Aktuality

Velký pátek, Bílá sobota a Hod boží

Sdílet na Facebooku

Prožijte si bohoslužby online nebo si pročtěte textové přípravy.

Velký pátek

Bohoslužba z Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Praze ve Strašnicích je na tomto odkazu. Textové podklady k této bohoslužbě (včetně písní) naleznete na tomto odkazu.

Velkopáteční bohoslužby lze navštívit také virtuálně – a to ve sborech, které je pravidelně zprostředkovávají zvukem i slovem online. Četné materiály naleznete v tradiční tabulce, která se nově přesunula na portál Evangnet (sbory prosíme, aby tam své údaje pravidelně aktualizovaly).

Pro Velký pátek máme potvrzené přenosy např. z Brna II (od 9.00), z Děčína (od 10.00), z Prahy Braníka (od 17.00), z Prahy Jižního Města (od 9.30 a od 21.00), ze Kdyně (od 18.00 hod.), z Prahy Střešovic (od 19.00), z Prahy Libně (od 9.30) nebo z Valašského Meziříčí (od 9.30).

Na Velký pátek bývají tradičně čteny pašije. V několika různých interpretacích je naleznete také zde.

Bílá sobota

…je spojena s tradiční vigílií. Ticho Bílé soboty a temnotu noci náhle prozařuje Kristovo světlo. I Českobratrská církev evangelická se připojuje k této symbolice a reaguje na ekumenickou výzvu zapálených svící v oknech. Po setmění můžete přidat do svých oken symbol naděje a přicházející radosti i vy.

Vigílii přenáší Česká televize na programu ČT 2 od 20.30 hodin (120 min.).

Inspirativní impuls ke slavení Bílé soboty přidává římskokatolická farnost – děkanství Sobotka: „(…) nejsme církví a společenstvím televizních přenosů. Moc vás prosím, nestravte nejkrásnější křesťanské svátky před televizí, ale s Ježíšem! Buďte spolu ve svých domovech, povídejte si, udělejte si skvělou společnou večeři na Zelený čtvrtek, společně oslavte Vzkříšení na Bílou sobotu, třeba u táboráku na zahradě. Společně prožijte Velikonoční neděli. Prostě, pokud to jenom trošku jde, buďte spolu!“ vyzývá kněz Pavel Michalec.

Boží hod

Na Boží hod velikonoční (neděle Vzkříšení Páně) sdílíme mnohé textové, audio i video materiály pro domácí pobožnosti. Nechme proniknout Slovo do svých domovů i srdcí. Radostná zvěst nás povzbuzuje a posiluje i když nám současná situace neumožňuje slavení ve společenství u stolu Kristova. Televizní přenos na tento den připravuje opět Česká televize od 10.00 na ČT 2, tentokrát z Církve československé husitské.

Mnoho velikonočních písní i varhanních doprovodů naleznete na SoundCloud Ecirkev.

9. 4. 2020, 17:00