Co dělámeProhlášeníProhlášení synodní rady

Reakce na mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví

Sdílet na Facebooku

Synodní rada Českobratrské církve evangelické reaguje na mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví vydané 10. března 2020, kterým se ruší veřejná setkání s účastí 100 a více osob.

Milé sestry, milí bratři,

upozorňujeme Vás na opatření ministra zdravotnictví z dnešního dne, podle něhož je s účinností ode dnešních 18:00 hod. zakázáno – krom jiného – konání bohoslužeb s předpokládanou účastí nad 100 osob současně přítomných (text opatření zde).

V případě, že se ve Vašem sboru bohoslužeb pravidelně účastní více než 100 lidí, zvažte rozdělení bohoslužeb tak, aby na žádné z nich nebylo více než 100 osob. Plánovaných sborových shromáždění se opatření netýká.

Žádáme, abyste se ve sborech důsledně řídili doporučeními a příkazy orgánů veřejné moci, které najdete např. na internetových stránkách Ministerstva zdravotnictví. Obzvláště při vysluhování večeře Páně dbejte zvýšené hygieny (např. používáním individuálních kalíšků).

Synodní rada se připojuje k poděkování Psychosociálního intervenčního týmu ČR ze dne 4. března 2020: Chceme poděkovat všem, kdo se rozhodli postarat se o sebe a druhé a nepodlehnout strachu. Usnadňují tak život sobě i dalším lidem kolem. Myslíme na lidi v karanténě, na jejich blízké, na zdravotníky s novou zátěží ochranných oděvů; na lidi na úřadech, ve školách, v hromadné dopravě a ve službách, kteří dál chodí do práce a starají se o běžné fungování země nebo o to, aby se druhým dobře žilo; na lidi, kteří nadále pečují o svoje děti či sousedy nebo o náhodné kolemjdoucí. Děkujeme věcně informujícím novinářům; lidem, kteří při nakupování trvanlivých potravin myslí též na druhé; děkujeme autorům vtipů na internetu; dětem a dospělým schopným prožívat okamžik i lidem, kteří myslí na připravenost.


K účasti na bohoslužbách je možné připojit se i na dálku. Pravidelný nedělní rozhlasový přenos bohoslužby zprostředkovává Český rozhlas Vltava v neděli od 9.00. Pro nadcházející neděle se připravují vysílání z:

  • Římskokatolické církve (15.03.)
  • Jednoty bratrské (22.03.)
  • Římskokatolické církve (29.03.)
  • Bratrské jednoty baptistů (05.04.)
  • Římskokatolické církve (10.04. – Velký pátek)
  • Církve československé husitské (12.04. – Velikonoční neděle) 

Na Velký pátek připravuje také Česká televize přímý přenos bohoslužby z Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Praze Strašnicích (10.04. od 10.00 na ČT 2).

Jednotlivé sbory Českobratrské církve evangelické přenášejí svá setkání také on-line. Virtuálně se můžete připojit například k bohoslužbám v: 

10. 3. 2020, 17:20