Adventní zastavení

Advent je obdobím příprav. Příprav na příchod Spasitele, příprav pro novou dobu, vstup do nového církevního roku. Je časem, kdy temnotou pozvolna prostupuje světlo. V symbolice čtyř svící na adventním věnci postupně po čtyři neděle přibývá, až jasně zazáří jako trvalá Naděje pro tento svět v podobě Boha, který se stal člověkem.

V tomto článku vám nabízíme výběr materiálů, které vás tímto obdobím mohou provázet den po dni. Pokud víte o dalších inspirativních podkladech, budeme rádi, když nám o nich dáte vědět na hofman@e-cirkev.cz.

Adventní kalendáře

• Česko-americký adventní kalendář, jehož příprava se v posledních letech stala už tradicí nese pro rok 2020 název „Nebojte se“. Připravují jej dohromady členové Českobratrské církve evangelické a Presbyterní církve USA. Nabízíme vám jej v české i anglické variantě.
  • Hudební adventní kalendář připravuje už třetím rokem Světový luterský svaz, jehož členem je i Českobratrská církev evangelická. Každý den nová píseň, každý den jiná země, tradice, kultura… různé kontinenty. Luterský svaz je pestrým společenstvím církví, které hovoří různými jazyky, ale jeden z nich je univerzálně srozumitelný: hudba. Proto přijměte pozvání k poslechu a sledování příspěvků ze všech koutů světa. Dostupné jsou i předchozí dva ročníky. Navštivte advent.lutheranworld.org .
  • Na Adventní cestu s Ježíšem zve komunita Chemin Neuf. „Není to snadná cesta, bude plná překvapení, možná i úkolů. Ale bude to dobrodružná cesta, která přinese své plody,“ slibují autoři. Na každý den jedno zamyšlení nad biblickým textem a jedna konkrétní výzva. Podrobnosti hledejte na webové stránce ekumenicky orientované komunity nebo na facebookové události.

Pobožnosti, Hesla a Denní čtení

• Farářky ze Znojma a Brna Marta Sedláčková a Jana Hofmanová připravily inspirativní webovou stránku, kde shromáždily podklady denní domácí (nejen) rodinné pobožnosti pro adventní období. Kromě toho zde najdete i soustu tipů na písně, hry, úvahy a další podněty. Vše je k dispozici na adventni-doba.webnode.cz.
  • Oblíbené Denní čtení vychází jako ekumenické dílo, ve kterém najdete krátká zamyšlení nad Hesly Jednoty bratrské, stejně jako modlitby. Každý den jeden text. I pro předvánoční dobu. Kromě vázaného výtisku vychází i v on-line podobě na www.dennicteni.cz.
  • Samotná Hesla Jednoty bratrské jsou snadno dostupná například zde.

K poslechu

• Denní úvahy v podání farářek a farářů Českobratrské církve evangelické vám nabízíme v našem audioarchivu. Každý den ráno na vás čeká nový hlas, překvapivé téma a různé důrazy. Krátká pobožnost, biblická úvaha, glosa k aktuálnímu dění nebo fejeton ze života na faře…? To všechno a ještě víc. Zajímavé, aktuální, inspirativní a posilující. Vše pohodlně na jednom místě v albu Slovo na doma.
  • Písně, knihy, příběhy… nejen adventní. Přes tisíc nahrávek najdete v evangelickém audioarchivu na SoundCloud.
  • Adventní koncert Evangelikálního teologického semináře se uskutečnil v premiéře v neděli 13. prosince od 18.00 hod. Záznam najdete na tomto odkazu.
  • Irské požehnání nazpívali a nahráli během distanční výuky studenti Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci.
  • Adventní poselství redaktorky Českého rozhlasu Magdalény Trusinové z Fortny najdete na YouTube.

29. 11. 2020, 19:29