Aktuality

Velehrad 2017: Ocenění pro Jakuba S. Trojana

Sdílet na Facebooku

Pamětní medaili České biskupské konference dostal na Velehradě také evangelický farář a učitel Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy Jakub S. Trojan.

Pamětní medaili České biskupské konference dostal 5. července na Velehradě mezi pěti oceněnými také prof. ThDr. Ing. Jakub S. Trojan, evangelický farář a učitel Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Udílení pamětních medailí bývá součástí hlavní poutní velehradské mše a jde o předání ocenění lidem, kteří různými formami svědčí ve společnosti o své víře.

Jakub S. Trojan vystudoval Komenského bohosloveckou fakultu a Vysokou školu ekonomickou. Jako disident angažovaný mezi prvními v Chartě 77 a Výboru na ochranu nespravedlivě stíhaných byl pronásledován minulým režimem. Po r. 1989 jako vůdčí osobnost Evangelické teologické fakulty založil katedru sociální etiky a působil jako děkan a opakovaně proděkan fakulty. Od počátku je také váženým členem Vědecké rady UK, nominovaným do Etické komise UK. 

Prof. Trojan byl jedním z nejplatnějších členů týmu pro přípravu listu k sociálním otázkám „Pokoj a dobro“; zde přijal pozvání k ekumenické spolupráci, a podílel se i na veřejné rozpravě k listu jako její respektovaný účastník. Jeho ekumenická spolupráce je příkladná, a zahrnuje nejen aktivity angažovaného křesťana v občanských iniciativách, ale i pedagogické působení na půdě Katolické teologické fakulty. Zde po několik let – až donedávna – přednášel jako externí profesor sociální etiku.

Nedávno oslavil prof. Trojan devadesátiny a při této příležitosti s ním přinesl obsáhlý bilanční rozhovor evangelický časopis Český bratr.

Dalšími oceněnými na Velehradě letos byli Marek Navrátil – dlouholetý koordinátor Tříkrálové sbírky, Michaela a David Prentisovi – zakladatelé Ligy pár páru České republiky, o.s. a Jiřina Prekopová – psycholožka a spisovatelka.

foto. B Skála

 

 

11. 7. 2017, 17:13