Aktuality

ZRUŠENO: Setkání v centru Prahy dá hlas „neviditelným“ mezi námi

Sdílet na Facebooku

Důstojnost pro všechny, bez rozdílu původu, vyznání, orientace či sociální situace. Tak by se dalo shrnout základní poselství pochodu a diskuse, které se konají v úterý 17. března v centru Prahy.

Aktualizováno (12.03.2020): Z důvodu vyhlášení nouzového stavu v souvislosti s preventivními opatřeními proti epidemii koronaviru se AKCE RUŠÍ.

—-

Shromáždění pořádá Komise pro lidská práva při Synodní radě Českobratrské církve evangelické spolu s organizací Člověk v tísni a Knihovnou Václava Havla. Po řadě tzv. „Dnů pro Kubu“, kdy se organizátoři soustředili na dodržování lidských práv zejména v oblasti Latinské Ameriky, rozhodli se letos zaměřit na znevýhodněné skupiny v rámci České republiky.

Setkání nese název „Dáváme hlas ponižovaným“, hlas tedy dostanou příslušníci etnických i náboženských menšin, samoživitelky nebo například lidé bez domova. Takoví, kteří žijí mezi námi, ale kvůli jejich menšinovosti nebo slabému společenskému postavení jsme si zvykli přehlížet je a stávají se pro nás „neviditelnými“…

Akci zahájí v 17.30 u pomníku obětem komunismu na pražském Újezdě emeritní synodní senior Joel Ruml a senátor a bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Pokračuje se společným pochodem centrem města. Po cestě na jednotlivých zastaveních vyslechnou účastníci příběhy lidí, jejichž lidská důstojnost je v české společnosti pošlapávána.

Od 19 hodin navazuje v Knihovně Václava Havla diskuse o lidských právech. Moderátorka Českého rozhlasu Plus Lucie Vopálenská přivítá například Noru Fridrichovou (Česká televize), Václava Hampla (Senát ČR), Mikuláše Vymětala (Českobratrská církev evangelická), Annu Šabatovou (bývalou veřejnou ochránkyni práv), Lucii Argüellovou (Člověk v tísni) nebo Davida Tišera (ARA ART).

Harmonogram setkání:

  • 17.30 | Zahájení u Pomníku obětem komunismu (Újezd, Praha 1)
  • 18.00 | Start průvodu centrem Prahy; na jednotlivých zastaveních vyslechneme „příběhy neviditelných mezi námi“ (Újezd – Kampa – Karlův most – Smetanovo nábř. – Ostrovní ul.)
  • 19.00 | Diskuse v Knihovně Václava Havla (Nora Fridrichová, Anna Šabatová, Václav Hampl, Mikuláš Vymětal, Lucie Argüellová, David Tišer; moderuje Lucie Vopálenská)
11. 3. 2020, 3:09