Aktuality

Zdanění náhrad je protiústavní, rozhodl Senát

Sdílet na Facebooku

Senátoři na svém zasedání 27. února odmítli poslanecký návrh KSČM na dodatečné zdanění peněžitých náhrad za církevní majetek nevydaný v restitucích. Proti novele hlasovalo 64 ze 74 přítomných.

Senát přitom označil komunistický návrh za „nestoudný a protiústavní“. Novela podle kritiků relativizuje princip právního státu, je hrubým zásahem do majetkových práv a do právního systému samotného. Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) na její adresu uvedl, že jde o „mimořádnou drzost“. Místopředseda Jiří Oberfalzer (ODS) dále připomněl, že stát za komunistické éry z církevního majetku „neřestně tyl“, neboť takto získal 251,5 miliardy korun, zatímco církvím na jejich činnost dal 60 miliard.

Novelu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi navrhli komunističtí poslanci. Její podpora patřila k bodům, kterými KSČM podmínila toleranci menšinové váldy ANO a ČSSD. Komunisté se tak domáhají toho, aby z vracených peněz církve navíc platily ještě dodatečnou daň. 

V dalším legislativním procesu se tedy podle předpokladů návrh novely vrací opět do Poslanecké sněmovny. Protože už napoprvé získal nadpoloviční většinu 106 hlasů, zřejmě se podpory poslanců dočká i tentokrát. Pokud by se tak stalo a ani prezident by zákon nevetoval, avizovali při dnešním jednání zástupci Senátu, že mají dostatečnou podporu pro podání stížnosti Ústavnímu soudu na zrušení této kontroverzní novely zákona.

Zdroj: ČTK

28. 2. 2019, 20:31