26.03.2015 16:10

PROGRAM HUSOVSKÝCH SLAVNOSTÍ 2015

  Rok 2015 vyhlásila Českobratrská církev evangelická rokem Mistra Jana Husa. V roce 2015 uplyne 600 let od Husova odsouzení na kostnickém koncilu. Husův rok 2015 nabízí řadu shromáždění a kulturních akcí od bohoslužeb...
24.03.2015 16:36

ČTYŘI VEČERY S JANEM HUSEM

  U příležitosti 600. výročí upálení M. Jana Husa pořádáme ve spolupráci s místní obecní knihovnou cyklus přednášek, přibližujících z různých perspektiv tuto významnou postavu našich dějin. Přednášky začínají...
23.03.2015 11:52

BENEFIČNÍ KONCERT POMŮŽE REKONSTRUKCI MILÍČOVY KAPLE

  Podpořit rekonstrukci chátrající Milíčovy kaple a vznik komunitního a pastoračního centra mohou lidé nejen z Prahy ve čtvrtek 26. března. Benefiční koncert na podporu tohoto projektu se koná od půl sedmé večer...
20.03.2015 17:11

VÝSTAVA KNIH SOUVISEJÍCÍCH S UČENÍM MISTRA JANA HUSA

  Jako součást Husova roku 2015 probíhajícího v celé republice bude v zasedací místnosti Městského úřadu v Horním Jelení ve dnech 4. až 6. dubna 2015 pořádána výstava knih souvisejících s učením Mistra Jana Husa....
E-církev.cz
1234567...130 následující »  [vše]
26.03.2015 16:10

PROGRAM HUSOVSKÝCH SLAVNOSTÍ 2015

Rok 2015 vyhlásila Českobratrská církev evangelická rokem Mistra Jana Husa. V roce 2015 uplyne 600 let od Husova odsouzení na kostnickém koncilu. Husův rok 2015 nabízí řadu shromáždění a kulturních akcí od bohoslužeb přes koncerty a výstavy až po divadelní vystoupení, přednášky a diskuze, které mají připomenout tuto nepřehlédnutelnou osobnost církevních i kulturních dějin.

Vrcholem roku Mistra Jana Husa budou Husovské slavnosti 2015 na Staroměstském náměstí v Praze ve dnech 5. a 6. července 2015. Jde o největší akci v rámci 600. výročí, která je dobrou příležitostí k připomenutí odkazu a myšlenek Mistra Jana Husa a to nejen pro církevní veřejnost, ale pro celou společnost. Tímto bychom Vás rádi pozvali k účasti na Husovských slavnostech 2015, kde budeme moci společně sdílet jedinečnou atmosféru tohoto významného výročí, přemýšlet o odkazu mistra Jana a diskutovat o jeho vlivu na přítomnost skrze 6. století. Srdečně všechny zveme!

 

 

Přílohy

24.03.2015 16:36

ČTYŘI VEČERY S JANEM HUSEM

U příležitosti 600. výročí upálení M. Jana Husa pořádáme ve spolupráci s místní obecní knihovnou cyklus přednášek, přibližujících z různých perspektiv tuto významnou postavu našich dějin. Přednášky začínají vždy v 19:00 hodin a konají se na faře v Chrástu. Vstup je volný. Všichni jsou srdečně zváni!

 

PROGRAM

27. 3.
Ing. Radko Křivánek
KACÍŘ NEBO MUČEDNÍK?
Pokus o ekumenické odpovědi na provokující otázky

24. 4.
PhDr. Eliška Baťová
"... A NEMAJE CO NA PRÁCI, SLOŽIL JSEM ONU PÍSEŇ"
Hus v pohledu muzikologie

22. 5.
Prof. PhDr. Viktor Viktora CSc.
"POSLYŠ, DCERKO..."
Hus v kontextu starší české literatury

19. 6.
PhDr. Jiří Stočes Ph.D.
Z INTELEKTUÁLA REVOLUCIONÁŘEM
Hus v pohledu historie

 

 

23.03.2015 11:52

BENEFIČNÍ KONCERT POMŮŽE REKONSTRUKCI MILÍČOVY KAPLE

Podpořit rekonstrukci chátrající Milíčovy kaple a vznik komunitního a pastoračního centra mohou lidé nejen z Prahy ve čtvrtek 26. března. Benefiční koncert na podporu tohoto projektu se koná od půl sedmé večer v prostorách sboru Českobratrské církve evangelické (ČCE) v Korunní ulici 60 na Vinohradech. Vystoupí pěvecký sbor Besharmonie pod vedením Libora Sládka.

Milíčova kaple byla postavena na začátku padesátých let minulého století podle návrhu architekta Bohumila Bareše. Jméno nese po kazateli ze 14. století Janu Milíči z Kroměříže. Svému účelu sloužila do začátku osmdesátých let, pak byla kvůli špatnému stavu budovy, malému počtu věřících a dostatečnému množství evangelických sborů v okolí uzavřena. Do roku 2005 byla majetkem sboru ČCE v Praze 3 – Jarově. Od něho ji koupilo ústředí církve, které ji v roce 2014 prodalo pražskému sboru Ochranovského seniorátu ČCE.

Ochranovští chtějí prostor rekonstruovat podle návrhu architekta Davida Vávry. Renovací a přístavbou objektu bude zachráněn historicky cenný objekt. Vznikne komunitní a pastorační centrum se zázemím pro ochranovský sbor, který v současné době nemá vlastní prostory, kde se může scházet, což neumožňuje rozvoj sboru ani podmínky pro pastorační činnost.

V prostorách kaple vznikne multifunkční místnost. Kromě shromáždění bude sbor v kapli organizovat pro místní obyvatele i širší okolí přednáškové vzdělávací cykly, loutková divadla pro předškolní děti, benefiční koncerty, diskuzní skupiny, mateřské centrum, klub starších věkem, výstavy, koncerty ZUŠ, pěvecký sbor a cvičení na varhany. „V nově přistavené části bude byt kazatele, kancelář sboru, sborový archiv, místnost pro setkávání menších skupin,“ dodala farářka ochranovského sboru Eva Šormová. Přístavba za stávající objekt bude stát asi šest a půl milionu korun, další dva miliony jsou potřeba na rekonstrukci kaple.

Koncert na podporu projektu 26. března zahájí farářka Eva Šormová. „Ta detailně poinformuje o projektu, zájemci budou mít možnost prohlédnout si panely s fotografiemi, vizualizací a popisem projektu. Vystoupí pěvecký sbor Besharmonie pod vedením Libora Sládka,“ sdělila spoluorganizátorka koncertu Zuzana Bruknerová. Vstupné je dobrovolné.

Sbor Besharmonie vznikl v roce 2000. V současné době čítá přes padesát zpěváků. Repertoár je velice pestrý – od renesanční hudby 16. století přes spirituály a lidové písně celého světa až po moderní vážnou hudbu konce 20. století i hudbu populární. Sbor vydal tři CD, každý rok absolvuje několik desítek koncertů, spolupracuje s pěveckými sbory z Německa a Švýcarska a s českými studentskými i profesionálními orchestry. Získali řadu ocenění na českých i mezinárodních přehlídkách, v roce 2006 si například odvezli hlavní cenu z Mezinárodního sborového festivalu hudebního romantismu ve Vlachově Březí.

 

20.03.2015 17:11

VÝSTAVA KNIH SOUVISEJÍCÍCH S UČENÍM MISTRA JANA HUSA

Jako součást Husova roku 2015 probíhajícího v celé republice bude v zasedací místnosti Městského úřadu v Horním Jelení ve dnech 4. až 6. dubna 2015 pořádána výstava knih souvisejících s učením Mistra Jana Husa.

Vystaveno bude více než 60 knih a korouhev z kostela v Dobříkově. Při výstavě bude promítána prezentace o jeho životě a díle poskytnutá z Jiráskovy knihovny v Klučově a nahrávky textů Husových dopisů v podání Jiřího Hanáka.

 

Výstavu bude otevřena každý den od 9:00 do 11:00 a od 14:00 do 16:00 hodin. Pořádatelem výstavy je Kazatelská stanice sboru ČCE v Pardubicích společně s Kulturní komisí města Horní Jelení. Úvodní slovo při vernisáži prosloví Mgr. Jiří Plhák, farář Církve československé husitské ve Vysokém Mýtě.

 

 

19.03.2015 09:09

DEN PRO KUBU 2015

Průvod s bílými deštníky a balónky na podporu Dam v bílém prošel centrem Prahy. Zformoval se po bohoslužbě v evangelickém kostele Martin ve zdi, kterou vedl synodní senior Českobratrské církve evangelické Joel Ruml, kázal profesor Tomáš Halík a shromáždění pozdravil místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

 

Průvod, v jehož čele šla kubánská disidentka nespravedlivě vězněná na Kubě, se vydal uličkami staré Prahy do Nosticova paláce, kde pokračoval Den pro Kubu komponovaným večerem moderovaným organizací Člověk v tísni. S krátkou řečí vystoupil ministr kultury Daniel Herman, současnou situaci na Kubě přiblížil Ondřej Juřík. Jeho výčet omezení, která se na Kubě jen pozvolna uvolňují, v mnohých posluchačích připomněl léta nesvobody u nás. „Po převzetí moci Raúlem Castrem došlo přeci jen k některým změnám. Od roku 2008 byly na Kubě povoleny mobilní telefony, v roce 2010 bylo propuštěno 75 politických vězňů, od roku 2012 mohou Kubánci cestovat, pokud na to mají peníze, což většinou nemají,“ objasnil Juřík. „ V roce 2014 bylo propuštěno z vězení dalších 54 politických vězňů, ačkoli režim předtím tvrdil, že už žádní neexistují. Mezi nimi i Sonia Garro, za jejíž propuštění jsme loni v Praze demonstrovali a dnes je mezi námi,“ dodal.

 

Další část večera patřila rozhovoru Šimona Pánka z Člověka v tísni se vzácným hostem – Soniou Garro. Přestože její zážitky z těsného a vlhkého vězení jsou ještě velmi čerstvé, dokázala se o ně podělit i odpovídat na dotazy. Ze špatné stravy a zacházení se u ní během věznění objevily vážné nemoci – zánět ledvin a cukrovka, trápila ji nedostatečná zdravotní péče, málo jídla i odpírání kontaktu s rodinou. „Po dvou letech a dvou měsících věznění v nelidských podmínkách mi oznámili, že jsem se ničeho nedopustila a byla jsem propuštěna,“ vzpomíná matka nedospělé dcery. „O podpoře ze zahraničí jsem se dozvídala velice sporadicky, do vězení za mnou chodila jen dcerka a bratr, dopisy jim i mně zabavovali,“ vylíčila poměry na Kubě Sonia Garro.

 

Dámy v bílém je sdružení kubánských žen, které se pravidelně setkávají a bíle oblečené s bílými květy v tichém průvodu upozorňují na porušování lidských práv ve své zemi. Původně to byly ženy, matky a sestry politických vězňů.

 

Den pro Kubu organizuje ve spolupráci s Člověkem v tísni Poradní odbor pro lidská práva při Českobratrské církvi evangelické. Akce, k níž se připojili i studenti Evangelické akademie, se konala letos již popáté.

 

Daniela Ženatá

 

18.03.2015 14:54

CÍRKEV ŽIVĚ V BĚLČI NAD ORLICÍ

V létě se bude opět konat Evangelizační kurz pod novým názvem Církev živě. Uskuteční se v termínu 25. 7. –1. 8. 2015 v Táboře J. A. Komenského v Bělči nad Orlicí.

"Srdečně zveme do Bělče! Posláním tohoto setkání je na jeden týden vytvořit „podobenství funkčního křesťanského společenství“, které ne vždy můžeme doma prožívat," uvádí Eva Benešová, vedoucí oddělení výchovy a vzdělávání ÚCK Českobratrské církve evangelické a zároveň členka poradního odboru evangelizačně misijního při synodní radě ČCE.

Organizátoři připravují program pro děti, mládež a dospělé, stan setkávání, přednášky osobností, TenSing, sporty, duchovní a společenský program.

 

Přílohy

17.03.2015 13:23

MISTR JAN HUS A JEHO VÝZNAM PRO DNEŠNÍ DOBU

Pražský seniorát Českobratrské církve evangelické pořádá v sobotu 21. března od 9:30 do 13:00 hodin v evangelickém sboru v Praze 4 – Braník (Modřanská 1821/118) Jarní seniorátní konferenci s názvem Mistr Jan Hus a jeho význam pro naši dobu. Na programu je přednáška profesorky Jany Nechutové a následná diskuze.

 

Prof. PhDr. Jana Nechutová, CSc., se narodila roku 1936 v Olomouci. Od roku 1990 je docentkou Filozofické fakulty (obor latinská literatura), od roku 1992 profesorkou (obor klasická filologie). V letech 1995-98 byla děkankou Filosofické fakulty Masarykovy Univerzity. Zabývá se latinskou literaturou středověku. Zvláště se zaměřuje na problematiku české latinsky psané literatury středověku a literární projevy české reformace a její přípravy. Byla také členkou Husovské komise.

 

Více informací v příloze >>>

 

 

Přílohy

16.03.2015 12:55

MISIJNÍ INFO ČÍSLO 1

„Milí přátelé v Kristu, máte před sebou první číslo bulletinu Misijní info, které vydává Porad­ní odbor synodní rady Českobratrské církve evangelické pro evangelizaci a misii (POEM). Jeho cílem je ve stručné formě poskytovat nápady a tipy pro věrné a autentické plnění misijního pověření, kterým církev zavázal její Pán,“ představuje první číslo bulletinu Misijní info a jeho smysl Pavol Bargár z Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy.

 

„Pokud platí tvrzení slavného teologa Emila Brunnera, že církev existu­je misií tak, jako oheň existuje hořením, potom misii a evangelizaci není možné považovat za jakýsi dobrovolný doplněk, za zálibu horli­vých křesťanů či určitých denominací. Přímo řečeno, pokud církev nepůsobí misijně, její existence nemá opodstatnění. Pod misií si však není nutné představovat pouliční zvěstování apokalypticky laděných výzev, ani přeplněné stadiony se stylově se tvářícími kapelami a uhrančivými kazateli. Misie má mnohem víc do činění s celkovou orientací konkrétního křesťanského sboru a všech jeho členů. Misie je o otevřenosti, o odvaze být tu pro dru­hé, o ochotě křesťanů vyjít za zdi svých modliteben a radostně svědčit o tom, co pro ně Kristus učinil. A někdy přitom můžou dokonce i otevřít svoje ústa. Mám rád výrok jednoho anglikánského biskupa, který se nechal slyšet, že církev je pravděpodob­ně jedinou společností na světě, která tady není v první řadě pro své členy. Ať nás všecky v plnění této vize vede Duch svatý,“ doplňuje Pavol Bargár v úvodním textu prvního čísla bulletinu.

 

 

Bulletin Misijní info vydává poradní odbor synodní rady ČCE pro evangelizaci a misii (POEM).

Aktuální informace o činnosti POEM najdete na Facebooku Evangelická evangelizace a misie.

Materiály týkající se evangelizace a misie jsou ke stažení na stránkách ČCE (www.e-cirkev.cz), rubrika Misie a evangelizace.

 

Přílohy

12.03.2015 10:50

MEZI NEBEM A ZEMÍ OPĚT V SOBOTU V ČESKÉM ROZHLASE

Český rozhlas připravil nový magazín o víře a spiritualitě v souvislostech, který si mohou posluchači naladit na regionálních stanicích Českého rozhlasu každou sobotu po 9. hodině.

(104,7 FM a 101,0 FM Pardubicko a Chrudimsko / 102,4 FM Svitavy / 98,6 FM Orlickoústecko / 90.5 FM východní Čechy / 95.3 FM Královéhradecko / 96.5 FM Rychnovsko).

„V České Třebové v římsko-katolické farnosti při kostele svatého Jakuba znovu obnovili dětský sbor, takzvanou scholu. Bubenské nádraží se promění na Památník ticha. Připomeneme, že před padesáti lety sloužil papež poprvé mši v italském jazyce. Jako obvykle vás čekají aktuality z duchovního světa a zamyšlení na povzbuzení. Tentokrát je autorem Vítězslav Chán,“ přibližuje sobotní program pořadu Romana Oulická z Českého rozhlasu Pardubice.

10.03.2015 19:44

VYŠLO NOVÉ ČÍSLO ČASOPISU ČESKÝ BRATR

V těchto dnech vychází třetí číslo hlavního tištěného periodika Českobratrské církve evangelické Český bratr. 91. ročník Českého bratra pokračuje v te­matickém cyklu Moderní doba, který se zabývá tématy, která nabyla na významu někdy v druhé polovině 19. století. Druhé letošní číslo se věnuje tématu „Ocelové století.“

„Kresba na titulní straně tohoto čísla se jmenuje „Duch ohrožen technikou“. Namalovala ji naše dvorní ilustrátorka, akademická malířka Petra Fischerová. Duch vlaje, je jakoby na odchodu, technika zezadu dotírá, naštěstí zatím s úsměvem. Duch hledí kupředu, snad jej něco vábí, vidí někde daleko něco smysluplného. V tom je naděje,“ přibližuje téma třetího čísla šéfredaktorka Daniela Ženatá.

„Technika včetně jaderných technologií nás může ohrožovat, ale jen když s ní budeme zacházet špatně. Při zodpovědném přístupu dobrého hospodáře nám naopak bude v mnoha oblastech sloužit velice dobře,“ doplňuje v úvodníku třetího čísla D. Ženatá a řada článků v časopise tuto myšlenku potvrzuje.

 

Husův rok 2015 v tomto čísle připomene článek Martina T. Zikmunda s názvem Koncil, jako událost prvého řádu.

 

 

1234567...130 následující »  [vše]
INFO
Vaše zboží bylo vloženo do košíku.

zavřít