Co dělámeProhlášeníProhlášení synodní rady

Reakce na mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví

Synodní rada Českobratrské církve evangelické reaguje na mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví vydané 10. března 2020, kterým se ruší veřejná setkání s účastí 100 a více osob.

Milé sestry, milí bratři,

upozorňujeme Vás na opatření ministra zdravotnictví z dnešního dne, podle něhož je s účinností ode dnešních 18:00 hod. zakázáno – krom jiného – konání bohoslužeb s předpokládanou účastí nad 100 osob současně přítomných (text opatření zde).

V případě, že se ve Vašem sboru bohoslužeb pravidelně účastní více než 100 lidí, zvažte rozdělení bohoslužeb tak, aby na žádné z nich nebylo více než 100 osob. Plánovaných sborových shromáždění se opatření netýká.

Žádáme, abyste se ve sborech důsledně řídili doporučeními a příkazy orgánů veřejné moci, které najdete např. na internetových stránkách Ministerstva zdravotnictví. Obzvláště při vysluhování večeře Páně dbejte zvýšené hygieny (např. používáním individuálních kalíšků).

Synodní rada se připojuje k poděkování Psychosociálního intervenčního týmu ČR ze dne 4. března 2020: Chceme poděkovat všem, kdo se rozhodli postarat se o sebe a druhé a nepodlehnout strachu. Usnadňují tak život sobě i dalším lidem kolem. Myslíme na lidi v karanténě, na jejich blízké, na zdravotníky s novou zátěží ochranných oděvů; na lidi na úřadech, ve školách, v hromadné dopravě a ve službách, kteří dál chodí do práce a starají se o běžné fungování země nebo o to, aby se druhým dobře žilo; na lidi, kteří nadále pečují o svoje děti či sousedy nebo o náhodné kolemjdoucí. Děkujeme věcně informujícím novinářům; lidem, kteří při nakupování trvanlivých potravin myslí též na druhé; děkujeme autorům vtipů na internetu; dětem a dospělým schopným prožívat okamžik i lidem, kteří myslí na připravenost.

K účasti na bohoslužbách je možné připojit se i na dálku. Pravidelný nedělní rozhlasový přenos bohoslužby zprostředkovává Český rozhlas Vltava v neděli od 9.00. Pro nadcházející neděle se připravují vysílání z:

• Římskokatolické církve (15.03.)
  • Jednoty bratrské (22.03.)
  • Římskokatolické církve (29.03.)
  • Bratrské jednoty baptistů (05.04.)
  • Římskokatolické církve (10.04. – Velký pátek)
  • Církve československé husitské (12.04. – Velikonoční neděle)

Na Velký pátek připravuje také Česká televize přímý přenos bohoslužby z Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Praze Strašnicích (10.04. od 10.00 na ČT 2).

Jednotlivé sbory Českobratrské církve evangelické přenášejí svá setkání také on-line. Virtuálně se můžete připojit například k bohoslužbám v:

10. 3. 2020, 17:20