06.10.2015 16:38

JAKÝ BYL SJEZD EVANGELICKÉ MLÁDEŽE 2015

Sjezd 2015  Rozhovor s Janou Škubalovou, vedoucí oddělení pro práci s mládeží Ústřední církevní kanceláře Českobratrské církve evangelické, které je hlavním organizátorem Sjezdu (nejen) evangelické mládeže.  ...
05.10.2015 17:28

SKONČIL SJEZD EVANGELICKÉ MLÁDEŽE

  Ve dnech 2. - 4. října 2015 probíhal v Litoměřicích Sjezd (nejen) evangelické mládeže pořádaný Českobratrskou církví evangelickou. Tato největší pravidelná církevní akce se konala letos po 25. a byla již tradičně...
01.10.2015 14:31

MODLITBA ZA DOMOV 2015

  Již devátý ročník setkání lidí dobré vůle Modlitba za domov začne v Praze 28. 10. 2015, ve sváteční Den vzniku samostatného československého státu. Mottem letošního ročníku je "Buďte tvůrci pokoje." Modlitba za domov...
30.09.2015 16:34

POBYT PRO MAMINKY S (PŘEDŠKOLNÍMI) DĚTMI V JANSKÝCH LÁZNÍCH

  Od 8. do 14. listopadu 2015 proběhne v Janských Lázních v budově Sola fide Pobyt pro maminky s (předškolními) dětmi, který povede Lukáš Pešout, farář FS ČCE Telecí. Co je pro Vás připraveno: program pro děti,...
E-církev.cz
1234567...141 následující »  [vše]

Sjezd 2015

Rozhovor s Janou Škubalovou, vedoucí oddělení pro práci s mládeží Ústřední církevní kanceláře Českobratrské církve evangelické, které je hlavním organizátorem Sjezdu (nejen) evangelické mládeže.

 

Kolik účastníků na letošní Sjezd přijelo?

Sjezdu nejen evangelické mládeže se letos zúčastnilo přes 350 lidí. Nejvíce jich bylo ve sjezdových prostorách v sobotu ráno a v neděli ráno. Někteří byli na akci poprvé, jiní jezdí každým rokem. Sjezd si nenechal ujít ani Daniel Freitinger, který se zúčastnil všech 25 ročníků novodobé historie sjezdů a vytvořil u té příležitosti také moc hezkou výstavu fotografií ze všech ročníků.

 

O které programy byl největší zájem?

Nejnavštívenější akcí určitě byly nedělní bohoslužby s večeří Páně faráře Filipa Ženatého a fařářky Hany Ducho s bigbítovým doprovodem – počet účastníků není znám – kromě členů okolních sborů se hodně lidí připojilo přes Český rozhlas. Na druhém místě se umístila hlavní přednáška Martina C. Putny. Přes 100 lidí také přišlo do kina na film „Co jsme komu udělali“, který měl velice pozitivní ohlasy (je to velká legrace!). Velké pozornosti se dočkala přednáška Petra Ridzoně na téma: „meze v práci lékaře“. Modrý sál doslova praskal ve švech. 70 účastníků přišlo také na sdílení zkušeností dvou dobrovolníků, kteří se před nedávnem vrátili ze srbsko-chorvatských hranic a promítali videa a fotografie.

 

Kdo přijel letos na Sjezd jako host?

Významným hostem byl jistě již zmiňovaný Martin C. Putna. Po nedělních bohoslužbách pozdravil účastníky sjezdu také místní senátor Hassan Mezian. Lékař původem ze Sýrie žije v ČR již přes 20 let a autenticky apeloval na účastníky bohoslužeb ke snaze o lepší pochopení situace migrantů. Dalším významným hostem a zároveň spolupořadatelem byl Zdeněk Bárta, bývalý senátor a farář litoměřického sboru ČCE. Vůbec ale nejzajímavějším hostem byl širokému okolí dobře známý Mistr Jan Hus (v podání Jaroslava Pechara, ČCE Braník). Na sjezdu se zdržoval po téměř celou dobu a účastníkům kladl záludné otázky. Za správné odpovědi pak dostávali céčka na sjezdovou hru „přes čáru“.

V neposlední řadě proběhl také posjezdový program - akce s názvem "Zebra zpívá pod koněm". Výše zmiňovaný pan Hus se převlékl za zebru a na Václavském náměstí v Praze zazpíval song u příležitosti mezinárodního dne zvířat. Akce se zúčastnili mládežníci ze sjezdu, členové pražských sborů ČCE, přátelé a kolemjdoucí a někteří se také oblékli do zvířecích kostýmů. Jednalo se o výstup mediální dílny na Kempu letní mládeže ve Strmilově a cílem bylo na KEMP přilákat nové tváře

 

Jak sama hodnotíte letošní ročník?

Z pozice organizátorů vnímám Sjezd jako velice vydařený a to navzdory virové epidemii a dvěma večerním programům, které musely být zrušeny kvůli nemoci protagonistů. Sobotní večer se nakonec povedl i tak – Slávek Klecandr rozezněl hlavní sál a duše posluchačů svojí bluesovou hudbou. Legenda pokračuje – i těm mladším účastníkům se dostala jeho hudba doslova pod kůži.

 

Kde se bude konat příští ročník?

Příští rok se sjezd přesouvá z malebných Litoměřic do historické Třebíče. Téma bude „Na vodě“. Poznačte si již nyní do diáře datum 7. - 9. října 2016!

 

foto: Ben Skála

 

 

Ve dnech 2. - 4. října 2015 probíhal v Litoměřicích Sjezd (nejen) evangelické mládeže pořádaný Českobratrskou církví evangelickou. Tato největší pravidelná církevní akce se konala letos po 25. a byla již tradičně naplněna bohatým programem od přednášek po sportovní a umělecké aktivity. (Průvodce Sjezdem zde >>>).

 

Nedělní bohoslužby na Sjezdu přenášel Český rozhlas:

 

 

01.10.2015 14:31

MODLITBA ZA DOMOV 2015

Již devátý ročník setkání lidí dobré vůle Modlitba za domov začne v Praze 28. 10. 2015, ve sváteční Den vzniku samostatného československého státu. Mottem letošního ročníku je "Buďte tvůrci pokoje." Modlitba za domov 2015 nabídne kulturní a duchovní program pro děti a dospělé, jenž se bude odehrávat na třech místech v Praze!

Pro odbornou veřejnost proběhne již v předvečer svátku Otevřená konference "Mít pevnou půdu pod nohama" místních akčních skupin České republiky. Dne 27. října od 13 hodin vystoupí v sále kardinála Berana v Arcibiskupství pražském starostové obcí, spolky, soukromí zemědělci, ale i představitelé státu nad tématikou ochrany půdy a krajiny a také nad rozvojovými projekty našeho venkova.

Od 18 hodin následuje ekumenická slavnosti a koncert v katedrále na Pražském hradě – Modlitba za vlast, kterou vede kardinál Dominik Duka.

Kulturně-duchovní festival pro celou rodinu se bude konat 28.10. od 9:30 do 13:30 hodin v Komunitním centru Matky Terezy - U Modré školy 2337, Praha 11 - Háje (metro C). Pro děti bude na festivalu připraveno divadlo Míši Dolinové, která také celý festival moderuje, představení „Trapas nepřežiju! aneb Ten řízek nezvedej.“ a také výtvarné a tvůrčí dílny s Mistrem Janem Husem. V rámci festivalu vystoupí od 12 hodin skupina Asonance s irskými a skotskými baladami. Bude vyhlášena výtvarná soutěž a samozřejmě celý festival budou doprovázet modlitby a přímluvy za naši vlast, město i osobní prosby, se kterými přijdou návštěvníci.

Dne 28. října 2015 od 15 do 16:30 hodin proběhne přímý přenos slavnosti Modlitba za domov. Kdo přijede alespoň čtvrthodiny před začátkem přenosu do kostela uprostřed náměstí Jiřího z Poděbrad, může být ve vysílání a vidět, jak se takový pořad dělá. Vedle zajímavých hostů např. herečky Barbory Hrzánové nebo hudebníka Michaela Kocába či ministra obrany Martina Stropnického a lékaře a spisovatele Maxe Kašparů zazní v přímém přenosu i písně Hany a Petra Ulrychových a skupiny Javory. Představitelé všech církví v ČR se také budou za naši vlast modlit a udělí jí společně požehnání. Moderují Martina Kociánová a Dušan Hejbal. Koncert je realizován s podporou Městské části Praha 3.

 

Podrobný program všech akcí Modlitby za domov 2015 je uveden na internetových stránkách www.modlitbazadomov.cz

Na všechny akce je vstup zdarma. Jste srdečně zváni!

 

Organizují Ekumenická rada církví ČR a Národní síť Místních akčních skupin ČR za podpory Ministerstva kultury a pod záštitou paní ministryně Karly Šlechtové a pánů ministrů Daniela Hermana a Mariana Jurečky. Hlavní mediální partner je Česká televize.

Od 8. do 14. listopadu 2015 proběhne v Janských Lázních v budově Sola fide Pobyt pro maminky s (předškolními) dětmi, který povede Lukáš Pešout, farář FS ČCE Telecí.

Co je pro Vás připraveno: program pro děti, vycházky, výtvarné dílny, večerní program pro rodiče na téma Starý zákon/biblická archeologie, Izrael jako země, filmy…

Cena: dospělá osoba 2 800 Kč, dítě 1 700 Kč, děti do tří let mají ubytování zdarma. Cena zahrnuje ubytování a plnou penzi.

 

Přihlášky je třeba podat do 31. září 2015 buď on-line z adresy http://prihlasky.srcce.cz nebo e-mailem na adresu oddělení výchovy a vzdělávání vychova@e-cirkev.cz. Další informace případně také na telefonním čísle: +420 224 999 233.

 

Mimořádné zasedání synodu Českobratrské církve evangelické, rozloučení se stávající synodní radou ČCE a instalace nové, v květnu zvolené synodní rady se bude konat v sobotu 21. listopadu v Praze.

Synodní rada je nejvyšší, šestičlenný správní orgán ČCE. V čele stojí synodní senior/ka (duchovní) a synodní kurátor/ka (laik). V období listopad 2015 – 2021 v ní zasednou:

 

Faráři

Synodní senior Daniel Ženatý (1954) je od roku 2005 farářem v Pardubicích. Dříve působil jako farář v Novém Městě na Moravě (1990 – 2005) a ve Valašském Meziříčí (1980 – 1990). Sedm let pracoval také jako kaplan pardubické věznice. V synodní radě již působil, a to ve funkci prvního náměstka synodního seniora (v letech 1997 – 2003 a 2009 – 2015). Je ženatý, má čtyři děti.

1. náměstek synodního seniora Pavel Pokorný (1960) je od roku 2000 farářem sboru v Praze-Střešovicích. Jeho předchozím působištěm byl Trutnov (1987 – 1999), kam nastoupil po studiích a po základní vojenské službě. Při svém ročním pobytu v USA se zaměřil na pastoraci. Působí též jako nemocniční kaplan pro mobilní hospic Cesta domů. Je ženatý, má čtyři děti.

2. náměstek synodního seniora Ondřej Titěra (1964) je od roku 2014 farářem sboru v Jablonci nad Nisou. Dříve působil jako farář v Miroslavi (1998 – 2014) a ve Vilémově u Golčova Jeníkova (1989 – 1998). Je ženatý, má čtyři děti.

 

Laici

Synodní kurátor Vladimír Zikmund (1955) pracuje od ukončení studií na ČVUT v roce 1980 ve vývoji valivých ložisek, v současnosti jako ředitel společnosti ZKL – Výzkum a vývoj v Brně. Od roku 1996 působí jako kurátor sboru ČCE v Brně-Husovicích a od roku 2003 jako seniorátní kurátor Brněnského seniorátu. Je ordinovaným presbyterem. Je ženatý, má dva dospělé syny.

1. náměstek synodního kurátora Jiří Schneider (1963) je bývalý diplomat, v současnosti působí v nestátní sféře, spolupracuje především s Pražským institutem bezpečnostních studií. Vystudoval geodézii a kartografii na ČVUT a religionistiku na University od Cambridge. Je ženatý, má tři dospělé děti.

2. náměstkyně synodního kurátora Eva Zadražilová (1962) je čtvrté volební období neuvolněnou starostkou v malé obci Moraveč na Pelhřimovsku a současně pracuje jako soukromá účetní. Od roku 2009 je členkou synodní rady ve funkci druhé náměstkyně synodní kurátorky. Je vdaná, má dvě dospělé děti.

 

V úterý 22. září se v Ústřední církevní kanceláři v Husově domě v Praze (Jungmannova 9) konalo setkání zástupců Českobratrské církve evangelické s Matthiasem Herrenem, zástupcem organizace HEKS (Pomocné dílo evangelických církví ve Švýcarsku). Při společné diskuzi vznikala nová podoba tzv. zemského programu (Landesprogramm), který je základním rámcem pro spolupráci mezi Českobratrskou církví evangelickou (ČCE), Diakonií ČCE a HEKS a pro velkorysou podporu ze strany HEKS projektům v Diakonii a ČCE.

 

Od 2. do 4. října se v Litoměřicích koná Sjezd (nejen) evangelické mládeže. Organizátoři akce připravili Průvodce, který pomůže s lepší orientací v bohatém programu. Programem Sjezdu můžete zalistovat přímo zde (kliknutím do středu animace se Průvodce zobrazí ve větším rozlišením a s dalšími možnostmi čtení):

 

Podrobný program lze nalézt na webových stránkách Sjezdu. Dění kolem Sjezdu je možné sledovat také na sociální síti Facebook.

 

 

 

Letošní Sjezd (nejen) evangelické mládeže se koná 2. až 4. října v Litoměřicích. Dveře jsou otevřené i lidem jiných vyznání a nevěřícím.

Letošní ročník nese téma „Přes čáru“ a své pohledy na to, co už je za hranicí a jak se k tomu postavit, nabídnou nejen teologové, ale také lékaři, zástupci Diakonie Českobratrské církve evangelické a další hosté.

Kromě přednášek bude čas i na sportovní vyžití, procházku s průvodcem, promítání filmu Co jsme komu udělali?, návštěvu čajovny či fair trade obchůdku Jednoho světa a ztišení a modlitby. Setkání zakončí nedělní bohoslužby přenášené Českým rozhlasem a výlet do nedalekého Terezína.

Podrobný program lze nalézt na webových stránkách Sjezdu. Dění kolem Sjezdu je možné sledovat také na sociální síti Facebook.

Novinkou je adopce programů, kterou mohou účastníci akci podpořit. „Snažíme se udržet sjezd cenově přístupný pro každého. Účastnické poplatky nemalé náklady ale nepokryjí, jsme závislí na finančních darech. Zdroje jsou však nestálé, proto jsme se rozhodli nabídnout možnost adoptovat programy a tím sjezd finančně podpořit. Účastníci tak mimo jiné mohou dát najevo, jaké programy jsou pro ně důležité,“ popsala jedna z organizátorek Marta Keřkovská.

Základní myšlenkou celého projektu je celostátní setkání mladých lidí s ekumenickou účastí. „Obsahem setkání jsou workshopy, přednášky, diskuse, hudba, divadlo, film, duchovní programy a mnohé jiné. Probírána jsou aktuální témata týkající se života mladých lidí a jejich problémů. Za cíl si klademe vedení k samostatnosti, toleranci, rozvíjení ekumenických kontaktů, získávání kulturního rozhledu a schopnosti orientovat se v dnešní společnosti,“ vysvětluje Jana Škubalová, vedoucí Oddělení mládeže Českobratrské církve evangelické.

 

Přestřižením pásky nůžkami v dětských rukou zároveň s nůžkami představitelů Českobratrské církve evangelické a Luterské zemské církve v Bavorsku byla ve čtvrtek 17. září slavnostně otevřena církevní mateřská škola v Chebu. „Škola bez hranic“ je společným projektem obou církví, provozována je pod křídly Diakonie ČCE.

Slavnostnímu aktu předcházelo shromáždění v evangelickém kostele, kde se sešli zástupci obou církví, města Cheb a partnerského Marktredwitz, Diakonie, investorů, dalších dárců a organizátorů projektu. Zaznělo několik příspěvků a pozdravů. V krátkém zamyšlení si synodní senior Joel Ruml pohrál s pojmem „hranic“. Na jedné straně mizí hranice mezi zeměmi, Čechy a Němci, na druhé straně je nutné při výchově dětí určité hranice vytyčit a dbát na jejich dodržování. Regionální biskupka bavorské církve Dorothea Greinerová vyprávěla dětem biblický příběh a připomněla, že jenom v jejím okrsku, za který zodpovídá, je 240 evangelických církevních zařízení pro děti, ačkoli je zde jen 214 obcí. (Kromě toho existují ještě církevní zařízení, která provozuje katolická církev.) Nadějné však je, že i na české straně vznikla církevní školka, která chce vnášet křesťanské poselství do společnosti. Slovo dostal i senior Západočeského seniorátu, zástupce Regionálního operačního programu, z jehož peněz se projekt z větší části financoval, partneři z německé strany a presbyter místního chebského sboru.

Po přestřižení pásky následovala prohlídka všech prostor školky. Vše zářilo novotou, dvě třídy – každá pro dvacet dětí – hýří barvami a vybavením. Sociální a hygienické zázemí všichni obdivovali, stejně jako výzdobu, výtvarné a bezbariérové architektonické řešení. Školka funguje již od začátku září a obě třídy má naplněné. Děti v kostele dokonce zazpívaly písničku, kterou už stihly nacvičit.

Projekt mateřské školy, kterou provozuje Diakonie ČCE, navázal na neúspěšný projekt budování mezinárodního komunitního centra, který se rozjel již v roce 2005. Po zastavení projektu a několikaletém chátrání rozestavěné budovy je velkým úspěchem spuštění jiného projektu ve stejném objektu a dokončení díla. Celkové náklady 16 milionů korun, o něž se podělili kromě Regionálního operačního programu evangelické církve Porýní, Hesensku a Nasavsku, Luterská církev v Bavorsku, T-Mobile, ČCE, Diakonie a další individuální dárci, stojí určitě za to. Mateřská škola Diakonie ČCE v centru Chebu bude sloužit dětem zdravým i dětem s handicapem a za poslání si vytyčuje klidné a pohodové prostředí, umožňující všestranný rozvoj dětí.

 

D. Ženatá

 

 

Řídící výbor Ekumenické rady církví v ČR (ERC), tvořený přítomnými představiteli členských církví, při svém výjezdním zasedání přijal následující usnesení k uprchlické krizi:

- s vděčností konstatujeme, že pomoc ze strany členských církví již probíhá a má různou podobu: modlitební, finanční, osvětovou a poradenskou; promítá se již do dalších praktických důsledků a nabídek;

- vážíme si všech, kdo již finančně přispěli do sbírek pro zmírnění utrpení lidí v místě (Libanon, Sýrie, Irák, Turecko, Ukrajina);

- vyslechli jsme informace o jednání pracovní skupiny MV ČR se zástupci měst a obcí, České biskupské konference a ERC a podporujeme své zástupce v aktivním navazování na kroky státu;

- nepřehlížíme napětí a obavy ve společnosti i církvích, navzdory tomu považujeme konkrétní pomoc lidem v nouzi za projev následování Krista;

- vzali jsme na vědomí jednání s diakonickými a charitativními organizacemi, s n. f. Generace 21 a dalšími, vážíme si jejich konstruktivního přístupu, stejně jako praktických nabídek ubytování a další podpory ze strany církví a jejích členů;

- podporujeme účinný přístup státu a společnosti k řešení této krize a jsme otevřeni spolupráci, která je jedinou možnou cestou ke zvládnutí tohoto civilizačního a humanitárního problému.

 

Řídící výbor ERC si uvědomuje vážnost situace a vnímá současnou krizi jako výzvu křesťanům prakticky osvědčit víru, naději a lásku.

 

Daniel Fajfr, předseda Ekumenické rady církví, předseda Rady Církve bratrské

Dušan Hejbal, 2. místopředseda Ekumenické rady církví, biskup Starokatolické církve

Tomáš Butta, patriarcha Církve československé husitské

Jan Klas, biskup Jednoty bratrské

Jan Waclawek, biskup Slezské církve evangelické a.v.

Marian Čop, superintendent Evangelické církve a.v.

Milan Kern, předseda Výkonného výboru Bratrské jednoty baptistů

Martin Moldan, biskup Apoštolské církve

Marek Prosner, pastýř Církve Křesťanská společenství

Joel Ruml, 1. místopředseda Ekumenické rady církví, synodní senior Českobratrské církve evangelické

 

Konferenční centrum Immanuel
Dlouhý u Ždírce n. Doubravou
15.září 2015

1234567...141 následující »  [vše]
INFO
Vaše zboží bylo vloženo do košíku.

zavřít