70 let od justiční vraždy Milady Horákové
Sdílet na FacebookuV pankrácké vazební věznici v Praze, tedy na místě popravy M. Horákové, se vzhledem k hygienickým opatřením letos nemohl konat tradiční veřejný pietní akt. Synodní senior Daniel Ženatý uctil památku Milady Horákové v pátek v prostorách vazební věznice.
Další vzpomínková akce se koná v neděli 28. června od 15.00 před evangelickým kostelem v Praze na Smíchově. Právě ve smíchovském sboru byla M. Horáková členkou, žila tam a působila.
Milada Horáková byla zavražděna totalitním režimem ve vykonstruovaném procesu v 50. letech 20. stol. spolu s dalšími odpůrci komunistického aparátu. Jako právnička se hájila před zinscenovanou soudní mašinerií, která měla připravený scénář s jasným verdiktem. Odmítla žádat o milost, ale přimlouvaly se za ni velké osobnosti světové vědy, kulturního života i politiky. Zemřela 27. června 1950 v 5.35 hodin ráno.
Byla aktivní členkou farního sboru Českobratrské církve evangelické v Praze na Smíchově. Bojovala proti všem formám totality. Díky svému právnímu vzdělání se starala o sociální problematiku, pomáhala těm, kteří by jinak obtížně hledali zastání.
Modlitba vězňů
Zveřejňujeme modlitbu Milady Horákové, kterou čte smíchovská pamětnice Žofie Vobrová. M. Horáková se těmito slovy modlila v nejtěžších chvílích a učila je i další spoluvězně, kteří z nich čerpali posilu.
Ecirkev · Žofie Vobrová: Modlitba vězňů - vzpomínka na Miladu Horákovou
Slovo Daniela Ženatého pro 27. června 2020: O zlu (pro pořad Českého rozhlasu Mezi nebem a zemí)
Ecirkev · Daniel Ženatý: O zlu
Foto: ABS – Milada Horáková - portrét , Volné dílo