Věřící vyrazí do kostela na kole

8. prosince 2016
Věřící vyrazí do kostela na kole
8. prosince 2016 - Věřící vyrazí do kostela na kole

Nebuďme lhostejní k zemi, která nám byla svěřena – s takovým heslem vyrazí stovky věřících z celé republiky v neděli 18. září (případně už v sobotu 17. září) do kostela. Zapojí se do ekumenické akce Do kostela na kole. „Smyslem je propagovat cyklistickou dopravu, která je, stejně jako pěší chůze, šetrná k životnímu prostředí a ve srovnání s automobilovou dopravou nepoměrně levnější, zdravější a na kratší vzdálenosti dokonce statisticky rychlejší,“ vysvětluje organizátor akce Marek Drápal.

Strmý nárůst automobilové dopravy v posledních letech se nevyhnul ani církevnímu prostředí. Hodně lidí sice využívá kolo nebo hromadnou dopravu pravidelně, přesto bývají kostely často obleženy auty. „V některých případech je to pochopitelné – například je potřeba přivést nemocnou babičku – často je to ale jen kvůli lenosti,“ poznamenává Marek Drápal.

Zároveň upozorňuje na nepřímé důsledky používání automobilů. „Znečištěné ovzduší způsobené dopravou má negativní dopady na zdraví. Látky, které jsou součástí výfukových plynů, mohou způsobit řadu závažných zdravotních problémů,“ říká. Citlivějšími skupinami jsou zejména děti, staří lidé a osoby s dýchacími a srdečními chorobami.

Problémem je i hluková zátěž. Hluk má vliv na psychiku a často způsobuje únavu, depresi, rozmrzelost, agresivitu, neochotu, zhoršení paměti, ztrátu pozornosti a celkové snížení výkonnosti. Dlouhodobé vystavování hluku může způsobit zdravotní problémy.

Akce Do kostela na kole má připomenout, že v Bibli je v příběhu stvoření světa člověk pověřen správcovstvím Země a jsme zodpovědní za to, jak s ní nakládáme. Má vést především k zamyšlení, co můžeme v našem chování zlepšit. Událost pořádá už devět let Poradní odbor pro otázky životního prostředí při Českobratrské církvi evangelické, Ekologická sekce České křesťanské akademie a Česká křesťanská environmentální síť.

Více informací na http://www.dokostelanakole.cz/