Den boje za svobodu a demokracii

8. prosince 2016
Den boje za svobodu a demokracii
8. prosince 2016 - Den boje za svobodu a demokracii

17. listopad je dnem boje za svobodu a demokracii. Připomínáme si dvě významné historické události. Od roku 1941 je tento den rozhodnutím londýnského mezinárodního studentského sněmu slaví jako Mezinárodní den studentů a připomíná nacistické perzekuce na českých vysokých školách v roce 1939.

17. listopadu 1989 tvrdě zasáhla komunistická moc v tehdejším Československu proti pokojnému studentskému průvodu v Praze na Národní třídě. Tento brutální zásah se stal počátkem pádu komunistického režimu. Od roku 2000 je podle zákona slaven 17. listopad jako státní svátek České republiky - Den boje za svobodu a demokracii.

Česká televize na druhém programu odvysílá od 16 hodin první díl dokumentu Olgy Sommerové České studentské revolty – 60. léta, od 16:55 záznam Koncertu pro všechny slušný lidi Karla Kryla z roku 1989 nebo od 17:20 dokumentární film Poselství Jana Palacha. Ve 20:00 bude následovat přenos z předávání Cen Paměti národa a ve 21:15 druhý díl dokumentu České studentské revolty – 80. léta.

Na vlnách Českého rozhlasu Plus si můžete pustit v 14:33 Portréty, ve 20:05 přímý přenos z předávání Cen Paměti národa nebo ve 21:15 dokument Vlak svobody. TV Noe odvysílá v 16:00 debatu o roli církve v listopadových událostech roku 1989 Církev a Revoluce.

Česká televize i Český rozhlas budou sledovat celý den připomínkové akce po celé republice. Jen v Praze je nahlášeno přes 30 shromáždění.

A jedna zajímavost. V roce 1989 se zrovna v době revoluce konalo v Praze zasedání synodu. Přerušil jej příchod účastníků demonstrace, která byla rozehnána policií na Národní třídě. Jak tehdy synodálové zareagovali? To začátkem roku 1990 popsali redaktoři časopisu Český bratr:

Zasedání synodu Českobratrské církve evangelické 17. listopadu 1989

Od 16. do 18. listopadu se konal 26. synod Českobratrské církve evangelické v Praze na Vinohradech. 17. listopadu večer probíhalo zasedání podle denního pořádku a byly projednávány jednotlivé body programu. Jednání bylo ale přerušeno příchodem účastníků demonstrace, která byla brutálně rozehnána policií na národní třídě. Níže si můžete přečíst, jak synod reagoval na tuto zprávu:

"V této chvíli přerušil br. prof. Ondra jednání. Oznámil synodu, že ve středu Prahy byl proveden tvrdý zásah policie proti demonstrujícím studentům. Synod schválil návrh, aby jeden přímý účastník promluvil, co se vlastně děje.

Svědectví:
Právě zasáhla policie proti studentům, kteří zorganizovali demonstraci k výročí 17. listopadu. Zástup mladých lidí se vydal z Vyšehradu, kde byla demonstrace povolena, do středu Prahy. Došli k obchodnímu domu Máj, kde byli zastaveni policií. Proto se zastavili, někteří si sedli na zem. Byli tam asi 1 hodinu. Byli vyzváni, aby se rozešli. Nakonec najela vozidla se štíty do demonstrujících studentů a příslušníci SNB nemilosrdně bili mladé demonstranty.

Br. farář Čejka navrhl, aby předseda synodu, syn. senior Dr. Hromádka, zavolal předsedovi vlády Adamcovi, aby bylo okamžitě upuštěno od použití hrubého násilí proti demonstrantům.

Návrh byl přijat.

Synodní senior odešel telefonovat. Synod držel chvíli ticha, modliteb, zpěvů a čtení z Písma. Asi po půl hodině se syn. senior vrátil. Nepodařilo se mu spojit s panem Adamcem. Spojit se s ministrem vnitra se také nepodařilo. Čekal 18 minut. Nakonec byl spojen s oddělením VB – Bartolomějská. Hovořil s někým v hodnosti podplukovníka. Ten oznámil, že v místech, kde policie zasáhla, nebyla demonstrace povolena. Synodní senior se ptal, zda zásah byl přiměřený. Odpovědí mu bylo, že jejich zásahy jsou vždycky přiměřené.

Synodní senior navrhuje, aby přímý účastníci demonstrace do zítřejšího rána sepsali svá svědectví.

Br. farář Gruber navrhuje, aby se poslal ihned telegram předsedovi vlády.

Přijatý text telegramu:
Vážený pane předsedo vlády, z pověření synodu ČCE, který v těchto chvílích zasedá, Vás naléhavě žádám, abyste použil svého vlivu, k pokojnému, nenásilnému vyřešení situace v Praze a prosím Vás, aby byli propuštěni všichni, kteří byli zadrženi.

Na návrh br. far. Petra Čapka bylo zasedání ukončeno modlitbou Páně."

Zajímá vás dění v církvi?

Máte rádi celocírkevní akce? Chcete vědět o akcích v Bělči, Chotěboři či jinde? Jezdíte na akce pro laiky nebo pro rodiny s dětmi?
Nechte si na svůj e-mail zasílat informace, které vás zajímají.