Aktuality

Setkání „Víra v demokracii – čas výzev“ se konalo ve Varšavě

Sdílet na Facebooku

U příležitosti mezinárodního dne demokracie se 15. září ve Varšavě sešli zástupci členských církví Světového luterského svazu a dalších organizací ze středoevropského prostoru.

Ve dnech 15. a 16. září hostila Polská luterská církev konferenci s názvem „Tvoříme pokoj. Víra v demokracii – čas výzev“. 

Kromě zástupců četných náboženských skupin v Polsku se jí účastnili také reprezentanti církví a ekumenických organizací sousedních zemí. Za Českobratrskou církev evangelickou navštívili konferenci synodní senior Daniel Ženatý, 1. náměstek synodního seniora Pavel Pokorný a vedoucí ekumenického oddělení ČCE Oliver Engelhardt.

V centrálním kostele Svaté Trojice se konaly bohoslužby, které připomněly 80. výročí zničení kostela na začátku druhé světové války. Slavností zároveň místní sbor symbolicky ukončil rekonstrukci budovy a jeho zástupci podepsali partnerskou dohodu se sborem Berlínské katedrály.

Následovaly workshopy a přednášky v prostorách muzea historie polských židů Polin. Hovořilo se tu o církvi a demokracii v různých kontextech, různých společenstvích a v různých zemích. Objevovala se témata jako pravda, společný rozhovor, odmítnutí nenávisti, vzájemná solidarita, svoboda a odpovědnost.

17. 9. 2019, 18:13