Pietní setkání připomnělo oběti nacismu

"Na tomto místě často zněla modlitba. -Jako poslední zvolání, jako naděje, jako pomyslný most...," pronesl v tzv. pankrácké sekyrárně hlavní kaplan Vězeňské služby ČR Pavel Kočnar. Mezi lety 1943 a 1945 zde bylo popraveno 1075 lidí - nejen Čechů, ale i Němců a Rakušanů, kteří pomáhali našemu odboji nebo odmítli bojovat za nacistickou ideologii.

Účastníci shromáždění položili květiny i u pamětní desky JUDr. Emila Lányho, jednoho z nejvýznamnějších představitelů naší justice, prezidenta Vrchního zemského soudu, a také někdejšího člena synodní rady Českobratrské církve evangelické a kurátora střešovického sboru. Lány padl nešťastně při květnovém povstání roku 1945.

Kromě Pavla Kočnara naši církev na pietním setkání zastupoval také střešovický farář a 1. náměstek synodního seniora Pavel Pokorný.

7. 5. 2018, 15:44