Pomoc směřuje do znevýhodněných rodin, nabídne jim podporu ve vzdělávání

26. ledna 2021
Pomoc směřuje do znevýhodněných rodin, nabídne jim podporu ve vzdělávání
26. ledna 2021 - Pomoc směřuje do znevýhodněných rodin, nabídne jim podporu ve vzdělávání

V souvislosti s podzimní uzavírkou škol upozornila synodní rada ČCE na vzrůstající problém rozdílného přístupu ke vzdělání. Zatímco děti s dobrým rodinným i materiálním a technickým zázemím zvládají distanční výuku dobře, děti, které takové podmínky nemají – chybí jim například počítač nebo internetové připojení – jsou na tom o poznání hůře. A propast se každým dnem zvětšuje.

Vedení ČCE proto vyzvalo k podpoře neziskových a dalších pedagogických i nepedagogických organizací, které se snaží tyto rozdíly překlenout. Znevýhodněným dětem nabízí například vyřazenou (ale stále funkční) výpočetní techniku, hodiny doučování i volnočasové aktivity nebo zázemí, když jejich rodiče musí do zaměstnání.

Synodní rada při té příležitosti uvolnila 100 000 Kč jako okamžitou pomoc v postižených regionech Česka. Částka se rozdělila na poloviny: 50 000 Kč putovalo do Azylového domu pro ženy a matky s dětmi o. p. s. ve Vsetíně, kde posloužily na nákup tabletů pro distanční výuku a komunikaci dětí s učiteli. Z větší části pak také financují přímé doučování dětí.

Druhá polovina peněz směřuje na Chrudimsko do organizace Amalthea. Ta od června 2020 zajišťuje doučování desítek dětí, vyrůstajících v sociálně znevýhodněném prostředí. Práci tu zajišťuje více než 20 asistentů, kteří se s dětmi scházejí jednou až dvakrát týdně na 1,5 až 2 hodiny. „Povedlo se nám najít šikovné a kreativní lidi, se kterými děti učení baví, jsou motivované a dělají pokroky. Markantní je to u mladších školních dětí. Potvrzuje se nám to, že pokud se podaří navázat dobrý vztah, doučování velmi dobře funguje,“ říká koordinátorka Amalthey Jana Peřinová.