Aktuality

Celocírkevní sbírka pro Diakonii ČCE na svatodušní neděli

Sdílet na Facebooku

Místo betonu květiny a prolézačky. Výtěžek letošní svatodušní sbírky konané ve sborech naší církve 9. června podpoří novou zahradu pro děti s postižením.

Vítejte! Vstupte do zahrady plné barev i zvuků. Račte do koutku soukromí i na křižovatku cest setkávání. Posaďte se, projděte se, pohoupejte, zatočte se, zamávejte z kopečka i zašeptejte na dálku…

Nová zahrada vznikne u speciální školy Diakonie na Praze 4. Na místě betonového plácku s lavičkami a suchou trávou rozkvetou květiny a vyrostou originální prolézačky pro rozvoj dětí s postižením. 

Do školy chodí děti s mentálním postižením, více vadami a s autismem. Vládne tu rodinná atmosféra, třídy mají od čtyř do osmi žáků. Vedle základů čtení, psaní a počítání a poznávání světa kolem nás mají děti pracovní výchovu a také se učí dát najevo, že mají hlad, že se cítí v nepohodě nebo že stojí o společnost druhého. I v tom se dají dělat pokroky, které někdy působí skoro jako zázrak.

Diakonie chce pro školáky vybudovat novou zahradu, která pomůže rozvíjet smyslové vnímání. Pořídí jednotlivé herní prvky, které tyto smysly podporují. Hmat se uplatní ve velkých zahradních prvcích: pískovna nebo kuří noha, to posílí i jistou manuální zručnost. Sluchové buňky si děti procvičí přes šeptandu, která přenáší zvuky na delší vzdálenost. Pro zrak, čich i chuť tu jsou třeba květiny a keře, které jsou krásně barevné a během roku se mění. Pro radost i trochu pohybu bude na zahradě zapuštěná trampolína a basketbalový koš.

Loni jsme ve sborech ČCE při svatodušních bohoslužbách vybrali a Diakonii poskytli 566 107 Kč na vybavení kuchyně v domově pro seniory v Libici nad Cidlinou. Už to tam voní, když se nese jídlo ke stolu! Tato zahrada z letošního projektu bude hotová ještě v průběhu roku 2019 a otevře se i pro děti z okolního sídliště. Svatodušní sbírka bude ve všech sborech ČCE 9. června 2019. Přidejte se k ní. Děkujeme.

Foto i text: Diakonie ČCE

6. 6. 2019, 12:25