Klimatická změna: je za pět minut dvanáct

Ekumenická síť pro klimatickou spravedlnost vyjádřila koncem září solidaritu se studentskou výzvou Fridays for Future. Akcentuje nutnost okamžitých politických kroků na cestě k udržitelné budoucnosti.

Věžní hodiny, na kterých je zachycen čas za pět minut dvanáct, se staly symbolem nutnosti podniknout rychlá politická a ekonomická opatření tak, abychom převzali odpovědnost za udržitelné klima na planetě.

Výzvu přinesla Ekumenická síť pro klimatickou spravedlnost (Ökumenisches Netzwerk Klimagerechtigkeit – ÖNK) v době takzvaného období pro stvoření, které si církve na celém světě připomínají od 1. září do 4. října.

Spolu s ní ÖNK zveřejňovala každý den jednu fotografii věžních hodin z církví po celém světě. Českobratrská církev evangelická se zapojila fotografií brněnského kostela Jana Amose Komenského.

„Koronavirová pandemie ukázala, že politici mohou jednat rychle a cíleně. Iniciativa ‚Fridays for Future‘ toto požaduje rovněž, a to v souvislosti se změnou klimatu. Čas tlačí, je 5 minut před 12! Změnu není možné odkládat,“ apelují organizátoři.

1. 10. 2020, 16:18