Česká delegace v USA: setkání v San Antoniu

Další zastávkou na cestě synodního seniora Daniela Ženatého po Spojených státech amerických je San Antonio. S Generální presbyterkou Presbyterní církve v USA hovořil i o pomoci uprchlíkům.

Presbyterní církev v USA v „seniorátě“ San Antonio (v blízkosti Mexického zálivu a mexických hranic) pomáhá tisícům uprchlíků. Záběr křesťanského angažování tamějších věřících je neuvěřitelný.

Církev jako celek, ale i velmi nadšení jedinci tu pokrývají velké spektrum potřeb lidí, kteří se ocitli na útěku nebo mimo domov. Pomáhají jim se stravou, posilují je při vzájemném setkávání, nabízí výpomoc s tlumočením, otevírají uprchlíkům kostely i během týdne, organizují pro ně bohoslužby, a to včetně bohoslužeb pro uprchlíky jiných vyznání – např. ortodoxních bohoslužeb pro křesťany z Etiopie.

Dále jim pomáhají s orientací na letišti při odbavování, při pohybu po městě – bez možnosti svézt se automobilem je vše jen velmi obtížně zaříditelné, protože vzdálenosti mezi institucemi resp. ubytováním jsou často několikakilometrové…

Velkou pomocí je i asistence při vyplňování formulářů, dokumentů, a samozřejmě spontánní a časté modlitby.

„To vše jsem se dozvěděl při návštěvě úřadu Generální presbyterky Sallie Watson, a farářek a farářů, kteří přijali pozvání k obědu a neformálnímu setkání se mnou a mým hostitelem Davidem Evansem. Za naši církev i za sebe jsem jim vyjádřil skutečně hlubokou úctu a vděčnost,“ zdraví synodní senior Daniel Ženatý z texaského Austinu.

18. 6. 2018, 4:48