01.02.2017 15:00

NOVÉ WEBOVÉ STRÁNKY

  K 31. lednu končí provoz těchto webových stránek . Nový web v testovacím režimu je možné navštěvovat ZDE . Od 1. března bude nový web přesunut na známou adresu www.e-cirkev.cz a plně nahradí tyto webové stránky....
30.01.2017 18:57

OHLÉDNUTÍ ZA FARÁŘSKÝM KURZEM 2017

  Jak funguje moc? Takové bylo téma letošního farářského kurzu, který se v druhé půlce ledna konal v Praze. Většina programu se odehrála v prostorách Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. O Božím království a...
29.01.2017 20:22

PROHLÁŠENÍ SYNODNÍ RADY K ODSOUZENÍ PANA JAŠKA V SÚDÁNU

  Od loňského zadržení a obvinění pana Petra Jaška v Súdánu sdílíme obavy o jeho osud. Jsme pobouřeni výši trestu, k němuž byl súdánským soudem dne 29.1. odsouzen. Vyzýváme české ministerstvo zahraničních věcí, aby co...
25.01.2017 15:33

JMENOVÁNÍ NOVÉHO ŘEDITELE DIAKONIE ČCE

  Novým ředitelem Diakonie Českobratrské církve evangelické se od 1. dubna stane Jan Soběslavský, který je v současné době ředitelem brněnského střediska a členem správní rady Diakonie ČCE. Do funkce jej jmenovala synodní...
E-církev.cz
« předchozí 1234567...161 následující »  [vše]

Tříkrálová sbírka

I v roce 2017 pořádá Charita ČR Tříkrálovou sbírku. Do ulic se na začátku nového roku vydali koledníci, aby u prahů domácností, na chodnících či náměstích předali poselství o narození Božího syna. Lidem přejí šťastný nový rok, zpívají koledy a prosí o příspěvek do zapečetěné pokladničky s logem Charity ČR. Výtěžek sbírky bude tradičně určen na pomoc lidem, kteří si sami pomoci nedokáží, a to kvůli stáří, nemoci, hendikepu či sociální situaci.

Tříkrálové koledníky je možné na rozličných místech České republiky potkat v rozmezí od 1. do 15. ledna 2017. Většina celkového výtěžku sbírky zůstanou v regionu, kde byly vykoledovány. Desetina výnosu pomůže v zahraničí.

Sbírku provází řada doprovodných akcí. Průvod se třemi králi na velbloudech bude k vidění 6. ledna v Praze, od kostela sv. Tomáše se vydá přes Karlův most na Staroměstské náměstí, kde zazní Rybova Česká mše vánoční. Koňmo projedou tři králové například Pardubicemi, Poličkou a Přeloučí. Na Moravě tradičně v Uherském Hradišti. V Olomouci přijedou tři králové na Horní náměstí.


Tříkrálový koncert

Tradiční součástí sbírky je také Tříkrálový koncert, jehož jubilejní desátý ročník se uskuteční v neděli 8. ledna 2017 od 18 hodin a v přímém přenosu jej uvede Česká televize na programu ČT 1. Koncert moderují Martina Kociánová a Jan Čenský. Vystoupí Věra Martinová, Václav Neckář, Spirituál Kvintet nebo Boni Pueri. Při koncertu zazní například i reportáže s ohlédnutími za osudy klientů, kterým „tříkrálové“ peníze v minulosti pomohly nebo dosud pomáhají stát na vlastních nohou a žít důstojný život.


Foto: Lubomír Kotek

Láska k bližním a péče o životní prostředí patří neodmyslitelně ke křesťanskému směřování. Člověk byl podle Bible pověřen správcovstvím Země a podle toho by se k ní měl chovat. Evangelíci proto v zimním období spouští webové stránky upozorňující na problematiku spalování odpadu a na dopady takového jednání.

Ještě nedávno se pálení odpadu v kamnech považovalo za něco úplně normálního. Tehdy byl odpadem hlavně papír. Jenže dnes papír nahradily plasty a další materiály. A jejich spalováním vzniká chemický koktejl, který nejenom páchne, ale obsahuje celé spektrum jedovatých látek.

Tyto látky poškozují zdraví a imunitu, způsobují astma, chronickou bronchitidu, dráždí oči a plíce a v neposlední řadě přispívají ke vzniku rakoviny. Například nedokonalým spalováním PVC vzniká fosgen, bojový plyn používaný v 1. světové válce. Pálením odpadků ničíme zdraví sobě, sousedům, ale i zvířatům a rostlinám.

Na webových stránkách http://nepalmeodpad.cz/ je možné nalézt odpovědi na otázky, co dělat, když soused pálí odpad nebo jak může obec zakázat spalování nevhodných materiálů. Obsahují také odkazy na podrobnosti o škodlivinách vznikajících při spalování odpadu nebo při nesprávné obsluze místa, v němž je odpad pálen. Nechybí ani texty věnující se teologickému rozměru takového počínání.

„Dejme svým sousedům jako vánoční dárek čistý vzduch. Přestaňme pálit odpad a dejme jim možnost se nadechnout,“ vyzývá iniciátor akce Marek Drápal.

Organizátorem akce je Česká křesťanská environmentální síť ve spolupráci s Poradním odborem pro otázky životního prostředí při Českobratrské církvi evangelické.

 

Symbolem Vánoc se stalo světlo. Ve dnech, kdy ho je venku nejméně, je příjemné posezení u zapálené svíčky nebo u zářícího vánočního stromku. Umíme prožít tyto sváteční chvíle a jsme za ně vděčni. O to více buďme vděční a radujme se z toho, že nás v životě vede světlo, které nepomíjí a nesvítí jen o Vánocích. To světlo v Kristu svítí lidem na cestu nyní, i příští rok. A věříme, že ani potom nezhasne.

 

Přejeme Vánoce naplněné radostí i vděčností a dobrý rok 2017.

 

Synodní rada a Ústřední církevní kancelář Českobratrské církve evangelické

 

Na Boží hod vánoční odvysílá Česká televize v 10 hodin na svém druhém programu přímý přenos bohoslužeb ze sboru Českobratrské církve evangelické v Praze-Střešovicích. Liturgii povede synodní senior Daniel Ženatý.

Po odvysílání bude pořad dostupný na internetu ve videoarchivu České televize pod odkazem ZDE.

K 31. 12. 2016 končí ve funkci současný vedoucí tajemník Ústřední církevní kanceláře ČCE Martin Kocanda. Od 1. 1. 2017 jej na základě výsledku výběrového řízení vystřídá Jaromír Plíšek.

Jaromír Plíšek (1955) vystudoval dopravní inženýrství na ČVUT, od roku 1993 působí v diplomacii, byl velvyslancem v Maďarsku a Rumunsku. V letech 1991 – 1997 byl členem synodní rady ČCE na pozici 2. náměstka synodního kurátora.

K 31. 12. 2016 končí pracovní poměr také náměstek vedoucího tajemníka pro personalistiku a provoz Jiří Tregler. K 31. 3. 2017 odchází do důchodu náměstek vedoucího tajemníka pro vnější vztahy Gerhard Frey-Reininghaus.

 

V pondělí večer vjel do davu na vánočních trzích v centru Berlína nákladní vůz. V důsledku tohoto činu zemřelo zatím 12 lidí a dalších pět desítek je zraněných.

Jsme spolu s ostatními touto událostí hluboce otřeseni. V modlitbách myslíme na rodiny obětí a zraněných. Ať světlo Kristovy lásky proměňuje lidská srdce a svítí i tam, kde člověk rozsévá tmu.

Sedmdesát let od konce druhé světové války, po níž došlo k osvobození Korejského poloostrova od japonské nadvlády a k rozdělení Koreje na severní a jižní část, vydala Presbyterní církev v Koreji 100 modlitebních témat, jejichž prostřednictvím vyzývá nyní své spřátelené církve ke společným modlitbám. Jejich sdílením chce pokorně a upřímně pozvat k připomínce nenaplněného sjednocení obou zemí. V modlitbách zaznívají prosby za zhojení, smíření a mírové znovusjednocení korejského lidu.

 

Synodní rada Českobratrské církve evangelické vyzývá jednotlivce i sbory, aby na lid Koreje mysleli ve svých přímluvných modlitbách. Inspirovat se můžeme připojenými tématy.

 

 

 1. Ať korejský národ překoná 70 let rozdělení a pracuje pro pokojné znovusjednocení.
 2. Ať se církev Jižní Koreje nikdy nepřestane modlit za pokojné znovusjednocení.
 3. Ať se občané Severu a Jihu smíří, aby pokojně spolupracovali jako milující krajané.
 4. Ať mezi Severem a Jihem nastane činorodá občanská spolupráce a větší vzájemné porozumění.
 5. Ať se okolnosti na Korejském poloostrově zlepší a umožní nevládním agenturám na Jihu poskytnout účinnou humanitární pomoc Severu.
 6. Ať se církev v Jižní Koreji, křesťanské nevládní organizace a spolupracující agentury aktivně zapojí do výměny pracovníků a humanitárního úsilí, aby pomohly odbourávání překážek mezi Severem a Jihem.
 7.  Ať činnost jihokorejských a zahraničních občanských agentur nese ovoce a neúrodné vrchy se znovu zazelenají.
 8.  Modlíme se, aby se otevřely cesty ke svobodné vzájemné komunikaci mezi rozdělenými rodinami na Severu a Jihu.
 9.  Bože života, ochraňuj životy a těla Severokorejců, kteří překračují hranice, aby našli obživu.
 10.  Modlíme se za ochranu severokorejských uprchlíků a jejich životů v celistvosti, když, sídlíce v Číně a jiných zemích, s nadějí očekávají vstup do Jižní Koreje.
 11.  Modlíme se za práci a zajištění obživy pro 28 000 severokorejských uprchlíků, kteří začínají nový život na Jihu.
 12.  Ať se 11 000 mladých severokorejských uprchlíků, kteří pokračují ve studiu, plynule zapojí do jihokorejské společnosti.
 13.  Ať Korejci v diaspoře a zahraničí sdílejí Kristovu lásku se Severokorejci prostřednictvím humanitární pomoci.
 14.  Ať mezi Severem a Jihem vzrůstá spolupráce v zemědělství, zmírňuje potravinovou krizi na Severu a podnítí oboustranný rozvoj zemědělského odvětví.
 15.  Modlíme se, aby vzrůstající výměna atletů, jako se děje ve fotbale mezi Soulem a Pchjongjangem, přispěla občanskému sjednocení.
 16.  Modlíme se, aby vzrostla výměna umělců na poli hudby, literatury a výtvarného umění a zmírnila naše sociokulturní rozdíly.
 17.  Ať mezi mladými lidmi Severní a Jižní Koreje nastane aktivní komunikace a tuto generaci motivuje, aby rostla jako nášlapné kameny sociálního znovusjednocení.
 18.  Ať severokorejští kojenci a děti dostanou odpovídající pomoc na poli vzdělání a ať je potírán hlad.
 19.  Ať mezinárodní společenství a Jižní Korea zajistí trvalou zdravotnickou pomoc pro likvidaci tuberkulózy v Severní Koreji.
 20.  Ať uprchlíci nejsou násilím deportováni zpět do Severní Koreje. A pokud budou, ať jsou uchráněni před nebezpečím.
 21. Ať má asi 100 000 severokorejských uprchlíků, žijících v Číně a jiných zemích, zajištěna lidská práva a důstojnost.
 22.  Ať církev v každé vesnici Severu znovu povstane a plní svou úlohu být solí a světlem světa.
 23.  Vybuduj v každé severokorejské vesnici sjednocenou církev, svou církev, která není rozdělována mezidenominačními spory.
 24.  Chraň budoucnost severokorejské církve před kulty a herezí.
 25.  Ať je Korejská křesťanská federace (KCF) věrným nástrojem Boží slávy a plní své povolání k pokojnému znovusjednocení Severu a Jihu.
 26.  Ať teologické vzdělávací instituce věrně vychovávají služebníky pro severokorejskou církev a ať světová a jihokorejská církev poskytuje odpovídající pomoc.
 27.  Ať po znovusjednocení církev na Severu a Jihu spolupracuje ve službě světové evangelizaci a stane se nástrojem Boží misie a svědkem nebeského pokoje.
 28.  Uzdrav rány a bolest generace, která zažila tragédii Korejské války.
 29.  Utiš žal severokorejských uprchlíků, kteří se v poslední době oddělili od svých rodin.
 30.  Modlíme se, ať jsou odstraněny překážky, které brání prověření přeživších členů rodin na Severu, a za odstranění překážek, které stojí v cestě jejich sjednocení.
 31.  Ať jsou zaceleny jizvy války v demilitarizované zóně a ať se stane místem výchovy mladé generace k míru.
 32.  Ať Sever a Jih ukončí závody ve zbrojení a nastoupí cestu pokojného růstu.
 33.  Ať v Kesongské průmyslové oblasti vzrůstá hospodářská výměna a ať prospíváme oboustranně výhodným způsobem.
 34.  Prosíme, učiň, ať se lidé nad 80 let setkají se svými pohřešovanými rodinnými příslušníky, dokud není pozdě.
 35.  Ať je lidem poskytována právní a systematická pomoc, aby mohli svobodně navštěvovat své rodinné příslušníky na Severu i na Jihu.
 36.  Ať pro 68 tisíc lidí z Jižní Koreje, kteří na Severu hledají své rodiny, vznikne trvalé středisko pro sjednocení.
 37.  Otevři cestu 10 milionům lidí, odloučených od svých rodin, ať mohou svobodně překračovat hranice.
 38.  Ať je mezi mladými Jihokorejci a mladými severokorejskými uprchlíky jednota.
 39.  Ať další generace správně pochopí opodstatněnost a nutnost pokojného znovusjednocení skrze výchovu k míru.
 40.  Ať mladší generace pochopí kulturu Severu i Jihu.
 41.  Ať příští generace Jižní Koreje překoná všechny předsudky vůči Severokorejcům a přijme je jako součást jednoho národa s jedním jazykem a jednou kulturou.
 42.  Ať příští generace pochopí tragédii Korejské války a rozdělení a pracuje pro mír a znovusjednocení.
 43.  Ať se lidé na Severu i Jihu znovu svobodně navštěvují, zejména prostřednictvím Geumgangsanské cestovní kanceláře a cestovní kanceláře Kesongské průmyslové oblasti.
 44.  Ať skončí vzájemná nenávist a zlá vůle a ať Sever a Jih znovu najdou lásku k lidem na druhé straně hranice.
 45.  Ať je sjednocený Korejský poloostrov znamením pokoje ve Východní Asii a ve světě.
 46.  Ať Sever a Jih skončí závody v jaderném a konvenčním zbrojení a „překují své meče v pluhy.“
 47.  Ať se vynakládá specifické úsilí o trvalý mír a znovusjednocení Severu a Jihu.
 48.  Pomoz Severu a Jihu upustit od vzájemných urážek a získat důvěru jedněch k druhým pomocí dialogu.
 49.  Prosíme za ochranu životního prostředí v demilitarizované zóně, aby sloužila jako znamení pokoje.
 50.  Ať náš lid překoná 70-leté rozdělení, znovunastolí pocit národní jednoty a pokojné znovusjednocení požehná Korejský poloostrov.
 51.  Ať Sever a Jih skončí s vojenskou konfrontací, zastaví palbu a na Korejském poloostrově vyhlásí mír.
 52.  Ať odborníci přispějí pokojnému znovusjednocení odpovídajícím výzkumem.
 53.  Ať nezapomeneme na skutečnost, že 70 let od osvobození je 70 let rozdělení, a ať jsme lidmi, kteří se modlí za mír.
 54.  Ať církev ve Východní Asii pokojně spolupracuje a plní své povolání apoštolů lásky a pokoje.
 55.  Používej korejské křesťany jako apoštoly svého pokoje.
 56.  Než přijde rok 2020, 70 let od Korejské války, sjednoť Koreu a uzdrav nás svou milostí.
 57.  Než nastane znovusjednocení, ať se mužstva Severu a Jihu účastní Olympijských her společně.
 58.  Dej, ať pokojným znovusjednocením Koreje přispějeme světovému míru.
 59.  Veď Koreu a okolní země, aby vstoupily do šestistranných jednání o pokojném znovusjednocení Koreje.
 60.  Daruj všem zemím Východní Asie pokoj prostřednictvím smíření, aby Korea mohla vstoupit na cestu pokojného růstu.
 61.  Ať nastane mír a hrůzy Korejské války se neopakují.
 62.  Pošli věrného vůdce, který ukončí rozdělení Severu a Jihu a zahájí nové období pokojně znovusjednocené Koreje.
 63.  Ať prohloubíme svůj zájem o zařízení sociální péče pro Severní Koreu a poskytneme pro tento účel pomoc.
 64.  Ochraňuj ženy Severní Koreje před obchodem s lidmi.
 65.  Modlíme se za péči a výchovu dětí severokorejských uprchlíků, kteří žijí v Číně. Učiň, ať jim poskytneme pomoc.
 66.  V lásce Kristově daruj pokoj severokorejským uprchlíkům, kteří se usadili v Jižní Koreji.
 67.  Ať korejská církev pečuje a modlí se za severokorejské uprchlíky, usídlené v Jižní Koreji.
 68.  Učiň, aby se uprchlíci účastnili procesu pokoje, smíření a severokorejské misie.
 69.  Žehnej 2 000 severokorejských uprchlíků v Londýně a okolí a v mnoha jiným v dalších zemích, ať žijí v bezpečí a bez zmatku o své identitě.
 70.  Ať má příští generace naději a ať je oddaná sjednocení Koreje a míru ve východní Asii.
 71.  Ať církev severokorejských uprchlíků netrápí vnitřní nebo vnější problémy, například finanční.
 72.  Ochraňuj severokorejské věřící, kteří emigrovali a žijí v Číně nebo jiných zemích.
 73.  Ať lidé ze Severu a Jihu svobodně a bez jakýchkoli podmínek přejíždějí, aby mohli zlepšit vzájemné porozumění.
 74. Ať je církev Severní Koreje vybudována samosprávně rukama lidu a ať ji přijmou a chválí všichni lidé Severní Koreje.
 75.  Ať církev na Severu a na Jihu přemýšlí o rozdělení Koreje, pochopí a bude schopna uvěřit v pokojné znovusjednocení.
 76.  Ať příští generace do hloubky porozumí a pronikne do podstaty procesu rozdělení Koreje.
 77.  Ať Sever a Jih ukončí své nepřátelství a konflikt, dědictví studené války 20. století tím, že změníme své vzájemné vnímání a pocítíme v srdcích vzájemnou novou vřelost.
 78.  Ať se církev Jižní Koreje, korejská církev ve světě a Severokorejská křesťanská federace spojí v teologickém studiu a společně uvažují o pokojném znovusjednocení.
 79.  Ať se mladá generace Severu a Jihu osvobodí od předsudků a vzájemného pocitu nadřazenosti a spojí se v lásce k našemu jednomu národu.
 80.  Ochraňuj uprchlíky, kteří si přejí dostat se na Jih, aby se nedostali do fyzických nebo psychických potíží.
 81.  Rozprostři své pečující a milující ruce ku pomoci těm severokorejským uprchlíkům, kteří přišli do Jižní Koreje, ale nejsou způsobilí k přijetí právní pomoci.
 82.  Pomoz nám otevřít nepřetržitou videokonferenční místnost, kde mohou rozdělené rodiny vidět tváře svých drahých.
 83.  Pomoz lidem Severní a Jižní Koreje očistit své mysli od jakéhokoli pocitu ekonomické nadřazenosti nebo méněcennosti, aby skončila jejich vzájemná kritika a přijali jedni druhé jako protějšky pro budoucnost.
 84.  Ať Sever a Jih spolupracují na uskutečnění realistických studií a vypracují podrobný plán pokojného znovusjednocení.
 85.  Dej církvi moudrost ke studiu a specifické přípravě pokojného znovujednocení.
 86.  Ať severokorejští uprchlíci - studenti, kteří vstoupili do semináře, aby ti sloužili, jsou vedeni k rovnováze spirituality, vědomostí a moudrosti. Provázej je v průběhu jejich přípravy ke službě.
 87.  Chraň život a udržuj v bezpečí severokorejské dospívající, kteří opustili svou zemi a putují Čínou a kudykoli, a doveď je do života v bezpečí.
 88.  Ať Korejci správně porozumějí dějinám rozdělení proto, aby si porozuměli navzájem a spolupracovali na pokojném znovusjednocení.
 89.  Pomoz zbývajícím „pahýlům“, které ti dále slouží v Severní Koreji, aby zůstaly věrny své víře.
 90.  Ať vyučování na každé úrovni – církev, presbyteria, valné shromáždění – vede k pochopení severokorejské společnosti.
 91.  Dej severokorejským uprchlíkům příležitost získat profesionální znalosti a dovednosti, které jim umožní se přizpůsobit jihokorejské společnosti. 
 92. Dej víru a moudrost severokorejským uprchlíkům – vysokoškolským studentům, aby mohli překonat všechny překážky při plnění svých studijních povinností.
 93. Pomoz severokorejským uprchlíkům, kteří zahájili postgraduální studium, aby se soustředili na studia bez finančních obtíží a stali se profesionály ve zvolené oblasti.
 94.  Pomoz církvi na Severu a Jihu spolu s korejskou církví po světě založit fond k uskutečnění pokojného znovusjednocení.
 95.  Ať se sjednocené mužstvo atletů Severu a Jihu, které se zúčastní zimních Olympijských her v roce 2018, stane základnou pokojného znovusjednocení.
 96.  Připrav pole pro službu severokorejských uprchlíků - kazatelů (pastorů).
 97.  Prosíme o oživení akademických výměn, jako jsou například společné vykopávky na historických nalezištích, jako způsob, jak zahájit občanskou integraci.
 98.  Zapal nadšení a touhu mladé generace po překonání rozdělení a k práci pro pokojné znovusjednocení.
 99.  Způsob, ať žízníme po nové době míru.

100.Ať se církev připraví na pokojnou a spravedlivou budoucnost.

 

 

 

 

 

Českobratrská církev evangelická letos poprvé spustila grantový systém na podporu financování diakonických a rozvojových projektů. Jeho cílem je využití části finančních náhrad poskytovaných církvi na základě smlouvy se státem po schválení zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, a to k rozvoji činnosti farních sborů, aby se tak mohla církev lépe připravit na naplňování svého poslání ve společnosti i po úplném přechodu na samofinancování.

Výzvy na podávání žádostí o podporu projektů v roce 2017 se týkaly tří oblastí: Diakonická práce; Evangelické tábory pro děti a mládež; Rozvoj sborů, výchova a vzdělávání. Zájemci zaslali celkem 59 žádostí. Seznam schválených žádostí, na něž bylo rozděleno přes čtyři a půl milionu korun, lze nalézt v příloze.

V grantovém programu Diakonická práce putují peníze například na rozvoj střediska pro zrakově postižené nebo na podporu dobrovolníků v hospicích a dalších zařízeních. Z programu Evangelické tábory pro děti a mládež budou částky využity na materiální zabezpečení táborů, zajištění biblických programů nebo třeba pro tábor s dětmi ze Spojených států amerických.

Nejvíc peněz bylo rozděleno v programu Rozvoj sborů, výchova a vzdělávání. Tam se financování týká především aktivit, které povedou ke snížení prahu mezi farními sbory a obyvateli daného města či obce. Ze žádostí je patrná snaha o vytvoření otevřené církve. Týkají se například podpory programů pro veřejnost, pořádání mládežnických hudebních akcí, vybudování komunitního centra, komunitní zahrady nebo dětského hřiště. 

Další jeden milion korun bude rozdělen ještě na podporu mikroprojektů na úrovni farních sborů ze strany seniorátů. O přidělení těchto finančních prostředků rozhoduje příslušný seniorát podle svého uvážení a vlastních pravidel, která přiměřeně respektují rámcové zásady pravidel grantového systému na celocírkevní úrovni.

 

Přílohy

15.12.2016 13:31

ZEMŘELA HEBE KOHLBRUGGE

V noci na 13. prosince zemřela nizozemská reformovaná teoložka a členka odboje za druhé světové války Hebe Kohlbrugge. Odešla po krátkém pobytu v nemocnici v tichosti a míru. Pohřeb se uskuteční 21. 12. v 11:00 v nizozemském Zeistu.

Hebe Kohlbrugge se narodila 8. srpna 1914 v Utrechtu. V době druhé světové války byla vězněna v koncentračních táborech, za totality pašovala na východ (i do tehdejšího Československa) teologickou literaturu nebo pomáhala zprostředkovat zahraničním studentům pobyt na nizozemských školách. V roce 1991 jí byl udělen čestný doktorát Univerzity Karlovy v Praze.

V roce 2002 vydala knihu pamětí Dvakrát dvě je pět – můj nevypočitatelný život od roku 1914 (v českém překladu vyšla v roce 2011). Vypráví v ní o svém působení v předválečném i poválečném Německu a v zemích komunistické východní Evropy a popisuje ze svého úhlu pohledu dějiny Evropy od nástupu nacismu po pád komunismu.

 

Udělení ceny Roma Spirit 2016

 

U příležitosti Mezinárodního dne lidských práv se v Praze konalo 10. prosince vyhlášení cen Roma Spirit 2016. Projekt je zaměřený na podporu aktivní snahy všech, kteří se podílejí na zlepšení životních podmínek Romů v České republice. 

Bylo předáno pět ocenění. V kategorii Společnost – firma/zaměstnavatel za podporu projektů zaměřených na sociální pomoc a podporu romské komunity získala cenu Evangelická akademie v Praze. Na této vyšší odborné škole sociální práce a střední odborné škole funguje od roku 1997 projekt Sociální činnost v prostředí etnických minorit. Umožňuje velmi kvalitní vzdělání romským studentům, a to i dálkovou formou. Množství úspěšných Romů, kteří jsou absolventy této školy, je jedním z důkazů vysoké kvality a odbornosti.

Synodní rada má z tohoto ocenění radost a děkuje uvedené škole za vynikající práci.

 

Vedení církve si váží odvahy zpěváka Radka Bangy

Na slavnostním večeru při udílení cen promluvil vedle ministra kultury Daniela Hermana, velvyslance USA Andrewa Schapira, bývalého ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a dalších také romský hudebník Radek Banga. Moderátorka jej vyzvala, aby se vyjádřil ke společenské odezvě, kterou vzbudil jeho nedávný protest proti udělení ceny Český slavík 2016 skupině Ortel. Radek Banga řekl, že se stal terčem nenávistných slovních útoků včetně vyhrožování smrtí, ale nechce mluvit o této negativní stránce, nýbrž zdůraznit stránku pozitivní, totiž, že vzápětí začal dostávat také vyjádření na svou podporu. A těch bylo víc.

Synodní rada si váží odvahy pana Bangy a je právě jako on přesvědčena o tom, že rasistické a nenávistné projevy ve společnost nelze bagatelizovat a přecházet mlčením. Obrací se na sbory i jednotlivce s prosbou, aby na pana Bangu a na všechny, kdo jsou podobně ohroženi, pamatovali v přímluvných modlitbách i ve svých občanských postojích.

 

Foto: Eva Kořínková

« předchozí 1234567...161 následující »  [vše]
INFO
Vaše zboží bylo vloženo do košíku.

zavřít