Aktuality

Ve Valdicích odhalili pamětní desku páteru Josefu Toufarovi

Sdílet na Facebooku

Ve středu 19. září byla ve valdické věznici umístěna pamětní deska Josefu Toufarovi. Za Ekumenickou radu církví se setkání účastnil Daniel Ženatý.

U brány valdické věznice nově visí pamětní deska Josefu Toufarovi a všem, kteří se tu stali obětí komunistické zlovůle. Slavnostního ceremoniálu odhalení se účastnili pomocný biskup královehradecký Josef Kajnek, předseda Ekumenické rady církví Daniel Ženatý, senátoři Tomáš Czernin, Jan Sobotka a další hosté. Českobratrskou církev evangelickou kromě synodního seniora Daniela Ženatého zastupoval i hlavní kaplan Vězeňské duchovní služby Pavel Kočnar.

Řečníci během proslovů připomněli život Josefa Toufara a dobu jeho pobytu ve Věznici Valdice. Páter Toufar byl v lednu 1950 obviněn ze zinscenování tzv. čihošťského zázraku a následně komunistickými vyšetřovateli umučen k smrti.

Během adventní mše v prosinci roku 1949 se v Číhošti (okr. Havlíčkův Brod) podle svědků pohl oltářní kříž u kazatelny, ze které Toufar promlouval k věřícím. Rychle se šířící zpráva o nevysvětlitelném jevu nezůstala bez povšimnutí komunistického režimu a jeho represivních složek. StB kněze následně zatkla a za zdmi valdické věznice krutým způsobem mučila. Po čtyřech týdnech brutálních výslechů je Toufar převezen do pražské nemocnice, kde na následky zranění umírá. Jeho případ následně komunistická propaganda zneužije k proticírkevním represím. 

V roce 2013 dala Česká biskupská konference souhlas k zahájení beatifikačního procesu P. Josefa Toufara

Zdroj: tisková zpráva Věznice Valdice

Foto: Věznice Valdice

20. 9. 2018, 19:55