Dvacet let česko-německé deklarace

Před dvaceti lety, 21. ledna 1997 byla v Praze podepsána Česko-německá deklarace o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji. Podepsali ji tehdejší český ministerský předseda Václav Klaus, německý spolkový kancléř Helmut Kohl a ministři zahraničí obou zemí. Cílem deklarace bylo zlepšit vztahy mezi oběma zeměmi a zmírnit napětí mající příčiny ještě ve druhé světové válce.

Této události předcházela iniciativa evangelických církví obou zemí. V roce 1996 vydal synod Českobratrské církve evangelické (ČCE) prohlášení k vysídlení sudetských Němců z Československa po druhé světové válce. ČCE chtěla tímto prohlášením prolomit kruh vzájemných obviňování. V prohlášení zaznívá, že nejen z německé, ale i z české strany došlo po válce k proviněním, zřejmá je touha po smíření a porozumění. Synod Evangelické církve v Německu poté poděkoval za toto gesto a přiznal německou vinu s prosbou o odpuštění. V důsledku toho byla ustavena skupina sestávající ze zástupců obou církví a výstupem bylo v roce 1998 vydání publikace nazvané „Rozdělující zeď je zbořena“.

Ve dnech 29. a 30. ledna se uskutečnila série akcí k připomenutí dvacátého výročí podpisu deklarace. Vyvrcholením dvoudenního programu byla Jubilejní konference za účasti předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky, která se uskutečnila 30. ledna od 9:00 v Lichtenštejnském paláci v Praze. Na konferenci navázal slavnostní večer s koncertem v pražském Karolinu a součástí reflexe u příležitosti 20 let podepsání deklarace byla i evaluace mezivládního strategického dialogu probíhajícího od předloňského roku.

2. 2. 2017, 9:18