Aktuality

Konečně se musí pomoci

Sdílet na Facebooku

Po rozsáhlém zářijovém požáru v řeckém uprchlickém táboře Moria vydali evangelické biskupky a biskupové společné prohlášení. Vyzývají k solidaritě napříč Evropou.

Společným provoláním reagovali 9. září vedoucí duchovní představitelé členských církví Evangelické církve Německa na požár v řeckém táboře Moria.

„Jsme šokováni utrpením, které znovu snášejí lidé, hledající ochranu. Jsme zklamáni nad tím, že se Evropské unii přes mnohá varování nepodařilo v táborech omezit tuto eskalaci lidsky nedůstojných situací.“, píší biskupky a biskupové v prohlášení, které je určeno pro prezidentskou radu a spolková ministerstva.

Zasazují se o evropské řešení rozdělením těch, kdo hledají ochranu, mezi země, jež jsou ochotny je přijmout. Apelují přitom na to, umožnit spolkovým zemím a komunitám, které chtějí přijmout uprchlíky, jejich přijetí.

„Tímto prohlášením chceme připomenout naléhavost bezprostřední i dlouhodobě pomoci uprchlíkům, kteří žijí v táborech v lidsky nedůstojných podmínkách“, prohlásil předseda rady Evangelické církve Německa Heinrich Bedford-Strohm. Poslední společné prohlášení vedoucích duchovních představitelů Evangelické církve Německa zaznělo naposledy roku 2015.

 

Prohlášení vedoucích duchovních představitelů (9.9.2020):

Ježíš Kristus říká: „Cokoliv jste učinili jednomu z mých nepatrných bratří, mně jste učinili.“ (Matouš 25,40b – heslo Jednoty bratrské na týden 6.-12.9. 2020)

Minulou noc došlo k požáru v uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos. Podle informací, které máme v současnosti k dispozici, ztratila většina z 13.000 tam žijících uprchlíků i svou poslední střechu nad hlavou. Ještě k tomu došlo k situaci, jíž se mnozí obávali – jsou mezi nimi také lidé infikovaní virem SARS – CoV – 2.

My, vůdčí duchovní představitelé členských církví Evangelické církve Německa, jsme šokováni utrpením, které znovu snášejí lidé, hledající ochranu. Jsme zklamáni nad tím, že se Evropské unii přes mnohá varování nepodařilo v táborech omezit tuto eskalaci lidsky nedůstojných situací.

Musí se už konečně jednat. Prosíme německé reprezentanty v Evropské unii, aby ihned našli řešení rozdělením těch, kdo hledají ochranu, mezi země, které jsou ochotny je přijmout. Očekáváme od ministra vnitra, že se již nebude bránit nabídkám k přijetí z řeckých táborů, pocházejícím od spolkových zemí a různých komunit.

 

Překlad: Mikuláš Vymětal, celocírkevní farář ČCE pro menšiny a humanitární aktivity

Foto: „Moria hotspot, Lesvos, 2016“ – autor: Martin Leveneur (Flickr), CC BY-ND 2.0

1. 10. 2020, 16:42