Aktuality

Výtěžek postní sbírky pomůže uprchlíkům v Libanonu a v Jordánsku

Sdílet na Facebooku

Více než 600 tisíc Kč se vybralo během postního období ve sborech Českobratrské církve evangelické. Peníze pomohou se stavbou komunitního centra a s nákupem vybavení na zimu.

Tradiční postní sbírku organizuje Diakonie ČCE každoročně v předvelikonočním období a připojit se k ní mohou sbory ČCE z celé republiky. Letošní výtěžek pomůže v jordánském městě Zarká, kde by mělo vyrůst komunitní centrum. Část financí poputuje také do Libanonu, kde poslouží k nákupu nejnutnějšího vybavení na zimu. 

„Zima je v horských oblastech Libanonu překvapivě chladná. Pro uprchlíky, kteří žijí často v jedné holé místnosti, není lehké ji přečkat. Matrace, kamna či topný olej nakoupíme lokálně, abychom zároveň podpořili místní trh. Teplé deky vyrábí v komunitních dílnách přímo syrští uprchlíci a díky naší pomoci tak získají práci,“ přibližuje plány ředitelka Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE Kristina Ambrožová.

V jordánském Zarká by pak mělo vyrůst volnočasové a vzdělávací komunitní centrum, které nabídne nezbytné kurzy a pomůže tak uprchlíkům k efektivnímu ekonomickému osamostatnění. Zarká je centrem jordánského průmyslu a sídlí tu polovina všech jordánských továren.

Diakonie stavbou komunitního centra navazuje na aktivity realizované v 60 kilometrů vzdáleném uprchlickém táboře Zátarí, kde se díky výnosu loňské postní sbírky podařilo vybudovat dětské volnočasové zařízení

„Děkujeme, že jste se do sbírky zapojili. Vážíme si vaší důvěry ve smysluplnou práci Diakonie nejen v naší zemi, ale také za hranicemi. Vážíme si vašeho rozhodnutí pomáhat i lidem jiných kultur. Jsme rádi, že díky silné podpoře naší církve můžeme vykonávat práci postavenou na skutečných křesťanských hodnotách,“ vzkazuje všem dárcům ředitelka K. Ambrožová.

O neutěšené situaci blízkovýchodního regionu hovořil nedávno v pořadu České televize Události komentáře projektový manažer Diakonie ČCE Martin Balcar. Poutavý pohled do centra dění nabízí i vedoucí zahraničních projektů Diakonie ČCE Erik Siegl v článku pro Aktuálně.cz.

25. 7. 2019, 16:25