Začíná nový církevní rok

První adventní nedělí začíná nový církevní rok. Zpomalme v předvánočním shonu. Advent je pro křesťany obdobím očekávání narození Spasitele. Dříve byl dokonce dobou postní. Půst církev zachovávala mezi 11. listopadem a 6. lednem. Těchto osm týdnů představovalo, s výjimkou sobot a nedělí, které nebyly postními dny, dohromady čtyřicet dní.

Tradice zapalování čtyř svíček na adventním věnci je poměrně mladá. Pochází z 19. století z německých zemí. Věnce jsou prvními posly blížících se vánočních svátků. Jejich základem je kruhový tvar symbolizující jednotu lidí s Bohem. Rozsvícení svící na věnci nepřímo navazuje na židovskou tradici starou 2000 let – na slavení svátků světel zvaných chanuka. Na židovských chanukových svícnech se rozsvěcuje postupně osm světel. Začátkem liturgického roku se advent stal ve 12. nebo 13. století.

8. 12. 2016, 11:01