Aktuality

Luther přibil ve Wittenbergu své teze. Teď tam jedou miliony lidí

Sdílet na Facebooku

Ve Wittenbergu přibil podle legendy před 500 lety Martin Luther svých 95 tezí. Tím začala evropská reformace, jejíž výročí tam letos připomíná Světová reformační výstava. Na přelomu srpna a září se na ní představí i Českobratrská církev evangelická společně se Slezskou církví evangelickou a. v.

Na dveře chrámu ve Wittenbergu přibil podle legendy před 500 lety Martin Luther svých 95 tezí. K tomuto okamžiku se váže začátek evropské reformace, jejíž výročí tam letos připomíná Světová reformační výstava. Zahájena byla v květnu příjezdem reformačního kamionu, který od loňského roku projížděl Evropou a navštěvoval města spojená s reformací. Na přelomu srpna a září se na výstavě v rámci prezentace Luterského světového svazu představí i Českobratrská církev evangelická společně se Slezskou církví evangelickou a. v.

Od 30. srpna do 4. září si návštěvníci výstavy mohou prohlédnout hned dvě české výstavy – jednu o reformaci v českých zemích, druhou o Janu Husovi a Jeronýmu Pražském. Konat se budou i komentované prohlídky. Součástí týdne budou koncerty pěveckého sboru ECHO ze Zlína či hudebníka Tomáše Najbrta, zájemci se mohou těšit na promítání filmů, interaktivní programy s ekologickou tematikou či programy pro děti. Chybět nebudou prezentace obou církví, besedy s jejich představiteli o významu české reformaci či o spolupráci evangelických církví ve střední Evropě. Svůj program připravuje také Diakonie.

Kromě toho mohou návštěvníci zavítat i na jiné části světové výstavy nebo si prohlédnout Wittenberg. Na tamním nádraží se tyčí nejvyšší bible světa. Sedmadvacet metrů vysoká kniha, která je z jedné strany potištěna kompletním Lutherovým překladem bible, je zároveň vyhlídkovou platformou nabízející pohled na centrum města. Tato instalace je jednou ze sedmi „bran svobody“, které tvoří hlavní osu světové výstavy. Tematicky se věnují duchovnu, kultuře, spravedlnosti a míru, globalizaci nebo mladým lidem. Součástí výstavy je 70 pavilonů, pódií, stanů a výstavních míst, kde církve nebo zástupci občanské společnosti představují svůj pohled na reformaci.

Pozornost si zaslouží i další místa. Například vyhlídka z ruského kola s možností soukromého rozhovoru s duchovním, loď na jednom z tamních rybníků, která nedávno k italským břehům dopravila 190 uprchlíků, nebo právě kamion, jenž po evropských zemích a vyprávěl příběhy reformace.

31. 7. 2017, 9:27