Aktuality

Církev zpřístupňuje svůj fotoarchiv pod otevřenou licencí

Sdílet na Facebooku

Synodní rada Českobratrské církve evangelické se rozhodla zpřístupnit stovky archivních fotografií k volnému užívání a bezplatnému šíření.

Vzniká tak unikátní databáze snímků, které zachycují významné postavy i dějinné události Českobratrské církve evangelické (ČCE). Jedná se o cenné záběry kostelů a budov, církevních setkání, dokumentů i akcí. Mnohé ze zobrazených lokalit a staveb přitom časem doznaly velkých změn, případně úplně zanikly. Dokumentární hodnota souboru je tedy značná.

Významným impulsem ke zveřejnění bylo také to, že na české verzi internetové encyklopedie Wikipedia nalezneme mnoho článků o významných postavách církevní historie, ale chyběla k nim obrazová dokumentace. Materiály tedy nyní postupně přibývají na české verzi Wikimedia Commons a doplňují již existující články na Wikipedii.

Otevření evangelického archivu inicioval český wikipedista a fotograf Benjamín Skála, který snímky také zpracoval a organizuje. "Nahrávání snímků začalo 18. ledna 2020 a kromě klasického třídění pomocí kategorií na Wikimedia Commons jsou všechny pohromadě k prohlédnutí v kategorii Images from Evangelical Church of Czech Brethren archive," popisuje projekt Benjamín Skála. Soubor začíná symbolicky snímkem z generálního sněmu v roce 1918, kde Českobratrská církev evangelická vznikla. "V tuto chvíli galerie čítá 130 fotografií," pokračuje Skála na oficiálním blogu Wikimedia ČR.

Prohlížení a volnému šíření materiálů už nic nebrání. Stejně jako nestojí nic v cestě postupnému doplňování sbírky třeba z regionálních archivů jednotlivých farních sborů ČCE. 

 

24. 1. 2020, 19:50