23.07.2014 14:29

Výstava inspirovaná Biblí

  Od 10. srpna do 10. září 2014 probíhá v evangelickém kostele Martin ve zdi (Martinská 8, Praha 1 – Staré Město) výstava Viléma Veleckého s názvem Inspirován Biblí. Výstava je přístupná veřejnosti od pondělí do soboty...
21.07.2014 11:10

VIII. International Camp

  Od 20. do 27. července probíhá v evangelickém středisku Horský domov v krásné přírodě krkonošských hor VIII. Mezinárodní kemp (International Camp), který se letos věnuje tématu Náboženství a politika (Religion &...
18.07.2014 16:36

Návštěva dětí a mládeže z Ukrajiny na letních akcích pořádaných ČCE

  Českou republiku začátkem letošního července navštívila na pozvání Českobratrské církve evangelické skupina dětí a mládeže z Ukrajiny. Dvanáct dětí z Bohemky a Veselynivky prožilo dny plné různých programů...
17.07.2014 10:00

Zasedání synodní rady Českobratrské církve evangelické

  V úterý 15. července 2014 se ke svému zasedání sešla synodní rada Českobratrské církve evangelické. Připravený program zasedání měl přes 40 bodů z různých oblastí správy církve, které má synodní rada ve svém...
E-církev.cz
1234567...118 následující »  [vše]
23.07.2014 14:29

Výstava inspirovaná Biblí

Od 10. srpna do 10. září 2014 probíhá v evangelickém kostele Martin ve zdi (Martinská 8, Praha 1 – Staré Město) výstava Viléma Veleckého s názvem Inspirován Biblí. Výstava je přístupná veřejnosti od pondělí do soboty vždy mezi 15:00 a 17:00.

21.07.2014 11:10

VIII. International Camp

Od 20. do 27. července probíhá v evangelickém středisku Horský domov v krásné přírodě krkonošských hor VIII. Mezinárodní kemp (International Camp), který se letos věnuje tématu Náboženství a politika (Religion & Politics). Kemp je určen mladým lidem všech vyznání, kteří jsou otevřeni mezikulturnímu poznávání a překonávání stereotypů.

Po úspěšných ročnících: Křížlice (2007), Vižňov (2008), Frenštát pod Radhoštěm (2010) a Herlíkovice (2011, 2012, 2013), nabízí Kemp znovu možnost poznávání nových přátel a v mezinárodním kontextu pochopení jejich názorů a pohledů na svět, víru a politiku. V rámci programu se účastníci mohou těšit také na poznávání funkcí cizích jazyků, tematické hry, sportovní aktivity a výlety.

18.07.2014 16:36

Návštěva dětí a mládeže z Ukrajiny na letních akcích pořádaných ČCE

Českou republiku začátkem letošního července navštívila na pozvání Českobratrské církve evangelické skupina dětí a mládeže z Ukrajiny. Dvanáct dětí z Bohemky a Veselynivky prožilo dny plné různých programů v Letním táboře Českobratrské církve evangelické J. A. Komenského v Bělči nad Orlicí a skupina mladých lidí týden na Letním kempu mládeže ve Strmilově.

„Je příjemné, že církev na tyto aktivity myslí a že se podařilo i v letošním roce finančně obě akce zabezpečit. Část nákladů na tábor v Bělči bude hrazena i z prostředků MZV ČR,“ říká celocírkevní kazatel pro české sbory ve východní Evropě Petr Brodský.

Před odjezdem domů skupinu dětí přijal v Ústřední církevní kanceláři ČCE v Praze její tajemník Martin Kocanda a vedoucí oddělení výchovy a vzdělávání Eva Benešová. „Vyzval jsem děti, aby krátce napsaly, co se jim na táboře líbilo a jako červená nit ve všech písemných projevech se ozývá: Moc se nám líbil program, vedoucí jsou vtipní, veselí a energičtí, zajímavé bylo chodit do lesa, sedět večer v Pellarce nebo u ohně. Jídlo bylo moc dobré. Několikrát zaznělo, že vše bylo SUPER! Zpívali jsme, povídali a hráli. Občas si prý někdo stýskal po domově, chtěl odjet, ale při odjezdu, chtěli všichni v táboře zůstat. A kemp ve Strmilově vyhodnotila Marjenka Provazníková vyjádřením, že je šťastná, že se mohla zúčastnit. Zaujal ji výborně připravený program a zejména „perfektní a srozumitelné večerní a ranní programy - pobožnosti Pavlínky Junové“, z jejíchž večerních programů „dostala do hlavy a srdce spoustu věcí, o kterých doteď nepřemýšlela“. Vyjádření dětí a mládežníků jen podporují myšlenku pokračovat v těchto aktivitách i v příštích letech. Finanční náklady by neměly být zábranou,“ doplňuje Petr Brodský.

Petr Brodský o víkendu 18. - 20. srpna vyjíždí s biskupem Václavem Malým za krajany do Chorvatska a následně ve dnech 23. července až 5. srpna míří se skupinou pěti bratří a sester na Ukrajinu. „Navštívíme Veselynivku, Bohemku, Oděsu i Pervomajsk – na všech místech dojde k setkání s krajany. V nelehké situaci, které Ukrajina prožívá, považuji za důležité osobně se setkat s bratřími a sestrami, společně s nimi při shromáždění se navzájem povzbudit ve víře a předat mnohé pozdravy těch, kteří na mnohé na Ukrajině myslí,“ uzavírá Petr Brodský.

 

 

 

17.07.2014 10:00

Zasedání synodní rady Českobratrské církve evangelické

V úterý 15. července 2014 se ke svému zasedání sešla synodní rada Českobratrské církve evangelické. Připravený program zasedání měl přes 40 bodů z různých oblastí správy církve, které má synodní rada ve svém referátu: Vyznání a život církve, Sbory a pracovníci, Vikariát, Armáda, Správa církve, Vězeňská služba, Hospodářské věci, Stavební věci, Ekumenické vztahy, Evangelická akademie, Křesťanská služba, Diakonie ČCE a Různé.

 

Příští pravidelné zasedání synodní rady proběhne v úterý 19. srpna 2014.

Materiály, které by měly být předmětem jednání, je nutno doručit do Ústřední církevní kanceláře vždy do čtvrtku před termínem zasedání.

 

Podrobný výstup ze zasedání v bodech, které je možné zveřejnit, bude k dispozici po schválení zápisu ze zasedání v rubrice Struktura církve/Synodní rada/Zasedání.

15.07.2014 10:56

Češi a Němci společně oslavili výročí nejvýše položeného evangelického kostela v Čechách

Poslední červnovou neděli se ve Strážném – Horních Herlíkovicích v Krkonoších konala oslava 110. výročí dokončení a posvěcení nejvýše položeného evangelického kostela v České republice (780 m.n.m.). Oslavu uspořádalo občanské sdružení SEM Přátelé Herlíkovic ve spolupráci se sborem Českobratrské církve evangelické ve Vrchlabí a rekreačním střediskem Horský domov.

Oslava výročí byla zahájena česko-německou bohoslužbou za účasti německých rodáků (někteří z nich se v Herlíkovicích přímo narodili a odešli po válce spolu s vysídleným německým obyvatelstvem) a dalších hostů z Německa. Obec Herlíkovice /Hackelsdorf byla až do roku 1946 osídlena z velké většiny německým obyvatelstvem (až 90%). Kázání zaznělo proto i v němčině. Farář Erich Busse z Drážďan připomněl „idylickou“ dobu před první světovou válkou i následné zhroucení starého světa. Upozornil na selhání mnohých včetně církví. „Církve nevedly národy k nebeskému panovníkovi, nýbrž k pozemským vládcům, aby byly poslušnými vojáky“, uvedl. Zdůraznil ale též, že po druhé světové válce mezi Německem a jeho sousedy došlo k velkému smíření. Busse upozornil, že i křesťané mají na tomto smíření velký podíl.

Do Herlíkovic přijelo i velké množství českých pamětníků rekreačního a zemědělského střediska Horský domov, které v opuštěných chalupách v okolí kostela začala provozovat evangelická církev již od konce čtyřicátých let 20. století, krátce po odsunu Němců. Středisko bylo dlouhodobě založeno i na dobrovolnické práci mnoha brigádníků. Mezi účastníky byl i syn bývalého tajemníka synodní rady evangelické církve Jiří Svatoň. Ten se jako zemědělský inženýr spolu se svým otcem výrazně podílel na provozu hospodaření v lokalitě téměř 40 let. Dále někteří bývalí zaměstnanci (mimo jiné více jak osmdesátiletá paní Božena Jelínková, které pro brigádníky vařila každé léto celých 27 let nebo paní Božena Férová, manželka bývalého správce. Té je dnes již 92 let). Mezi hosty byli i poslední hospodařící správci manželé Kielarovi. Ti v lokalitě působili ze všech správců zatím nejdéle (7 let) do roku 1988. Kielarovi do kostela zapůjčili výstavů originálních fotografií z doby svého působení. Podle Jiřího Svatoně mělo hospodaření i ochranný význam pro svobodné setkávání mládeže a dalších generací evangelíků, což nebylo v dobách komunistického režimu samozřejmé.

Kostel byl při bohoslužbách zcela zaplněn a stalo se tak zřejmě poprvé od dokončení jeho rekonstrukce v létě roku 1986, pokud nepočítáme svatební shromáždění. Svateb se zde koná i několik v roce, kvůli kráse secesního kostelíku, okolní krajiny i dobrému zázemí pro hostiny ve velkém sále hlavní budovy Horského domova. Tento sál byl využit pro občerstvení téměř stovky hostů. Odpoledne se v kostele konal koncert souborů Trio Garcia, přednáška o historii Herlíkovic a prohlídka okolí a tradiční krkonošské chalupy, tzv. Kunzárny (název pochází od jména bývalého národního správce objektu). O záchranu a obnovu tohoto objektu usiluje o.s. SEM Přátelé Herlíkovic.

Na stránkách sdružení (www.pratele-herlikovic.evangnet.cz) je k dispozici foto galerie z nedělní oslavy, text kázání Ericha Busseho nebo pozdrav předsedy krajanské organizace původních německých obyvatel okresu Vrchlabí. Krajané se finančně podílí i na opravě vitráží v kostele a díky tomuto partnerství došlo ke zdvojnásobení prostředků na opravu z grantu Česko-německého fondu budoucnosti. Tento fond, spolu s organizací Tandem – podporující česko-německou výměnu mládeže, podpořil i následný týdenní seminární a pracovní pobyt cca třiceti účastníků. Celé setkání bylo symbolicky zakončeno jednodenní návštěvou skupiny 25 německých rodáků z nedalekého Rudníku – Bolkova (dříve Heřmanovy Sejfy). Zde stál nejstarší německý evangelický kostel v Čechách z dob tolerančního patentu. Ten je dnes v ruinách, ale sloužil jako farní kostel pro vznikající kazatelskou stanici v Herlíkovicích. Krajané jezdí do Rudníku v tuto dobu ve velké skupině již cca 15 let a podle jejich představitele Theodora Müllera zde mají velmi dobré vztahy s místní samosprávou.

kir

 

zdroj: Christnet
foto: T. Bartoň

 

 

 

11.07.2014 09:18

Setkání křesťanů ve Wrocławi 2014

Svobodni v Kristu

Na tři a půl tisíce křesťanů ze střední a východní Evropy se sešlo o víkendu v polské Wrocławi. Zněla zde polština, slovenština, němčina, maďarština, čeština, občas i srbochorvatština a angličtina. Zahájení proběhlo v pátek podvečer.

 

 

Hlavním dnem setkání byla sobota. Souběžně probíhaly biblické workshopy, přednášky a semináře, program pro děti, koncerty pro mládež a fotbalový turnaj. Odpoledne vystřídala semináře diskusní fóra. Každý si mohl vybrat, kam půjde, co vyslechne, kde se zapojí. Oživením všech programů bylo množství pěveckých sborů a kapel, které vystupovaly s doprovodným programem.

 

Střípky z programu:

Spolu s partnery z Maďarska, Saska a Slezska debatoval na téma Reformace a svoboda referent pro ekumenu ČCE Gerhard Frey-Reininghaus. Současně v jiném sále probíhala debata s pracovníky Diakonie a pomáhajících profesí, v níž se zapojil ředitel Diakonie ČCE Petr Haška.

 

 

 

Jedno z odpoledních fór s tématem Svobodni v Kristu moderoval náměstek synodního seniora Daniel Ženatý. Debatující reflektovali cestu svobody po roce 1989 v jednotlivých zemích střední Evropy.

 

 

 

 

Hudebními vstupy oživil program originálními úpravami skladeb pěvecký sbor Echo ze Zlína pod vedením celocírkevního kantora Ladislava Moravetze.

 

 

 

 

Kdo nechtěl v horkém dni debatovat, ani procházet tržiště možností, mohl se účastnit komentované prohlídky starobylé Wrocławi po stopách reformace.

 

 

 

 

 

 

Vrcholem setkání byly společné bohoslužby s večeří Páně, které v podvečer přilákaly do hlavního sálu Haly století tři a půl tisíce účastníků. Liturgie s vícejazyčnými vstupy, kázání a modlitby se střídaly s pěveckým sborem wroclavských mediků. Vyvrcholením pak bylo vysluhování večeře Páně. Mocným zážitkem byl společný zpěv písní se stejným nápěvem, ale každý ve svém jazyce.

 

 

Ve večerních hodinách se skupinky účastníků sešly v centru města na některém z nabízených koncertů, či jen tak při procházce městem nebo posezení na některé z četných zahrádek v teplém večeru.

 

 

 

Po celý den prezentovaly na svých stáncích nejrůznější církve, spolky, organizace a sdružení svou činnost. Hala století je obemknuta kruhovým koridorem, kterým se dalo procházet kolem dokola, zastavit se u stánku, prohlédnout si nabízené materiály a dozvědět se více od ochotných informátorů. Jak Českobratrská církev evangelická, tak Diakonie ČCE patřily k navštěvovaným místům.

 

 

Kolem Haly století je dostatek prostoru, kde měly svůj program děti. Atraktivní byla výtvarná, taneční a hudební dílna, vše oživovali klauni. Odvážlivci si mohli vyzkoušet jízdu zručnosti na invalidním vozíku.

 

 

 

 

V neděli se účastníci sešli naposledy při závěrečných bohoslužbách v hlavní katedrále Máří Magdalény, či v jiných kostelích. Česko-polské bohoslužby s připomenutím srmi Mistra Jana Husa na den přesně před 599, se konaly ve Stroužné, pohraničním sboru s německou i exulantskou historií. Polské a české kázání, večeře Páně, zpěv zlínského pěveckého sboru Echo a koncert Zelovských zvonků byly tečkou za setkáním křesťanů 2014 a povzbuzením do dalších všedních dnů.

 

Na shledanou v Budapešti 2016!

 

D. Ženatá

03.07.2014 07:26

Setkání křesťanů 2014

Od pátku 4. července do neděle 6. července 2014 proběhlo v polské Wrocławi Setkání křesťanů zemí střední Evropy pod heslem Svobodni v Kristu. Setkání křesťanů je příležitostí ke sdílení a výměně zkušeností s lidmi podobných tradic či sociokulturního kontextu, místem setkání a společného slavení, prostorem k rozhovorům a vzájemnému poznávání. Setkání křesťanů dává smysl pojmu sousedství a vede k prohlubování vztahů různých zemí ve vědomí křesťanské vzájemnosti.

VÍCE O AKCI >>>

PROGRAM >>>

FACEBOOK >>>

„Zveme všechny křesťany a lidi dobré vůle, aby se přijeli podívat a zažít atmosféru setkání přes hranice našich zemí, společně slavit Boha, sdílet víru, posílit jednotu křesťanů v Evropě a učinit další krok v našem putování ke svobodě. Očekáváno je několik tisíc účastníků z celé střední Evropy. Budeme rádi, když budete u toho!“ zve na Setkání křesťanů do Wroclawi Gerhard Frey-Reininghaus, tajemník pro ekumenické a zahraniční vztahy Ústřední církevní kanceláře Českobratrské církve evangelické.

01.07.2014 12:43

Rodina mi dává kořeny i křídla

Ekumenická rada církví spolu s partnery již popáté připravila výtvarnou dětskou soutěž, kterou pořádá v rámci slavnosti Modlitba za domov. Letošním tématem je rodinný portrét a je určena všem farníkům, sborům, kroužkům i rodinám.

„Pojďte se společně s dětmi zamyslet nad tím, co pro vás znamená vaše rodina. Je to jistota a bezpečí...místo pro váš život...domov... jsou to ti nejmilejší lidé ...?“ ptá se Ludmila Třeštíková, koordinátorka Modlitby za domov 2014.

Motto letošní slavnosti „Rodina mi dává kořeny i křídla“ je námětem výtvarného zobrazení portrétu s použitím různých výtvarných technik: kresby, malby, grafiky, papírové koláže nebo i kombinace těchto postupů vždy na papírovém podkladu na běžných formátech, nejlépe A3 a A2. Soutěž má pět kategorií a jednu speciální. Výherci získají zážitkové ceny – rodinné vstupenky do hradů a zámků, muzeí a expozic po celé České republice, knihy, filmy a další ceny. Nejlepší práce budou představeny během festivalu Modlitba za domov v KCMT Praha 11 a v přímém přenosu ČT dne 28. 10. 2014 a také bude uspořádána putovní výstava.

„Vytvořte s dětmi a zašlete nám skutečný portrét vaší rodiny. Portrét znamená zobrazení člověka nebo skupiny lidí - tedy rodiny - charakterizujícím způsobem. Jde nejen o podobu osob, ale také o oděv nebo předměty pro ně typické a důležité, o zobrazení jejich vzájemných vztahů, o povahu a náladu rodiny, o tvar rodinné skupiny. Portrét také mívá i nějaký ozdobný rámec, je to vhodný doplněk skupinového portrétu a dává mu zvláštní charakter. V roce 2014 - Rok rodiny- se modlíme za domov, domov tvoří rodina,“ vysvětluje Ludmila Třeštíková.

Soutěžní práce je možné zasílat poštou na adresu: Ekumenická rada církví v ČR, Donská 5, 100 00 Praha 10 celé léto až do pondělí 13. října 2014. 


Více informací o slavnosti a leták soutěže také na www.modlitbazadomov.cz.

30.06.2014 16:01

Výstava prodloužena do konce srpna

Od 23. května nyní až do 31. srpna probíhá ve farním sboru Českobratrské církve evangelické v Praze 3 – Jarově (U Kněžské louky 9) výstava obrazů a grafik Antonína, Evy a Andrého Hachlových. Výstavu uspořádala ve spolupráci s farním sborem dcera Antonína a Evy Hachlových a Andrého sestra Gabriela Fraňková Malinová. „Zůstávají tak mezi námi nejen ve vzpomínkách, ale i ve svých dílech. Všichni byli členy jarovského sboru, ale už nejsou mezi námi,“ říká G. Fraňková Malinová a dodává: „Výstava je prodejní za velmi příznivé ceny. Část ze zisku bude příspěvek pro farní sbor ČCE Jarov.“

Obrazy a grafiky je možné si prohlédnout kdykoli po dohodě s farářkou sboru Elen Plzákovou (telefon: 284 682 533, mobil: 776 600 650) nebo v neděli po konci bohoslužeb, které končí v 10:30 hodin dopoledne.

29.06.2014 10:00

Stále ještě můžete přijet!!!

Přihlášky k účasti na Setkání křesťanů jsou uzavřeny a polští organizátoři již bohužel nemohou nabídnout žádné ubytování. „Z naší církve se zúčastní více než 200 přihlášených osob, celkem se očekává kolem 3 600 křesťanů z celé střední Evropy,“ říká Daniela Hamrová z ekumenického oddělení Ústřední církevní kanceláře Českobratrské církve evangelické.

Přesto jsou do Wroclawi zváni i všichni další, dosud nepřihlášení, a to alespoň na sobotu 5. července. „I bez přihlášení se můžete zúčastnit všech akcí, které Setkání křesťanů nabízí. Jen pokud by byly některé pořady přeplněny, mají přednost účastníci s identifikačním průkazem,“ doplňuje Daniela Hamrová.

Na místě je možné zakoupit u přihlašovacího stánku před Halou století: „infobalíček“ v ceně 5 € (programová brožura, plán Wroclawi a průkaz účastníka na městskou dopravu po trase z centra do Haly století), „infobalíček“ v ceně 15 € (programová brožura, plán Wroclawi a průkaz účastníka na městskou dopravu po trase z centra do Haly století + oběd a večeře v sobotu).

Více informací >>>

Facebook >>>

1234567...118 následující »  [vše]
INFO
Vaše zboží bylo vloženo do košíku.

zavřít