29.05.2015 07:25

NOC KOSTELŮ - PÁTEK 29. KVĚTNA

  V pátek 29. května 2015 se v celé České republice otevřou kostely různých církví, které návštěvníkům umožní pohled do svého života a míst, do nichž se člověk běžně nedostane. Akce je možností setkat se...
28.05.2015 13:00

JANA HUSA PŘIPOMENE POUTNICKÝ PROGRAM PRO DĚTI

  Vydat se na pouť společně s Janem Husem mohou při Husovských slavnostech 2015 děti s rodiči i zájemci o historii. Nahlédnou do sedmi kostelů v centru Prahy, kde otevřou kapitoly z Husova života. Program nazvaný V kole po...
26.05.2015 09:41

UCTĚNÍ PAMÁTKY MISTRA JANA HUSA V OSTRAVĚ

  V rámci Husova roku 2015 připravil Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Ostravě, Farní sbor Slezské církve evangelické a. v. v Ostravě a Ostravský vikariát Církve československé husitské na neděli 21. června...
25.05.2015 12:27

MULTIŽÁNROVÝ FESTIVAL PRO RODINY S DĚTMI

  Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Mladé Boleslavi ve spolupráci s městem Mladá Boleslav pořádá v sobotu 6. června 2015 multižánrový festival pro rodiny s dětmi v Havelském parku s názvem Havloděj. V...
E-církev.cz
1234567...134 následující »  [vše]
29.05.2015 07:25

NOC KOSTELŮ - PÁTEK 29. KVĚTNA

V pátek 29. května 2015 se v celé České republice otevřou kostely různých církví, které návštěvníkům umožní pohled do svého života a míst, do nichž se člověk běžně nedostane. Akce je možností setkat se s církevní veřejností a vstoupit do církevních prostor prostřednictvím umění a zážitku.

Letos se do akce zapojilo přes 120 kostelů a modliteben Českobratrské církve evangelické. Jejich abecední přehled naleznete ZDE >>>.

Připraveny jsou komentované prohlídky, koncerty, workshopy či divadelní představení, tak jako tomu bylo i v minulých letech. Zpřístupněny budou rovněž některé veřejnosti běžně nepřístupné části kostelů jako např. varhanní kůry, sakristie, věže, krypty nebo klášterní zahrady. Pro návštěvníky je připraven průvodce s programem jednotlivých kostelů, k dispozici budou také další informační materiály.

 

Více na www.nockostelu.cz

 

První Noc kostelů (Lange Nacht der Kirchen) proběhla v roce 2005 ve Vídni a během čtyř let se spontánně rozšířila do celého Rakouska. V roce 2009 „překročila hranice“ a zapojily se do ní kostely v Brně a Plzni. V roce 2010 se otevřely kostely a modlitebny ve 199 městech a obcích České republiky. Otevřeno bylo 418 kostelů a zaznamenáno bylo celkem čtvrt milionu návštěvnických vstupů. V loňském roce se do Noci kostelů zapojilo více než 1200 kostelů. O mimořádném zájmu veřejnosti svědčí i více než 400 000 návštěvnických vstupů.

 

28.05.2015 13:00

JANA HUSA PŘIPOMENE POUTNICKÝ PROGRAM PRO DĚTI

Vydat se na pouť společně s Janem Husem mohou při Husovských slavnostech 2015 děti s rodiči i zájemci o historii. Nahlédnou do sedmi kostelů v centru Prahy, kde otevřou kapitoly z Husova života.

Program nazvaný V kole po kostelech s mistrem Janem Husem spojuje v rámci ekumenické spolupráce několik církví působících v České republice. Tyto církve vybraly vhodná místa, na kterých se návštěvníci pomocí pracovních listů seznámí s osobností, dílem a odkazem Jana Husa. Organizátoři zpracovali šest tematických okruhů: doba Husova dětství, jeho působení na Karlově univerzitě, Hus jako kazatel, doba vyhnanství, Kostnický koncil a odkaz Jana Husa člověku dnešní doby.

Okruh začíná na Staroměstském náměstí v kostele sv. Mikuláše. Každý účastník dostane Poutnický pas. Za vyplnění pracovních listů v jednotlivých kostelech do něj dostane razítko. Na konci získá poutník na Ovocném trhu diplom a drobnou cenu.

Projektu V kole po kostelech s mistrem Janem Husem se účastní:

  • kostel sv. Mikuláše (Staroměstské náměstí), Církev československá husitská
  • kostel U Salvátora (Salvátorská ulice), Českobratrská církev evangelická
  • chrám Matky Boží před Týnem (Staroměstské náměstí), Římskokatolická církev
  • kostel Martin ve zdi (Martinská ulice), Českobratrská církev evangelická
  • kostel sv. Michala V Jirchářích (ulice V Jirchářích), Evangelická církev augsburského vyznání
  • rotunda Nalezení sv. Kříže (ulice Karolíny Světlé), Starokatolická církev
  • Betlémská kaple (Betlémské náměstí), České vysoké učení technické v Praze

Program budou organizátoři nabízet také školním skupinám před výročím i po něm až do konce roku 2015.

 

26.05.2015 09:41

UCTĚNÍ PAMÁTKY MISTRA JANA HUSA V OSTRAVĚ

V rámci Husova roku 2015 připravil Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Ostravě, Farní sbor Slezské církve evangelické a. v. v Ostravě a Ostravský vikariát Církve československé husitské na neděli 21. června 2015 slavnostní odpoledne k uctění památky Mistra Jana Husa. Slavnost se koná v Evangelickém Kristově kostele.

 

Program:

15:00 Ekumenické bohoslužby

16:00 Koncert: Pavla Flámová (zpěv), Marie Pluhařová (varhany), Marta Hujerová (housle)

16:45 Přednáška: „Jan Hus před zrcadlem aneb žáček lačný/člověk nestatečný…“ (Jana Grollová)

 

25.05.2015 12:27

MULTIŽÁNROVÝ FESTIVAL PRO RODINY S DĚTMI

Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Mladé Boleslavi ve spolupráci s městem Mladá Boleslav pořádá v sobotu 6. června 2015 multižánrový festival pro rodiny s dětmi v Havelském parku s názvem Havloděj. V průběhu festivalu výstava výtvarnice Barbory Veselé v Havelském kostele, výtvarné dílny, soutěže, občerstvení a mnohé další. Vstupné 50,- bez ohledu na věk (děti do 3 let zdarma).

 

Program:

 

10:00 HŘÍŠNÝ TANEC

(Leporelo, Divadlo z Centra 83)

 

10:30 O PERNÍKOVÉ CHALOUPCE

(Klaunské divadlo Jeníčka a Mařenky, Praha)

 

11:30 CIRKUS PRDÍTKO

(Ústav úžasu, Jakub Foll, Praha)

 

13:00 ROMEO A JŮLIE

(Představení žáků ZUŠ Mnichovo Hradiště)

 

14:00 ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA

(Divadlo Víti Marčíka, Drahotěšice)

 

15:00 HONZA A DRAK

(Divadlo z půdy, František Pešán, Klášter Hradiště n. J.)

 

16:00 KONCERT PĚVECKÉHO SBORU ZVONKY

(Mnichovo Hradiště)

 

22.05.2015 20:13

SBORY ČCE ZAPOJENÉ DO NOCI KOSTELŮ 2015 - abecední přehled

Informativní přehled kostelů. Kompletní přehled je k dispozici na webových stránkách Noc kostelů 2015.

 

22.05.2015 17:07

POLITICKÁ TEOLOGIE KLIMATICKÉ ZMĚNY

Ekologická sekce České křesťanské akademie spolu s Evangelickou teologickou fakultou UK zvou na přednášku Political Theology of Climate Change (Politická teologie klimatické změny), která se uskuteční v úterý 26. května 2015 na Evangelické teologické fakultě UK (Praha 1, Černá 9). Začátek v 18:00 hodin. Přednášet bude prof. Michael Northcott z University of Edinburgh. Přednáška bude tlumočena do češtiny.

 

21.05.2015 07:34

DO NOCI KOSTELŮ SE ZAPOJUJE I ČESKOBRATRSKÁ CÍRKEV EVANGELICKÁ

Ke společnému setkání a k objevování krásy křesťanských, výtvarných a architektonických pokladů zvou chrámy, kostely, kaple i modlitebny v celé republice v pátek 29. května. Akce nazvaná Noc kostelů je znamením spolupráce mezi církvemi, která zaceluje rány vzniklé v minulých stoletích. Přidávají se i sbory Českobratrské církve evangelické (ČCE). Většina z nich připomene i Jana Husa, od jehož mučednické smrti letos uplyne 600 let.

V Praze se zapojují téměř všechny evangelické sbory. Nahlédnout tak lze do kostelů na Vinohradech, Smíchově, v Braníku, ve Střešovicích i jinde. Navštívit lze i Milíčovu kapli, která se po mnoha letech dočká rekonstrukce a přístavby.

V Brně se do Noci kostelů zapojí všechny čtyři sbory ČCE. Největší z nich nabídne bohatý program v chrámě Jana Amose Komenského častěji známého jako Červený kostel. „Tvoří jednu z brněnských dominant. Byl postaven v letech 1863-1867 podle návrhu vídeňského architekta H. Ferstla. Ve své době byl jedním z největších evangelických kostelů v katolických zemích,“ popsal farář tamního sboru Jiří Gruber. Návštěvníci se seznámí s historií kostela, vyslechnou příběh Jana Husa nebo varhanní koncert. Vystoupí uskupení Korajunglejazz s africkou harfou a kytarou. Program zakončí půlnoční bohoslužba.

V Olomouci mohou zájemci zavítat do kostela na křižovatce ulic Husova a Blahoslavova. Tento kostel na břehu řeky Moravy, který je zajímavý propojením se sborovým domem, byl nedávno zařazen na seznam kulturních památek. Stavba podle návrhu architekta Otto Kulhmanna byla postavena v letech 1914-1918. Při noci kostelů zazní slovo o Janu Husovi nebo vystoupení několika skupin. Zahraje Pozounový soubor Konzervatoře Evangelické akademie.

Do akce se zapojují i sbory v malých obcích. Například v Jaroměři na Náchodsku pravidelně křesťanské církve spojují své síly. „Jednotlivé kostely připravují vlastní program. Celou akci však završí společná Modlitba v duchu komunity Taizé ve Francii od 23 hodin v Husově sboru v Jaroměři,“ vysvětlil farář sboru ČCE v Jaroměři-Semonicích Radim Žárský. Přímo v semonickém kostele se návštěvníci mohou těšit na komentované prohlídky kostela, varhan a věže, syrské národní písně v podání Rameha Al Ibrahima nebo uvedení výstavy obrazů Ludmily Vlkové.

Přehled kostelů ČCE, které se do akce zapojí. Podrobnější informace o programu na www.nockostelu.cz.

 

20.05.2015 10:57

EVANGELÍCI V KRKONOŠÍCH SI PŘIPOMENOU HUSOVO VÝROČÍ

V nejvýše položeném kostele Českobratrské církve evangelické (ČCE) si lidé připomenou výročí upálení Jana Husa zajímavým přeshraničním programem.

V krkonošské obci Strážné - Horní Herlíkovice se v neděli 5. července od 10 hodin uskuteční výroční pouť ke kostelu se společným obědem, česko-německou bohoslužbou a koncertem Bohdana Mikoláška. Toho proslavila píseň Ticho, kterou složil v reakci na smrt Jana Palacha. Kvůli této písni a svým postojům byl následně komunistickým režimem perzekuován a nakonec se rozhodl se svoji rodinou emigrovat do Švýcarska. Jeho žena Jana působila v Curychu jako farářka a bude při výroční bohoslužbě v herlíkovickém kostele kázat. Ve svém kázání se chce zamyslet i nad tím, jak osobnost Jana Husa ovlivnila jejich postoje a rozhodnutí emigrovat na Západ. Podle svědectví se Jan Palach při rozhodování o svém sebeobětování také inspiroval osobností Jana Husa.

 

Snaha o vytvoření tradice výročních slavností – pouti ke kostelu

Výroční pouť je součástí česko – německého pobytu, který pořádá spolek SEM Přátelé Herlíkovic. Jedná se o druhý ročník pouti a pořadatelé chtějí vytvořit každoroční tradici. Tradicí se stala i příprava výstavy. V letošním roce bude na letní sezonu do herlíkovického kostelíku zapůjčena expozice o životě Přemysla Pittera. Pitter byl významný český humanista a laický evangelický duchovní, který se výrazně angažoval v sociální oblasti na pomoci dětem bez rozdílů národností. Též usiloval o smíření mezi Čechy a Němci. Méně známá je jeho kritika odsunu Němců. Pitter byl rovněž ovlivněn českou husovskou tradicí.

 

Partneři a plány spolku

Spolek spolupracuje s krajanským sdružením bývalých německých obyvatel v oblasti, evangelickým sborem ve Vrchlabí a rekreačním střediskem ČCE Horský domov, které vzniklo jen několik let po vysídlení Němců v několika budovách v okolí secesního evangelického kostela. Kromě oslav výročí kostela se spolku podařilo shromáždit prostředky na opravu oken a barevných vitráží kostela a usilují o rekonstrukci architektonicky cenné horské chalupy, která byla součástí Horského domova, ale v současnosti je dlouhodobě uzavřena.

 

Češi a Němci společně vyčistí starý hřbitov

Nově se též chtějí zaměřit na vyčištění starého německého hřbitova od bujné vegetace v obci Strážné v rámci česko – německého workcampu od 7. do 11. července. „Je smutné, že hřbitov připomíná spíše džungli a ne pietní místo. Proto jsme se rozhodli prostor vyčistit i jako praktické gesto v roce, kdy si připomínáme 70. výročí konce války a začátek odsunu německého obyvatelstva z Krkonoš,“ uvedl předseda spolku Jan Kirschner. Workcamp volně naváže na výroční pouť kostela po svátečním dni mistra Jana Husa, kdy je plánován výlet do hor nebo na Husovské slavnosti 2015 do Prahy. Akce je podpořena ze strany Česko – německého fondu budoucnosti a je stále možné se přihlásit. Pracovat se bude jen tři hodiny denně a bude prostor i pro výlety a večerní besedy, např. s luterským farářem Erichem Bussem z Drážďan.

 

Více informací je k dispozici na internetových stránkách spolku www.pratele-herlikovic.evangnet.cz

 

19.05.2015 07:03

RODINNÉ REKREACE V CHOTĚBOŘI 2015

Na letní prázdniny 2015 je ve středisku v Chotěboři opět připraven program pro rekreaci rodin s dětmi a rekreaci jednotlivců. Jsou zváni všichni, kdo chtějí prožít v evangelickém společenství část své dovolené, i při společných pobožnostech. V tomto roce je k dispozici pět běhů po 7 dnech a jeden běh třináctidenní a jeden běh jedenáctidenní:

 

Termín běhu, vedení běhu, zaměření:

1. běh: 27. 6. – 4. 7., ses. M. Zemánková, rekreace – Víra a světlo

2. běh: 4. 7. – 11. 7., ses. A. Matějovská, rodinná rekreace

3. běh: 11. 7. – 25. 7., br. J. Hála, br. O. Pellar, hudební

4. běh: 25. 7. – 1. 8., br. L. Červenka, rodinná rekreace

5. běh: 1. 8. – 8. 8., ses. J. Potočková, rodinná rekreace

6. běh: 8. 8. – 15. 8., br. O. Pellar, rodinná rekreace

7. běh: 15. 8. – 26. 8., br. T. Matějovský, rodinná rekreac

 

foto: P. Kocna

 

VÍCE INFORMACÍ V PŘÍLOZE >>>

 

Přílohy

18.05.2015 16:38

PŘEDPREMIÉRA 3. DÍLU TRILOGIE JAN HUS 1415-2015

Česká televize zve na exklusivní předpremiéru třetího dílu historické trilogie Jan Hus 1415-2015. Předpremiéra se uskuteční za účasti režiséra Jiřího Svobody spolu s výstavou kostýmů a fotografií z natáčení. Vstup zdarma.

 

Kozí hrádek
pátek 22. května od 20:00,
s doprovodným programem

 

Českobratrské církve evangelické
Tábor | Žižkovo náměstí
sobota 23. května od 19:00

 

Husinec | areál ZŠ Mistra Jana Husa
sobota 23. května od 21:00

 

www.ceskatelevize.cz/janhus

 

 

1234567...134 následující »  [vše]
INFO
Vaše zboží bylo vloženo do košíku.

zavřít