Aktuality

Pietní ekumenické setkání na památku Jana Palacha

Sdílet na Facebooku

Ve středu 16. ledna ve 14.30 hodin se zástupci Ekumenické rady církví a České biskupské konference sešli v horní části Václavského náměstí ke společné modlitbě.

Přesně před 50 lety se na tomto místě na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy upálil mladý evangelický student filosofie Jan Palach. Požadoval okamžité zastavení vydávání sovětských propagandistických Zpráv a pokusil se svým činem probudit národ ze všeobecné letargie a rezignace.

Palachův týden se potom stal symbolem vnitřního odporu proti nesvobodě. Jan Palach před nás položil naléhavou otázku, kterou nebylo možné jen tak bez povšimnutí přejít. A se kterou se obtížně vyrovnáváme i dnes. 

Promluva synodního seniora Českobratrské církve evangelické Daniela Ženatého:

"Jan Palach byl člověk jako my. Pro svůj čin nebyl vybaven ničím výjimečným, čím by nebyl vybaven každý z nás. Čím nás Jan Palach inspiruje?

Myslím, že inspirující se stává především tím, že se nesmířil s narůstající lhostejností. Že proti ní vystoupil odvážně, sám, aniž by o tom dával kde hlasovat, zda je to správné, nebo ne.

Naše lhostejnost, ne těch druhých, naše lhostejnost tvoří i dnes výhodné podmínky pro zpochybňování pravdy, výhodné podmínky pro zpochybňování svobody. Lhostejnost působí, že se bojíme zajímat o ponížení nebo utrpení druhých. A tak se otevírají dveře těm, kdo chtějí situaci normalizovat. Tedy srovnat a osekat život druhých podle sebe, podle svých měřítek.

Přátelé, domnívám se, že výbavu k životu má každý z nás natolik dostatečnou, aby se lhostejnosti vzepřel.

Tím nás Jan Palach inspiruje i v lednu roku 2019."

(Václavské náměstí, 16. ledna 2019)

16. 1. 2019, 19:33