Aktuality

Den, kdy Martin Luther zveřejnil své teze proti odpustkům

Sdílet na Facebooku

Na konci října 1517 podle legendy přibil kněz Martin Luther na vrata kostela ve Wittenbergu 95 tezí proti zneužívání odpustků. Tímto gestem začala evropské reformace.

Na konci října 1517 podle legendy přibil kněz Martin Luther na vrata kostela ve Wittenbergu 95 tezí proti zneužívání odpustků. Tím rozdmýchal diskuze i boje vedoucí k rozdělení západního křesťanství. Právě k 31. říjnu 1517 se datuje počátek evropské reformace.

Úvodem k letošnímu výročí reformace bylo ekumenické shromáždění ve švédském Lundu 31. října 2016, kterého se účastnili představitelé Světového luterského svazu společně s papežem Františkem.

500. výročí reformace vzpomínala Světová reformační výstava v německém Wittenbergu, tedy ve městě, kde Luther podle legendy přibil na dveře chrámu své teze. Zahájena byla v květnu příjezdem reformačního kamionu, který od loňského roku projížděl Evropou a navštěvoval města spojená s reformací. Na přelomu srpna a září se na výstavě v rámci prezentace Luterského světového svazu představila Českobratrská církev evangelická společně se Slezskou církví evangelickou a. v.

Českobratrská církev evangelická si připomněla letošní výročí v neděli 10. září v Ratiboři na Valašsku. Záznam ze slavnostních bohoslužeb je možné si poslechnout v archivu Českého rozhlasu.

V pátek 20. října se pak v Senátu Parlamentu ČR konala konference „Martin Luther pro dnešek“. Věnovala se tomu, jak se odkaz tohoto reformátora projevuje v současném světě.

Martinu Lutherovi se věnují ve velkém i česká média. Vybíráme některé zajímavé odkazy:

Stream.cz: Den, kdy Martin Luther zveřejnil svých 95 tezí (31. říjen 1517)

Křesťan Dnes: Význam Lutherových tezí pro začátek reformace

Český rozhlas: Půl tisíciletí od chvíle, kdy Martin Luther zveřejnil své teze. Ty nakonec rozdělily církev

ČT 24: Před 500 lety Martin Luther přibil na vrata středověk. Zažehl válku i moderní svět

Česká televize: Martin Luther: Pouhou vírou

Česká televize: Rehabilitují katolíci Luthera? Diskuzní speciál Křesťanského magazínu

Respekt: Luther kromě církve reformoval i výrobu piva: prosadil chmel

31. 10. 2017, 12:01