemocničních kaplanů).

text i foto: předseda Asociace nemocničních kaplanů a evangelický farář Pavel Ruml