01.02.2017 15:00

NOVÉ WEBOVÉ STRÁNKY

  K 31. lednu končí provoz těchto webových stránek . Nový web v testovacím režimu je možné navštěvovat ZDE . Od 1. března bude nový web přesunut na známou adresu www.e-cirkev.cz a plně nahradí tyto webové stránky....
30.01.2017 18:57

OHLÉDNUTÍ ZA FARÁŘSKÝM KURZEM 2017

  Jak funguje moc? Takové bylo téma letošního farářského kurzu, který se v druhé půlce ledna konal v Praze. Většina programu se odehrála v prostorách Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. O Božím království a...
29.01.2017 20:22

PROHLÁŠENÍ SYNODNÍ RADY K ODSOUZENÍ PANA JAŠKA V SÚDÁNU

  Od loňského zadržení a obvinění pana Petra Jaška v Súdánu sdílíme obavy o jeho osud. Jsme pobouřeni výši trestu, k němuž byl súdánským soudem dne 29.1. odsouzen. Vyzýváme české ministerstvo zahraničních věcí, aby co...
25.01.2017 15:33

JMENOVÁNÍ NOVÉHO ŘEDITELE DIAKONIE ČCE

  Novým ředitelem Diakonie Českobratrské církve evangelické se od 1. dubna stane Jan Soběslavský, který je v současné době ředitelem brněnského střediska a členem správní rady Diakonie ČCE. Do funkce jej jmenovala synodní...
31.05.2011 14:06

Noc kostelů 2011

V pátek 27. května proběhla v kostelích po celé České republice akce s názvem Noc kostelů. Své brány otevřela také řada evangelických kostelů. Níže si můžete přečíst a podívat se, jak tato akce vypadala v několika sborech Českobratrské církve evangelické:

Hvozdnice


HvozdniceNa Hvozdnici se přišlo podívat kolem 60 návštěvníků. „Je to úplně úžasné! Tady na Hvozdnici prošlo asi 60 lidí, což je bombastický úspěch. Pořádali jsme 2 koncerty a teď se ve svíčkami osvětlené modlitebně poslouchají Pašije od Plastic People, lidi meditují ostošest - opravdu zdařilý večer, máme z toho radost!“ komentovala v pátek průběh Noci kostelů na Hvozdnici místní farářka Vendula Kalusová.

Miroslav


MiroslavZa celý večer v pátek 27.5. (17:00 – 22:30) se v evangelickém kostele v Miroslavi vystřídalo cca 110 lidí. „Plánovaný program jsme dodrželi (Program >>>), zájem byl přibližně vyrovnaný během celého večera o všechny části programu. Svůj čas měly děti, zájemci o varhany, zpěváci i ti, kdo se chtěli jen tak podívat. Průběžné občerstvení v Kruhu bylo samozřejmostí. Na samý závěr (ve 21.30) navštívil náš kostel i synodní senior Českobratrské církve evangelické a předseda Ekumenické rady církví v ČR Joel Ruml,“ popisuje Noc kostelů v Miroslavi farář Ondřej Titěra.
Doprovodný program - výstavu biblí (bylo k zhlédnutí 135 různých výtisků, i nejstarší díly Kralické šestidílky z let 1587 a 1601) zhlédlo již ve čtvrtek a v pátek dopoledne celkem šestnáct tříd miroslavské Základní školy, tj. dalších cca 270 návštěvníků. „Jsme unaveni, ale spokojeni se vstřícným zájmem veřejnosti,“ shrnuje dojmy z Noci kostelů O. Titěra.

Kladno


KladnoFarní sbor Českobratrské církve evangelické v Kladně otevřel kostel od 19.00 do 21.00 hodin. Po uvítání přítomných členů sboru bylo krátké hudební vystoupení Lenky Filové. Následoval spontánní program rodin s dětmi: zpěv, hra na varhany, na kytaru. Během doby otevření prošlo kostelem 34 návštěvníků, mezi nimiž byl i primátor Kladna Dan Jiránek. „Příchozí si prohlíželi nástěnky s informacemi o budově kostela, o současném životě sboru, o českých evangelických sborech v zahraničí. Každý návštěvník obdržel jako dárek letáček naší církve o základních křesťanských pojmech. Nálada byla skvělá, akce úspěšná,“ říká farářka Daniela Brodská a doplňuje: „Mladé rodiny se rozhodly, že příští rok bude kostel otevřený celou noc, zájemci přenocují ve sborovém sále. Je na co se těšit.“

Praha – Dejvice


DejviceV dejvickém sboru Českobratrské církve evangelické bylo otevřeno od 17:00 do 20:00 hodin. „Měli jsme domluvenou časovou návaznost s katolickou farností sv. Vojtěcha a husitským sborem ve Wuchterlově ulici, vysvětluje spíše podvečerní čas programu Hana Volná z dejvického sboru. Hlavní část programu se odehrála mezi 18. a 19. hodinou.

„Po úvodním biblickém zamyšlení dr. Zdeňka Susy nad textem motta Noci kostelů, resp. celým žalmem 77, zahrála mládež z našeho sboru divadelní představení Šťastný princ na motivy pohádky O. Wilda. Velmi zdařilé ztvárnění bylo doplněno vlastním hudebním i výtvarným doprovodem. Představení sledovalo kolem 50 lidí, včetně 8 menších až nejmenších (= 1 kojenec, 1 batole) dětí. Zčásti šlo o členy našeho sboru, zčásti o příchozí odjinud,“ komentuje program H. Volná.

Na závěr představení se většina s chutí připojila ke zpěvu závěrečné písně "Kde, Pane jsi" - a tleskala nejen představitelům štastného prince a vlaštovky, ale i závěrečnému poselství, že právě horoucí srdce z olova a mrtvá vlaštovka jsou v Božích očích vyvolení.

Poté byl ještě promítán videopořad o Středisku Diakonie ve Stodůlkách, jehož je dejvický sbor patronem. V předsálí byly také vystaveny panely o životě Střediska, z nichž největší pozornost budil podzimně vyzdobený přehled z prvního roku života denního a týdenního stacionáře, který se naplnil v září 2010. „Na vybudování tohoto stacionáře náš sbor přispěl výtěžkem dvou ročníků Bienále pro Diakonii, letos chystáme třetí - ale jeho připomenutí, ač bylo v plánu, bylo jen velmi letmé,“ zve H. Volná na další zajímavou akci v dejvickém sboru.

„Těm, kteří hráli, i těm, kteří se od nás chystali na další pouť - například k Vojtěchu, Gothardu či Antonínu, ale i do střešovického sboru Českobratrské církve evangelické - přišlo vhod podvečerní občerstvení, které jsme nabídli po 19. hodině. Celkově byla atmosféra v našem sboru spíše komorní; ty, kteří přišli, program zřejmě oslovil i potěšil,“ říká na závěr.


Zlín


Zlín„V pátek 27. 5. 2011 se náš kostel zapojil do akce Noc kostelů. Návštěvníci si tak mohli vyslechnout přednášku o křesťanských symbolech, prohlédnout si celý kostel s odborným výkladem a seznámit se tak s naší církví. Velmi zajímavým kulturním zážitkem byl koncert klasické vážné hudby či vystoupení pěveckého sboru. Náladu přítomným také zpříjemnila kapela zlínského sboru. Celkově nás navštívilo přes 180 návštěvníků, což je asi o 50 více než vloni. Těšíme se na příští rok a všechny také zveme na pravidelné nedělní bohoslužby v 9:30,“ referuje ze Zlína Jiří Vlček.Hlinsko


Hlinsko„Do Noci kostelů jsme se letos zapojili poprvé. Jsme malý sbor a měli jsme obavy, jak celou akci zvládneme. Velmi nám pomohla podpora centra Noci kostelů a zkušenosti, které shromáždili organizátoři v minulých letech. S velkou vstřícnosti jsme se setkali na místní radnici, paní starostka Magda Křivanová a pan místostarosta a krajský radní Pavel Šotola nad Nocí kostelů převzali záštitu a podpořili nás finančně. Bez váhání nám vyšel vstříc také místní katolický kněz P. Gabriel Burdej a stal se jedním z hlavních pomocníků v programu. Místní firma Allami nám ochotně zhotovila pamětní desku. Ze sboru se na přípravě podílelo 13 členů, různým způsobem nám pomáhalo dalších 22 lidí,“ popisuje přípravu a organizační zajištění Noci kostelů v Hlinsku farář Miroslav Čejka.

„Netušili jsme, jestli o tuto akci bude v Hlinsku vůbec nějaký zájem, program jsem zajišťovali tak, aby byl příjemný při malém i větším počtu lidí. Zájem veřejnosti nás překvapil. Nakonec se do naší modlitebny - na Tvrz, do zřejmě nejstarší budovy v Hlinsku, přišlo podívat přes 100 návštěvníků. Se zájmem se setkaly všechny části programu: slavnostní zahájení s úvodní pobožností, s pozdravy hostů a s odhalením desky s historickými údaji u vchodu do Tvrze, rozhovory o práci ve vězení spojené s výstavou vězeňského oblečení („Katolický kněz zpovídá evangelického faráře - jak se žije ve vězení“), zpěvy Taizé, instalace fotografií z doby přestavby Tvrze na modlitebnu,“ doplňuje farářka Naděje Čejková svého muže.

Zajímavostí byly i svíčkami osvícené sklepní prostory s dekoracemi dětí z místní Základní umělecké školy. Kdo chtěl, byl zván k výbornému pohoštění z kuchyní členek sboru.

„My i naši hosté jsme si z večerních setkání odnášeli radost. Pro nás jako pro pořadatele byla Noc kostelů velkým povzbuzením, pomalu se začínáme těšit na příští ročník,“ hodnotí Noc kostelů Čejkovi.Praha - Střešovice


StřešoviceV evangelickém kostele v Praze 6 - Střešovicích probíhal program od 20:00 hodin. Na úvod zazněla varhanní hudba, po níž následovaly zpěvy v tradici Taizé. Dalšími body programu bylo zpívání s kytarou a čtení z Bible. „Během večera se v kostele vystřídalo 65 návštěvníků, kterým jsme rozdávali evangelický časopis Český bratr a Biblickou dějepravu,“ doplňuje informace farář Pavel Pokorný.


Praha - Libeň


LibeňDo Noci kostelů byla letos přihlášena i Husova kaple Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Praze 8 - Libni. „Tiskařský šotek nám na mapce v brožurce zajistil malou detektivní záhadu. Husova kaple tam nebyla zaznamenána,“ říká člen libeňského sboru František Hrdlička. I přes tento háček ulici U Pošty našla řada zájemců. Velký plakát nad vchodem do kaple, zvoucí na Noc kostelů, upevnil horolezec už začátkem května a v přízemních oknech visely plakáty s programem.

„Začali jsme po páté trochu netradičně. „Nikdo přece nemá v nenávisti své tělo ... (Efezským 5,29)“ – pod tímto názvem si se zájemci zacvičila na židlích Miluše Matoušová. Paní doktorka je zkušená rehabilitační cvičitelka, která je schopna poradit zájemcům jak uchovat zdravé tělo pro zdravého ducha do vysokého věku. Cvičení, která vede v Klubu kardia, pravidelně navštěvují zájemci, jimž je v průměru více než 60 let,“ popisuje začátek programu F. Hrdlička.

Zprvu se zdálo, že připravené židle se snad ani nezaplní, ale nakonec byla všechna místa obsazená a dokonce na zájemce, kteří přišli pozdě, se už volné místo nedostalo. A ti, kteří se odhodlali přijít včas a cvičit, si to nakonec pochvalovali. „Bylo to hodně podnětné a hodné domácího provozování,“ svěřoval se Pavel. „Na těch židlích vyšlo najevo, jaké máme slabiny; mně se např. při jednom cviku začalo ozývat koleno.“ Lze říci, že i zde se ukázalo se, že lidé podléhají iluzi, že nemusí cvičit, když manuálně pracují nebo se hodně naběhají, případně když už jim to zdraví tak neslouží.

Po tomto setkání v klubovně pak s úderem šesté hodiny farář sboru Roman Mazur symbolicky otevřel dveře kaple a uvítal vokální akapelový soubor Geshem. Zazněly spirituály v úpravě vedoucího souboru Marka Šlechty a zaplněná kaple ukazovala, že se organizátoři trefili do chutě návštěvníků.
„O sedmé začal Zdenek Lauschmann s vyprávěním o zážitcích a zkušenostech, které nabyl na španělské svatojakubské cestě. S partou studentů došli až do Santiaga de Compostela, ovšem objevil se jeden háček. Na besedu a zkušenosti dalších poutníků už nezbyl čas, i když o následující plánované libeňské historii se povídalo jen v malém kruhu nejzapálenějších zájemců v klubovně. V kapli totiž hudebníci potřebovali instalovat a ladit své nástroje,“ pokračuje pan Hrdlička.

Komorní orchestr, složený ze studentů pražských hudebních škol, pod taktovkou Pavla Trojana jr. připravil milovníkům vážné hudby příjemný zážitek. Na programu byly duchovní písně a skladby, např. árie Desdemony Ave Maria z Verdiho Othella, kterou svým sopránem ztvárnila Anna Trojanová. Vyjádřením uznání za výkon hudebníků byl nadšený potlesk diváků.

„Opět nás dostihl čas a tak Pavel Tůma stačil při listování v knize „Slepičí polévka pro křesťanskou duši“ přečíst jen dvě povídky. Před desátou Martin Koutecký spustil multimediální projekce moderní křesťanské hudby. To již byly brožurky Noci rozebrány a dorazili poslední „lovci razítek“. Před jedenáctou libeňský farář Roman Mazur vyslovil závěrečné Slovo na cestu. I když bylo možno si po celou dobu Noci pohovořit s evangelickou farářkou a několika faráři o věcech, které člověka tíží, a možná neví, jak je nést, nikdo této možnosti nevyužil. Samozřejmě, jak je u evangelických sborů zvykem, nechybělo malé pohoštění, které sestry připravily v klubovně,“ uzavírá F. Hrdlička.

Na jednotlivých částech programu se sešlo u libeňských evangelíků celkem 300 návštěvníků, spočítat kolik jich bylo „domácích“ a kolik přespolních bylo však nad síly pořadatelů. O tom co příště zlepšit a udělat lépe plánují libenští hovořit na nejbližším staršovstvu.


Vršovice


Vršovice„Noc kostelů ve sboru Českobratrské církve evangelické v Praze 10 - Vršovicích proběhla pod názvem "Noc kostelů ve vršovických katakombách". Chtěli jsme tak upozornit na netypické místo, kde může být také "kostel",“ uvádí vršovickou akci kurátor sboru Tomáš Vokatý.

Prvním bodem programu byla vernisáž výstavy kreseb Ondřeje Rady: Asijské maličkosti aneb pocta soudci Ti. Výstava potrvá do 26. června. Na vernisáž navázala Motýlí divadelní společnost s Aktovkami Neila Simona podle povídek Antona Pavloviče Čechova a celý večer uzavřel jazzový koncert uskupení Wunder Bar Band. Noci kostelů se v našem sboru zúčastnilo zhruba sto osob,“ doplňuje T. Vokatý.


Nymburk


NymburkFarářka Kateřina Roskovcová popsala Noc kostelů takto: „V Nymburce jsme na přípravách Noci kostelů spolupracovali s katolíky a jednou neziskovou organizací, která zpřístupnila i kapli patřící městu. Hlavní podíl na přípravách měla mládež: grilování, kapela venku, stezka pro děti a kurátor a farářka: dvojí duchovní ztišení, panely o historii kostela a sboru, koncert Michal Hromek Consort, pohoštění, prohlídka s komentářem. Účast byla na zdejší poměry překvapivě vysoká: bezmála 300 lidí.“


Jihlava


JihlavaJak vypadala Noc kostelů v Jihlavě odpovídá tamní farář Jan Keřkovský: „V Jihlavě jsme otevřeli jen na hodinu, protože momentálně opravujeme a kostel vypadá jak po bombardování. V lijáku přišlo kouknout na staveniště necelých dvacet lidí, pro které byl připraven evangelický časopis Český bratr a pozornost od dětí. Příští rok to hodláme rozjet v podstatně větší míře.“

 

 

Olomouc


Přečtěte si zprávu o Noci kostelů v Olomouci, kterou připravil paní Ivana Jenišťová:

Olomouc„Konečně jsme se dočkali. V pátek 27. května se rozezněly všechny olomoucké zvony, aby oznámily zahájení letošní Noci kostelů. Spolu s nimi zněl také zvon na našem evangelickém kostele. Všechny několikatýdenní přípravy skončily a do kostela vstoupili první hosté.

Tentokrát se společné slavnostní zahájení konalo v našem sboru. Přivítali jsme zástupce církví i veřejné správy. Římskokatolickou církev reprezentoval P. Antonín Basler, Církev bratrskou Dalimil Staněk, pravoslavnou církev Petr Novák, Československou církev husitskou (CČSH) David Kašpárek, klášter dominikánů Damián Němec a naši Českobratrskou církev evangelickou sestra farářka Jana Rumlová. Za Olomoucký kraj přišel Radovan Rašťák a Statutární město Olomouc zastupoval Ladislav Šnevajs. Hosty přivítal kurátor sboru Jan Matějka a postupně jim předával slovo.

„Je mi velkou ctí pozdravit všechny přítomné,“ řekl jako první náměstek olomouckého hejtmana Radovan Rašťák. „Jsem rád, že se v Olomouci koná pestrá paleta kulturních akcí a že Noc kostelů patří k nim. Přeji Noci kostelů mnoho pozorných návštěvníků.“

Ladislav Šnevajs pozdravil shromáždění jménem olomouckého primátora. „Rádi často označujeme Olomouc jako duchovní centrum Moravy. Vážím si toho, že se už podruhé koná akce, která oslovuje nejen nás, ale i ty, kteří nejsou křesťanství tak blízko. Také si vážím toho, že Noc kostelů probíhá v ekumenickém duchu: porozumění mezi církvemi je pro nás na radnici důležité. Přeji všem úspěch akce,“ uzavřel svůj proslov náměstek primátora.

Pak promluvili zástupci církví. Jako první bratr Damián Němec, podpřevor kláštera dominikánů v Olomouci. „Budu rád, když lidé při našem snažení budou moci nakouknout nejen do našich kostelů, ale také na našeho Pána,“ řekl s úsměvem.

David Kašpárek, farář CČSH v Olomouci zase míní, že „možná tato noc otevře i něco víc, že si toho budeme moci víc uvědomit. Snad to nebude jen setkání církví, ale evangelizace. Kostely z kamenů snad otevřou lidská srdce a stanou se tak živými kameny církví.“

Kazatel Církve bratrské Dalimil Staněk poděkoval velkým církvím za pozvání. „Jsme jen malý sbor a rádi se zúčastníme. Přál bych si, aby dnes v noci lidé nepotkávali jen prázdné mrtvé budovy, ale aby se setkávali s živými lidmi, kteří jim přiblíží život křesťanů.“

Pravoslavný kněz Petr Novák se naopak zastal kamenů; je totiž původním povoláním geolog. „Církev – to jsou především lidé. Bůh je tvůrce všeho, i přírody, a k dobrým věcem použil i kameny. S úctou vzhlížíme k předkům, kteří dokázali i kamenem oslavit Boha. Když použijeme materii k Boží oslavě, je to vidět. Dnes otvíráme kostely a vítáme ty, kteří tam běžně nechodí. Nebojme se jim říct, proč tu chrámy stojí. Přeji všem, aby ta krása – nejen duchovní, ale i krása kamenů a barev, promluvila k nám všem.“

P. Antonín Basler, farář od sv. Michala, pak pozdravil shromáždění jménem arcibiskupa Jana Graubnera. „Nemohl se zúčastnit, ale myslí na nás a přeje všem, aby se Noc kostelů vydařila,“ řekl nejprve. „Zamyslel jsem se nad akcí trochu z jiného úhlu,“ řekl dále. „Proč noc? – Když si to člověk uvědomí, kdy dohlédne dál? Ve dne jen ke slunci, ale v noci dohlédne ke galaxiím a hvězdám, které jsou dál než slunce. V Noci kostelů by lidé mohli dohlédnout dál – od křížů a obrazů až k tomu, kdo je za tím – ke Kristu, který na kříži byl ochoten dát za nás svůj vlastní život.“

Jako poslední promluvila naše sestra farářka Jana Rumlová. Ukázala nejprve na podobu pozvánky na Noc kostelů, kterou vytvořila grafička Vera Rieder. Je na ní Žalm 77, 7: „Připomínám si noc co noc, jak jsem na struny hrával, v srdci přemítám a duch můj hloubá.“
Žalmista bolesti dává výraz pomocí písně. I my se občas ohlížíme a vzpomínáme, co nám pomohlo překonat bolest. Je řada prostor, kde lze hrát a zpívat. Je to možné i v kostelích, kde se lze zahloubat. K Noci kostelů se letos přidaly další kostely. Některé však ne – Kaple sv. Kříže v olomoucké věznici. Letos oslavila 10. výročí obnovení (zavřeli ji v 50. letech). Také v ní duch hloubá, i tam jsou mnozí povzbuzováni. V době svobody i nesvobody jsou kostely a kaple potřebné. Přeji všem, ať cítíme hodně vděku za to, že nám byla darována svoboda.“

Slavnostní zahájení pak ukončily pozouny studentů Konzervatoře Evangelické akademie. Pak se kostelem rozezněly varhany. Varhanářům se podařilo je opravit v předstihu, aby mohly zaznít už na Noci kostelů. Práce to byla hektická, za což jim z celého srdce děkujeme: často až do noci se varhanáři střídali s jednotlivými sborovými programy, takže chod sboru nebyl narušen.

Po celý večer byla v sále faráře Prudkého otevřena výstava Toleranční umění a ve větším sále výstava Evangelické kostely. Od 18:30 do 21:00 hodin byl také program pro děti v dolním sále, kde se zároveň podávalo občerstvení.

Podle připraveného programu Noci kostelů pak jako první vystoupili studenti Konzervatoře Evangelické Akademie: Student 3. ročníku Ondřej Horňas zahrál 3 skladby J.S.Bacha.

Pak přišly na řadu děti z Nedělní školy s představením O královně Ester. Škoda jen, že nebyl využit prostorový mikrofon, dětem bylo k velké škodě špatně rozumět.

Před 20. hodinou začalo vystoupení Zpěvokolu. Svou oslav Pána písní a jásej s radostí, a další písně zněly tak spontánně a živě, že nadchly všechny posluchače. Však jich byl plný kostel, přestože venku pršelo a bouřilo. Pán Bůh je síla má neslo se kostelem silou husitského chorálu.

Zpěvokol vystřídalo smyčcové kvarteto Desigual quartet pod vedením Marie Nosálkové. Obecenstvo se částečně vystřídalo; ti co zbyli, měli trochu problém po Zpěvokolu přeladit na jiný žánr, ale krásná hudba je brzy pohltila a Desigual quartet sklidil bouřlivý zasloužený potlesk.

Hudbu vystřídalo biblické slovo sestry Jany Hojné a po ní opět a se stejným nasazením nastoupil Zpěvokol.

A zase slovo – Varhany opět znějí. O rekonstrukci varhan vyprávěl Ing. Jan Bartušek. Na úvod představil varhany po rekonstrukci předvedením Bachova Preludia a fugy a-moll, aby dokázal, že varhany po půlroční rekonstrukci traktury opět znějí v plné síle. „Varhanám se říká královský nástroj,“ řekl v úvodu a seznámil posluchače, jak to bylo s varhanami v tomto kostele: V roce 1920, kdy byl kostel dokončen, byl o jedno pole kratší a počet míst k sezení poloviční. Tomu odpovídal i malý kůr, kde bylo jen harmonium; s varhanami se nepočítalo. Olomoučtí evangelíci však toužili po varhanách a v roce 1930 zakoupili malé varhany které do malého prostoru vtěsnali. To se však vzhledem ke špatnému přístupu k píšťalám i horší kvalitě zvuku ukázalo jako nešťastné. Proto v roce 1965 došlo ke „generální rekonstrukci varhan“ – tehdejší církevní tajemník považoval pořízení nových varhan za plýtvání penězi vzhledem k teprve 30leté existenci církve.

Bratr Bartušek vysvětlil, jak vlastně vzniká zvuk ve varhanách a co bylo třeba udělat, aby byl dosažen kvalitní zvuk. A v krátkosti ještě řekl něco o jejich nedávno skončené rekonstrukci: „Byla změněna traktura varhan – technické zařízení, které umožňuje aby se po stisknutí klávesy varhaníkem otevřel příslušný ventil a vniknuvší vzduch rozezněl píšťalu.“

Jak dále řekl, v době baroka byla traktura mechanická (soustava pák a táhel), později pneumatická, která umožnila podstatné rozšíření nástrojů. „Dnes je nejvýhodnější elektrická, neboť je jednodušší a snadněji regulovatelná. Na ni byly přestavěny tyto varhany a zároveň byla provedena oprava píšťal a jejich nová intonace,“ dodal na závěr Jan Bartušek.

Za dveřmi kostela však už čekal další účinkující – mim Václav Dostál jr. a po jeho vystoupení opět zazněla hudba skupiny Bohdana Gallata. Kdo se z víry raduje, ten ať Bohu zpívá, znělo v jejich podání a návštěvníci s chutí zpívali s nimi.

Zajímavá byla i další přednáška prof. Miloše Pojsla Evangelické kostely - architektura a umění. Provedl posluchače vývojem staveb evangelických kostelů na Moravě a ve Slezsku, jeho slova doprovázelo promítání. Dověděli jsme se např. co je to pro evangelické kostely typický prvek empora a proč se stavěla, které typické evangelické kostely ze 17. století ještě můžeme spatřit, i když už patří katolické církvi a také, že některé kostely byly stavěny v gotickém slohu, přestože už v té době přešla renesance a nastupovalo baroko.

Blížila se půlnoc a s ní závěrečné slovo setry farářky Jany Rumlové. Poslední modlitba a požehnání… Rozcházeli jsme se neradi, ale s dobrým pocitem a s vírou, že se s mnohými, kteří nás o Noci kostelů navštívili, jistě nevidíme naposledy.“
Noc kostelůMiloslav
Myslím, že je to pouzte příležitost, jak lidi utvrdit v tom, že...
odkaz : Noc kostelů ve FS ČCE v Ústí nad LabemMarie Molnar
http://www.facebook.com/home.php?ref=hp#!/photo.php?fbid=170531093008871...
Celkem 2 komentáře, poslední 29.01.2012 14:25 Komentovat
INFO
Vaše zboží bylo vloženo do košíku.

zavřít