Aktuality

Po stopách, jež psala historie

Sdílet na Facebooku

Hosté z několika zahraničních partnerských církví se vydávají po stopách stoleté Českobratrské církve evangelické.

Pastor korejského sboru, dvě farářky luterské církve z USA, zástupkyně Světové rady církví a další zájemci ze Skotska, Velké Británie a dalších zemí chtějí blíže poznat historii, osobnosti a současný život sborů Českobratrské církve evangelické. V pondělí se vydali po stopách české reformace a seznámili se s odkazem mistra Jana Husa, v úterý vedla jejich cesta přes sbor v Kladně k památníku v Lidicích.

Dále poputují do několika sborů na Vysočině, navštíví ekologické centrum Slunečnice v Horní Krupé, v Brně si prohlédnou jednu ze škol Evangelické akademie a budou pokračovat na jižní Moravu, kde kromě diakonického Centra pro seniory v Nosislavi navštíví i moravský vinný sklípek. Plánována je také cesta na Valašsko – do Velké Lhoty, kde hosté zažijí atmosféru dřevěného tolerančního kostela a do Valašského Mezičíčí, kde si kromě sboru prohlédnou také hospic Citadela.

Všude se jim budou věnovat místní faráři, aby jim přiblížili cestu českého protestantismu od reformace přes sjednocení luterského a reformovaného proudu do jedné společné církve až po dnešek s jeho problémy i radostmi. Pouť, při které zahraniční přátele doprovázejí pracovníci ekumenického oddělení Ústřední církevní kanceláře, završí hosté o víkendu 27.-30. září v Pardubicích na festivalu ke sto letům ČCE.

25. 9. 2018, 15:24