26.10.2016 15:51

ORDINACE NOVÝCH FARÁŘŮ

  V neděli 30. října v 15 hodin budou v kostele v Praze na Vinohradech (Korunní 60) pověřeni ke službě slova a svátostí vikáři a vikářky Tomáš Cejp, Alžběta Matějovská, Juliana Rampich Hamariová, Martin Sabo, Jiří...
26.10.2016 09:38

DĚDICTVÍ REFORMACE

  V úterý 25. října se v Praze uskutečnila závěrečná prezentace projektu Zachování odkazu památek reformace , který Českobratrská církev evangelická zahájila v roce 2010. Cílem projektu je propagace památek reformace a...
25.10.2016 07:00

MODLITBA ZA DOMOV 2016

  V den státního svátku v pátek 28. října 2016 se bude v Praze při příležitosti oslav k připomenutí vzniku samostatného československého státu konat desátý ročník ekumenického setkání lidí dobré vůle Modlitba za...
24.10.2016 08:56

SETKÁNÍ UČITELŮ NEDĚLNÍ ŠKOLY

  Poradní odbor pro práci s dětmi při synodní radě ČCE ve spolupráci s Oddělením výchovy a vzdělávání ÚCK ČCE pořádá v sobotu 5. listopadu 2016 ve sboru ČCE Brno I (Opletalova 600/6v) Setkání učitelů nedělní školy...
E-církev.cz
« předchozí 1234567...157 následující »  [vše]

Farní sbor ČCE v Hronově zve na oslavu 140 let sborového domu. Akce se koná v neděli 11. září 2016 a zahájí ji v 10:15 hodin bohoslužby. Po nich bude následovat společný oběd a od 14:00 hodin přednáška Vojtěcha Kábrta o historii sboru na základě badatelské práce ve farním archivu. Účastníci se mohou těšit také na varhanní koncert Jaroslavy Potměšilové a krátké divadelní představení z hostorie sboru.

Evangelická reformovaná modlitebna byla v Hronově postavena roku 1876. 19. listopadu se tam konaly první bohoslužby.

 

Výlet na Sněžku, indické tance, pomalované obličeje, debaty o plánu Boží záchrany – to všechno a mnohé další spojilo na týden mladé věřící z Evropy a Asie. Setkali se na začátku srpna na International Campu, který v Krkonoších pořádalo oddělení mládeže Českobratrské církve evangelické.

Strávit čas s podobně smýšlejícími lidmi a setkat se nad Biblí přijeli účastníci z Jižní Koreje, Indie, Skotska, Ukrajiny, a České republiky. Byli mezi nimi především studenti – teologie, sociální práce, hudební školy, gymnázia či stavební fakulty. Přes rozdílnost jazyka i zájmů pojila účastníky společná víra a zájem ji sdílet.

 

Vyvěšení romské vlajky

V noci z 2. na 3. srpna 1944 bylo v koncentračním a vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka zavražděno 2898 Romů – mužů, žen i dětí – většinou nemocných a starých lidí, kteří byli posledními romskými vězni tábora. Celkem bylo do Osvětimi deportováno přibližně 23 000 Romů, 20 000 z nich tam bylo zavražděno.

2. srpna si Romové z celé Evropy připomínají Památný den romského holocaustu. K uctění obětí této události se letos rozhodla připojit i Českobratrská církev evangelická ve spolupráci s Židovskou obcí v Praze, Institutem Terezínské iniciativy a Žižkovým sborem Církve československé husitské.

„Víc než sedmdesát let po konci druhé světové války je utrpení vězňů koncentračních táborů považováno za symbol. Na utrpení některých skupin se zapomíná nebo je banalizováno. Na místě koncentračního tábora v Letech u Písku je dodnes vepřín. Proto chce Českobratrská církev evangelická vyvěšením romské vlajky připomenout, že se udál i romský holocaust,“ zdůvodnil českobratrský farář pro menšiny Mikuláš Vymětal.

Romská komunita toto gesto ze strany církví vítá. „Je smutné, že i po tak dlouhé době musíme stále bojovat za svá práva a jsem velice rád, že nám v tom církev pomáhá,“ poznamenal romský aktivista Jozef Miker. Ten se společně s dalšími Romy zapojil do aktivit pořádaných Českobratrskou církví evangelickou k výročí romského holocaustu.

Ve 14 hodin zavlály romské vlajky na několika místech v Praze (Židovská radnice v Maiselově ulici, Ústředí Českobratrské církve evangelické v Jungmannově ulici, Žižkův sbor Církve československé husitské na náměstí Barikád). Od 19 hodin se bude konat kulturně-duchovní setkání v Žižkově sboru Církve československé husitské. Příchozí se mohou těšit na vyprávění pamětníků či jejich potomků, romský taneční soubor Gitanne, romskou rapovou skupinu BroKing nebo tradiční romskou kuchyni. Večer zakončí společný tanec.

Taizé kříž

Mladí lidé napříč církvemi v České republice využili možnosti vydat se společně druhý srpnový týden autobusem do Taizé, francouzské vesničky uprostřed burgundských vinic na jihu Francie, kde sídlí ekumenická komunita. Tato událost nabízí věřícím z různých církevních společenství se navzájem poznat a sdílet to, co mají společné, a obohacovat se o to, v čem se jednotlivé denominace liší.

Komunita v Taizé je známá zejména pro jednoduché a mantricky se opakující zpěvy i pro specifickou spiritualitu. Společenství bratrů, kteří se zavázali žít v prostotě, přijímá každý týden tisíce mladých lidí z celého světa, aby se společně sdíleli a hledali prameny víry i získávali posilu na duchovní cestě.

Srdcem každého dne v Taizé jsou tři společné modlitby v Chrámu smíření. Součástí každé modlitby je několikaminutové ticho, při kterém, ač sedě mezi tisíci lidmi, člověk zakouší intimitu a duchovní hloubku. Během dne se poutníci podílí svou pomocí na chodu společenství (úklid, distribuce jídla, organizace atd.) a mají možnost se účastnit zajímavých workshopů. Tématem, nad kterým se budou letos mladí lidé v Taizé zamýšlet v diskusních skupinkách, je milosrdenství.

Organizaci ekumenického autobusu zajišťuje Komise mládeže ekumenické rady církví v ČR ve spolupráci se sekcí pro mládež České biskupské konference.

Více informací na autobusdotaize.signaly.cz.

 

Convinium 2016

Společnost pro duchovní hudbu zve na letní školu duchovní hudby Convinium 2016, která se koná 20. – 28. srpna v želivském premonstrátském klášteře.

Convivum je místem setkání aktivních hudebníků, kteří chtějí rozvíjet své poznání v oblasti duchovní hudby. Probíhá tradičně v klidném inspirativním a autentickém prostředí kláštera. Účastníky přivítá i restaurovaný kostel J. Santiniho a oboje tamní varhany.

Akce je určena chrámovým hudebníkům, kteří mohou poznávat nový repertoár, navazovat nové umělecké spolupráce, konzultovat a vyměňovat si zkušenosti. Účast špičkových lektorů, muzikologů a uznávaných umělců nabízí také profesionálním zpěvákům, varhaníkům a sbormistrům možnost čerpat zkušenosti z historicky poučené interpretace a způsobu práce.

Podrobné informace naleznete na www.convivium.cz.

Vedoucí tajemník Ústřední církevní kanceláře Českobratrské církve evangelické vypisuje výběrové řízení na pozici Fundraiser/ka a administrátor/ka projektů. Práce spočívá ve vyhledávání projektových výzev, administraci projektů nebo komunikaci s dárci, partnery i sbory církve. Orientace v církevním prostředí je výhodou, nikoli podmínkou. Podrobnější informace o požadavcích a popisu práce naleznete ZDE.

Přihlášku s motivačním dopisem a životopisem zašlete do 31. srpna e-mailem na adresu personalni.uck@e-cirkev.cz.

 

 

Romská vlajka

V noci z 2. na 3. srpna 1944 bylo v koncentračním a vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka zavražděno 2898 Romů a Sintů – mužů, žen i dětí – většinou nemocných a starých lidí, kteří byli posledními romskými vězni tábora. Celkem bylo do Osvětimi deportováno přibližně 23 000 Romů a Sintů, přibližně 20 000 z nich zde bylo zavražděno.

V úterý 2. srpna si Romové z celé Evropy připomínají Památný den romského holocaustu. K připomenutí této události se rozhodla připojit i Českobratrská církev evangelická ve spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy, Židovskou obcí v Praze a Žižkovým sborem Církve československé husitské.

Ve 14 hodin se uskuteční vyvěšení romské vlajky na několika místech v Praze (Židovská radnice v Maiselově ulici, Ústředí Českobratrské církve evangelické v Jungmannově ulici, Žižkův sbor Církve československé husitské na náměstí Barikád).

Od 19 hodin se bude konat kulturně-duchovní setkání v Žižkově sboru Církve československé husitské (náměstí Barikád 1). Příchozí se mohou těšit na vyprávění pamětníků či jejich potomků, romský taneční soubor Gitanne, romskou rapovou skupinu BroKing nebo tradiční romskou kuchyni. Večer zakončí společný tanec.

 

Přílohy

International Camp Herlíkovice

Strávit týden s mladými lidmi z druhého konce světa a hledat, co je spojuje, mohou účastníci International Campu, který od 30. července do 7. srpna pořádá v Krkonoších Českobratrská církev evangelická (ČCE). Nad biblí se setkají účastníci z několika zemí Evropy a Asie.

Dorozumívacím jazykem celého pobytu je angličtina. Cílem je vést mladé lidi k porozumění mezi odlišnými kulturami, ukázat jim barevnost našeho světa. Mohou zlepšit své schopnosti domluvit se v cizím jazyce a navázat přátelství s lidmi z jiných zemí, se kterými je pojí společná víra.

Účastníkům ve věku 17 – 25 let se budou věnovat tři faráři – Alister Murray (Church of Scotland), Nathanial BM (Church of North India) a Marek Bárta (ČCE). Do horského střediska u Strážného zavítají lidé z Koreje, Indie, Skotska, Anglie, Ukrajiny, Německa a České republiky. Čeká je biblický program, společný zpěv, sportovní hry nebo výlety do okolí.

Více informací na http://icamp.evangnet.cz/.

Letošním rokem spouštíme grantový systém na podporu financování diakonických a rozvojových projektů v rámci naší církve. Tento systém byl schválen letošním zasedáním synodu. Cílem je využití části finančních náhrad poskytovaných Českobratrské církvi evangelické na základě smlouvy se státem po schválení zákona 428/2012 Sb. (Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi) k rozvoji činnosti našich sborů, aby se tak mohla církev lépe připravit na naplňování svého poslání ve společnosti i po úplném přechodu na samofinancování.

Synodní rada ve spolupráci s grantovou komisí tímto vyhlašuje tři výzvy na podávání žádostí o podporu projektů pro rok 2017 v oblastech:

a) Rozvoj sborů, výchova a vzdělávání
b) Diakonická práce
c) Evangelické tábory pro děti a mládež

Podrobnější informace k zaměření jsou uvedeny v jednotlivých výzvách a Pravidlech grantového systému. Pokyny k vyplnění žádostí jsou uvedeny na samostatném listu v žádostech, které jsou připraveny k jednotlivým výzvám. Termín pro podávání žádostí je do 15. října 2016, 16:00 hod.

Všechny potřebné dokumenty jsou ke stažení na tomto webu v sekci Ústřední církevní kancelář/Praktické informace pro sbory. Najdete tu také rozdělení prostředků na „mikroprojekty“, které budou rozdělovány mezi jednotlivé sbory prostřednictvím seniorátních výborů dle vlastních pravidel. V průběhu léta sem také vložíme vzorové návrhy smluv.

Vzhledem k tomu, že se tento systém letoškem startuje, připravuje synodní rada školení, na kterých bude možno konzultovat případné dotazy. O místě a termínu budete včas informováni. Jedno školení zřejmě proběhne na Moravě (Brno) a jedno v Čechách (Praha) v průběhu srpna.

Mladí lidé z krajanského sboru v Bohemce na Ukrajině, kteří se účastní v České republice některých letních akcí pořádaných Českobratrskou církví evangelickou, navštívili v pondělí ústřední církevní kancelář. Mluvili o tom, co dělají, jak se u nich žije nebo o tom, že v říjnu oslaví ve své vesnici 20 let od vysvěcení kostela.

Vesnici Bohemku založili v roce 1905 potomci pobělohorských exulantů, reformovaný sbor tam vznikl už o rok později a existoval do roku 1962, kdy byl z nařízení sovětské vlády zrušen. K obnovení došlo po vzniku nezávislé Ukrajiny v roce 1991 s přímou vazbou na Českobratrskou církev evangelickou.

Základní kámen tamního kostela byl položen v srpnu 1994 za účasti nejvyšších představitelů církve. 20. října 1996 byl kostel slavnostně odevzdán ke svému účelu. Slouží k bohoslužebným shromážděním, biblickým hodinám, výuce dětí – zejména o prázdninách – kterou pravidelně zajišťují studenti z Čech. 

« předchozí 1234567...157 následující »  [vše]
INFO
Vaše zboží bylo vloženo do košíku.

zavřít