Aktuality

Jan Palach: odmítnutí zla tichým protestem

Sdílet na Facebooku

Ve čtvrtek 15. listopadu od 18.00 hodin se v Knihovně Václava Havla koná poslední filmově-diskuzní večer z cyklu "Slavní evangelíci: Masaryk, Horáková, Palach".

Film Jan Palach (2018, 124 min.) přibližuje poslední měsíce života studenta, který chtěl svým nepřehlédnutelným činem vytrhnout národ z narůstající odevzdanosti poměrům v okupovaném Československu. Se ztrátou svobody se nesmířil a jeho oběť pomohla 20 let poté svobodu znovu získat. 

Film se natáčel i v prostředí „Palachova domovského“ evangelického sboru v Libiši a tehdejšího faráře Jakuba S. Trojana ve snímku ztvárnil současný synodní senior Daniel Ženatý.

Palachův pohřeb se pak stal svého druhu společenským manifestem. Unikátní dobové záběry z této akce digitalizované Národním filmovým archivem budou během čtvrtečního večera rovněž promítnuty (cca 10 min.). 

Hostem druhé části bude představitel hlavní filmové role Viktor Zavadil a Jakub Jareš, historik v Ústavu dějin a archivu Univerzity Karlovy, spoluautor knihy Jan Palach ’69.

Závěrečný večer na téma „Slavní evangelíci: Masaryk, Horáková, Palach“ u příležitosti 100. výročí Českobratrské církve evangelické moderuje redaktorka publicistiky Českého rozhlasu Magdaléna Trusinová.

Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1.

7. 11. 2018, 22:34