Ve Valdicích odhalili pamětní desku páteru Josefu Toufarovi

U brány valdické věznice nově visí pamětní deska Josefu Toufarovi a všem, kteří se tu stali obětí komunistické zlovůle. Slavnostního ceremoniálu odhalení se účastnili pomocný biskup královehradecký Josef Kajnek, předseda Ekumenické rady církví Daniel Ženatý, senátoři Tomáš Czernin, Jan Sobotka a další hosté. Českobratrskou církev evangelickou kromě synodního seniora Daniela Ženatého zastupoval i hlavní kaplan Vězeňské duchovní služby Pavel Kočnar.

Řečníci během proslovů připomněli život Josefa Toufara a dobu jeho pobytu ve Věznici Valdice. Páter Toufar byl v lednu 1950 obviněn ze zinscenování tzv. čihošťského zázraku a následně komunistickými vyšetřovateli umučen k smrti.

Během adventní mše v prosinci roku 1949 se v Číhošti (okr. Havlíčkův Brod) podle svědků pohl oltářní kříž u kazatelny, ze které Toufar promlouval k věřícím. Rychle se šířící zpráva o nevysvětlitelném jevu nezůstala bez povšimnutí komunistického režimu a jeho represivních složek. StB kněze následně zatkla a za zdmi valdické věznice krutým způsobem mučila. Po čtyřech týdnech brutálních výslechů je Toufar převezen do pražské nemocnice, kde na následky zranění umírá. Jeho případ následně komunistická propaganda zneužije k proticírkevním represím.

V roce 2013 dala Česká biskupská konference souhlas k zahájení beatifikačního procesu P. Josefa Toufara

Zdroj: tisková zpráva Věznice Valdice

Foto: Věznice Valdice