Luterský svaz zvolil novou generální tajemnici

21. června 2021

Světový luterský svaz zvolil poprvé v historii generální tajemnicí ženu.

Luterský svaz zvolil novou generální tajemnici
21. června 2021 - Luterský svaz zvolil novou generální tajemnici

Rada Světového luterského svazu (LWF) zvolila v sobotu 19. června 2021 poprvé na pozici generálního tajemníka zástupce regionu střední a východní Evropy. Protestantská teoložka Anne Burghardt z Estonska je zároveň i první ženou, která bude tuto funkci zastávat.

45letá Anne Burghardt působí na Teologickém institutu Estonské evangelické luterské církve a také jako poradkyně své církve pro mezinárodní a ekumenické vztahy. Po svém zvolení poděkovala za důvěru a zdůraznila, že je to pro ni velká čest i odpovědnost.

Od svého předchůdce Martina Jungeho převezme úřad 1. listopadu 2021. Chilský teolog Junge byl generálním tajemníkem LWF od roku 2010 a v roce 2017 byl znovu zvolen na druhé sedmileté funkční období. Před rokem ale oznámil svou předčasnou rezignaci.

Druhým kandidátem, který se v letošní volbě spolu s Anne Burghardt ucházel o vedoucí post, byl zimbabwský teolog Kenneth Mtata.

Celosvětové církevní společenství LWF sdružuje 148 církví s luterskou tradicí. Zastupuje tak více než 77 milionů křesťanů v 99 zemích světa. Českobratrská církev evangelická je jeho členskou církví od roku 2004. Prezidentem je od roku 2017 nigerijský arcibiskup Panti Filibus Musa.

Text: Daniela Hamrová, Světový luterský svaz
Foto: Světový luterský svaz (https://www.lutheranworld.org/news/lwf-elects-estonian-anne-burghardt-new-general-secretary)