Aktuality

Kirchentag – Berlín září oranžově

Sdílet na Facebooku

Ulicemi proudí davy lidí s oranžovými šálami Kirchentagu. Nejživěji je na výstavišti, ať už před hlavním pódiem, kde lidé sedí v přírodním amfiteátru na trávě, nebo ve výstavních halách, kde svou činnost prezentují nejrůznější církevní a neziskové organizace nebo podpůrné a charitativní spolky.

Ulicemi proudí davy lidí s oranžovými šálami Kirchentagu. Nejživěji je na výstavišti, ať už před hlavním pódiem, kde lidé sedí v přírodním amfiteátru na trávě, nebo ve výstavních halách, kde svou činnost prezentují nejrůznější církevní a neziskové organizace nebo podpůrné a charitativní spolky. Mezi nimi má svůj stanek i Ekumenická rada církví v ČR.

Nejváženějším hostem Kirchentagu je bývalý americký prezident Barack Obama, který vystoupil ve čtvrtek spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou při pódiové debatě u Brandenburské brány. Mluvilo se o demokracii a odpovědnosti za společnost, oba čelili i otázkám na právo na vzdělání nebo k umírání běženců ve Středozemním moři.

Část programů, jichž je po celém Berlíně přes 2000, je věnována tématům uprchlíků, integrace a mezináboženského dialogu, ale také nestabilitě demokracií ve východní Evropě.

V pátek v podvečer se v rámci programu koná v kostele v Johanisthalu česko-německý večer s bohoslužbami, koncertem a ochutnávkou českých kulinářských specialit.

Mnohé programy připomínají 500. výročí evropské reformace. Vyvrcholením Kirchentagu budou nedělní bohoslužby ve Wittenbergu, Lutherově rodišti, kde se očekává účast až 200 000 lidí.

Německé Kirchentagy se konají od roku 1949. Zváni jsou všichni, kdo mají chuť se tohoto svátku křesťanů zúčastnit. Ideou je od počátku spojení osobní zbožnosti a odpovědnosti.

28. 5. 2017, 10:52