Aktuality
10. 3. 2017

Církev pokračuje v adopci hrobů významných osobností

AHrob Jan Karafiátdopci hrobu architekta Bohumila Bareše na Olšanském hřbitově schválila tento týden synodní rada Českobratrské církve evangelické. Bohumil Bareš (1906 – 1965) je podepsán zejména pod sakrálními stavbami – navrhl například sborový dům v Ratiboři, Milíčovu modlitebnu v pražských Malešicích nebo dřevěný kostel v Rožnově pod Radhoštěm, který je kulturní památkou

Hrob tohoto významného stavitele je zařazen do projektu adopce hrobů, který vyhlásila Správa pražských hřbitovů v roce 2013. Zapojila do něj hroby významných osobností, ke kterým se nikdo nehlásí a které chátrají. Pokud se nenajde zájemce, bude místo zrušeno a znovu prodáno.

Českobratrská církev evangelická hned na počátku projektu adoptovala hrob faráře a autora knihy Broučci Jana Karafiáta na Vinohradech. Práva na knihu odkázal Karafiát církvi, která díky tomu mohla finančně podporovat vydání Bible i církevních tisků. Církev se stará také o hrob evangelického faráře a filozofa Jana Blahoslava Kozáka na Malvazinkách, o hrob diakonek a o hrobku Růžičkových na Olšanech.

Do nákladů na hrobová místa a nejnutnější opravy investovala církev zatím desítky tisíc korun. Další opravy plánuje v příštích letech.