Aktuality

Ať zvony ohlašují mír!

Sdílet na Facebooku

V pátek 21. září se od 18.00 hodin u příležitosti Mezinárodního dne míru rozezní zvony katedrál, chrámů, kostelů, kaplí a zvoniček. Svým zvukem připomenou solidaritu a mír napříč hranicemi.

Každý den zní po celé Evropě miliony zvonů. Dlouhá staletí nás jejich zvuk provází a ohlašuje čas k práci, odpočinutí i k modlitbě. Zvony na věžích kostelů, na radnicích, vesnických zvoničkách nebo hřbitovech se staly běžnou součástí našich životů i symbolem naší kultury, tradic a zvyků. Reprezentují nejen náboženství, ale i plynutí času, události veřejného a politického života, umění… Jejich údery připomínají důležitá výročí a ohlašují výjimečné události. 

Zvuk zvonů i samotné zvonařské řemeslo jsou staré tisíce let. Známe je nejen z křesťanských katedrál, ale i buddhistických chrámů, šintoistických svatyní a veřejných budov napříč národy a kontinenty. V roce stého výročí konce první světové války a 400 let od začátku třicetileté války (370 let po jejím konci) si chceme tisícovkami zvonů znějících ve stejný okamžik připomínat hodnoty, které nás spojují i to, jak nesamozřejmý a vzácný je mír.

Českobratrská církev evangelická se proto připojuje k Ekumenické radě církví a České biskupské konferenci a vyzývá farní sbory a jejich zvoníky, aby tuto mezinárodní iniciativu podpořili a zapojili se v pátek 21. září od 18.00 do 18.15 symbolickým zvoněním.

Své zvonění můžete registrovat i na interaktivní mapě a následně sdílet i snímky z akce.

19. 9. 2018, 21:55