Aktuality

Obnovené evangelické bohoslužby: na řadě míst od 17. května

Sdílet na Facebooku

Evangelické sbory postupně obnovují svá nedělní shromáždění a další setkávání. Od neděle 17. května je bude možno navštívit v řadě míst, ne však všude. Sbory řeší omezení počtu účastníků.

Ve sborech, kam chodí pravidelně více než 100 návštěvníků, se budou počítat příchozí. Někde může zase nastat problém s plochou – věřící by při plném počtu nebyli v menších modlitebnách schopni dodržet povinné dvoumetrové rozestupy.

Před představiteli jednotlivých farních sborů proto vyvstal nelehký úkol: vejít se do stanovených limitů. Častým řešením jsou opakované bohoslužby. Příchozí se na ně registrují předem nebo jsou cíleně zvány jednotlivé skupiny například telefonicky.

Například v pražských Strašnicích se chystají hned dvoje. <em“>„Přidali jsme kromě deváté hodiny i další od půl jedenácté. Na první zveme spíše starší účastníky a bude to komornější, na pozdější naopak spíše rodiny s dětmi. Bude při nich větší ruch. Plánujeme dodržet nutná opatření. Nebudeme si podávat ruce, kostel bude mezi oběma bohoslužbami vyvětrán, lidé budou muset mít roušku,“ říká pastorační pracovnice sboru Eliška Chlebounová, která lidem ze sboru nyní osobně volá, protože obvykle na bohoslužby dorazí i víc než 100 lidí.</em“>

Obnovování bohoslužeb však probíhá postupně a ne všechny sbory otevřou své kostely a modlitebny od 17. května. Ve Stříteži nad Bečvou budou tradiční bohoslužby až 24. května. Farář Josef Hurta zatím připravuje každý týden bohoslužby s obrazem a zvukem „na dálku“ na internet. <em“>„V průběhu zpěvu jsme zabírali židle s fotkami, protože je to lepší než prázdný kostel. A pro srozumitelnost mluveného slova jsme ale museli simulovat sál plně obsazený lidmi, a to použitím zvukových stěn, které pohlcují ozvěnu. A tak jsme na stojany rozvěsili chlupaté deky a na židle jsme rozesadili místo lidí objemné polštáře a plyšáky. Alespoň byl při nahrávání doslova plný kostel,“ dodává k přípravám přenosů farář Hurta.</em“>

Kde by nastal problém s místem kvůli povinným rozestupům, plánují některá společenství využít přilehlé sborové sály nebo dokonce slavit bohoslužbu pod otevřeným nebem.

Pro návštěvu bohoslužeb je dobré ověřit si místa a časy jednotlivých setkání – tedy zda konkrétní sbor již připravuje veřejné bohoslužby, případně s jakými omezeními. Všechny informace lze nalézt na stránkách sborů přes rozcestník www.e-cirkev.cz/sbory/.

15. 5. 2020, 16:51