Co dělámeMédiaTiskové zprávy

Evangelíci adoptují hrob významného architekta

Sdílet na Facebooku

Adopci hrobu architekta Bohumila Bareše na Olšanském hřbitově schválila tento týden synodní rada Českobratrské církve evangelické. Bohumil Bareš (1906 – 1965) je podepsán zejména pod sakrálními stavbami – navrhl například dřevěný kostel v Rožnově pod Radhoštěm, který je od roku 1995 kulturní památkou, sborový dům v Ratiboři nebo Milíčovu modlitebnu v pražských Malešicích.

Hrob tohoto významného stavitele je zařazen do projektu adopce hrobů, který vyhlásila Správa pražských hřbitovů v roce 2013. Zapojila do něj hroby významných osobností, ke kterým se nikdo nehlásí a které chátrají. Pokud se nenajde zájemce, bude místo zrušeno a znovu prodáno.

Českobratrská církev evangelická hned na počátku projektu adoptovala hrob faráře a autora knihy Broučci Jana Karafiáta na vinohradském hřbitově. Práva na knihu odkázal Karafiát církvi, která díky tomu mohla finančně podporovat vydání Bible i církevních tisků. Církev se stará také o hrob evangelického faráře a filozofa Jana Blahoslava Kozáka na Malvazinkách, o hrob diakonek a o hrobku Růžičkových na Olšanech.

Do nákladů na hrobová místa a nejnutnější opravy investovala církev zatím desítky tisíc korun. Další opravy plánuje v příštích letech.

 

O nás:

Českobratrská církev evangelická (ČCE) je druhou největší církví v ČR. Za základ víry a života považuje Bibli. Navazuje na tradici české reformace, husitské hnutí i Jednotu bratrskou. Vznikla v roce 1918 spojením dvou evangelických církví povolených tolerančním patentem roku 1781. Nejvyšším správním orgánem je šestičlenná synodní rada složená z duchovních i laiků. K farářské službě pověřuje ČCE muže i ženy. Vedle bohoslužebného života farních sborů, náboženské výchovy a církevního školství se zaměřuje na služby sociální péče a duchovenskou činnost v nemocnicích, armádě, nápravných zařízeních či uprchlických táborech.

Kontakt:

Jana Vondrová (mluvčí ČCE): 734 170 486, vondrova@e-cirkev.cz

13. 3. 2017, 14:44