Evangelíci si připomínají romský holocaust

8. prosince 2016

V noci z 2. na 3. srpna 1944 bylo v koncentračním a vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka zavražděno 2898 Romů – mužů, žen i dětí – většinou nemocných a starých lidí, kteří byli posledními romskými vězni tábora. Celkem bylo do Osvětimi deportováno přibližně 23 000 Romů, 20 000 z nich tam bylo zavražděno.

2. srpna si Romové z celé Evropy připomínají Památný den romského holocaustu. K uctění obětí této události se letos rozhodla připojit i Českobratrská církev evangelická ve spolupráci s Židovskou obcí v Praze, Institutem Terezínské iniciativy a Žižkovým sborem Církve československé husitské.

„Víc než sedmdesát let po konci druhé světové války je utrpení vězňů koncentračních táborů považováno za symbol. Na utrpení některých skupin se zapomíná nebo je banalizováno. Na místě koncentračního tábora v Letech u Písku je dodnes vepřín. Proto chce Českobratrská církev evangelická vyvěšením romské vlajky připomenout, že se udál i romský holocaust,“ zdůvodnil českobratrský farář pro menšiny Mikuláš Vymětal.

Romská komunita toto gesto ze strany církví vítá. „Je smutné, že i po tak dlouhé době musíme stále bojovat za svá práva a jsem velice rád, že nám v tom církev pomáhá,“ poznamenal romský aktivista Jozef Miker. Ten se společně s dalšími Romy zapojil do aktivit pořádaných Českobratrskou církví evangelickou k výročí romského holocaustu.

Ve 14 hodin zavlály romské vlajky na několika místech v Praze (Židovská radnice v Maiselově ulici, Ústředí Českobratrské církve evangelické v Jungmannově ulici, Žižkův sbor Církve československé husitské na náměstí Barikád). Od 19 hodin se bude konat kulturně-duchovní setkání v Žižkově sboru Církve československé husitské. Příchozí se mohou těšit na vyprávění pamětníků či jejich potomků, romský taneční soubor Gitanne, romskou rapovou skupinu BroKing nebo tradiční romskou kuchyni. Večer zakončí společný tanec.