Aktuality

Letní brigáda na Horském domově

Sdílet na Facebooku

Od poloviny srpna se konala tradiční dobrovolnická akce v Herlíkovicích. Při letní brigádě tu účastníci pomohli s přípravou dřeva na zimu i se stavebními pracemi na chatě Kunzárna.

 

 

 

Dobrovolnické brigády mají na Horském domově v Herlíkovicích dlouhou tradici. Dříve se sem jezdilo pomáhat s přípravou sena, to ještě v dobách, kdy se tu hospodařilo starým "horským" způsobem. V posledních letech je hlavní náplní jarních brigád pomoc s údržbou areálu a v létě pak připrava palivového dřeva na zimu. 

Charakter akce se ale nezměnil. Stále jde o mládežnická nebo mezigenerační setkání, při nichž se sjíždí dobrovolníci z různých koutů republiky, aby tu za stravu a ubytování přiložili ruku k dílu. Ať už se jedná o studenty, kteří si pobytem zpestřují prázdninové aktivity nebo o ty, pro něž je vidina štípání dřeva vítanou příležitostí, jak si na letních krkonošských loukách vyčistit hlavu a odpočinout od městského shonu. 

Duchovního vedení se tentokrát ujal kladenský farář Leonardo Teca. S postupným výkladem oddílu z 16. kapitoly evangelia podle Matouše provázel účastníky celý týden při ranních i večerních pobožnostech. V pracovním shonu se našel čas i na výlety, koupání, zpívání a hojné rozhovory. 

Výsledky práce "dřevařské" skupinky máte možnost vidět nad Hlavní budovou Horského domova. Nařezaná a pečlivě vyrovnaná polena v několika řadách i nově vyrostlý přístřešek, který je kryje před deštěm a sněhem, dávají tušit, že kotel i krb budou v provozu i když venku bude zrovna nevlídno.

Skupina dobrovolníků v tradiční krkonošské roubené chalupě Kunzárna pracovala na přípravě nové elektroinstalace, omítek i na úklidu uvnitř a kolem stavení. Nevyužívanou Kunzárnu má aktuálně ve své péči sdružení SEM Přátelé Herlíkovic. Starají o to, aby se sem po dlouhých letech postupně opět navrátil život.

/Foto: Leonardo Teca, Sára Medková, Jiří Hofman/

 

 

 

31. 8. 2018, 15:21